Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Amniyon sivisinin azligi da, çoklugu da bebek için tehlike isareti!

Dokuz ay gün boyunca bebegin içerisinde bulundugu ve bebegin korunmasini saglayan amniyon sivisinin miktarinin az veya çok olmasi bebegin sagligini olumsuz etkileyebilir. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü Dr. Senai AKSOY amniyon sivisi ve amniyosentez hakkindaki tüm sorulari cevaplandiriyor!

Amniyon sivisi nedir?

Bebegin hamilelik boyunca içinde yüzdügü berrak ve steril siviya amiyotik sivi denir. Bu sivi anne karninda bir yandan bebegin rahatça hareket etmesini saglarken bir yandan da disaridan gelebilecek darbe ve enfeksiyonlara karsi korur. Ayrica 37 derecede sabit kalarak fetüsü yazin sicaktan, kisin soguktan korur.

Amniyon sivisinin kaynagi nedir?

Hayatin üçüncü haftasindan itibaren embriyonun üstünde çok küçük bir bosluk olarak ortaya çikar. Kademeli olarak büyüyerek fetüsün etrafindaki su kesesi olusur. Bu keseyi dolduran amniyotik sivi esas olarak keseyi olusturan zarlardan ve dördüncü aydan itibaren böbreklerin çalismaya baslamasi ile fetüsün idrarindan olusur.

Amniyotik sivinin büyük bir kismi %97 – 99’u su ve mineral tuzlarindan olusur. Bunun yani sira amniyosentez yapildiginda incelenen fetüsün deri hücreleri, bakteri öldürücü özelligi olan proteinler, fetüsün derisini kaplayan beyaz salgi olan verniks ve hatta tüyler geri kalan kismi olusturur.

Bebek bu suyu yutabilir mi?

Evet, bu tamamen normaldir. Amniyotik sivi fetüs tarafindan yutulur ve idrar olarak atilir. Bu da sivinin sürekli yenilenmesini saglar. Dördüncü aydan itibaren fetüs tarafindan yutulan amniyotik sivi sindirim ve solunum sisteminde bol miktarda bulunur. Bu sivinin bir kismi idrara dönüsürken bir kismi da bagirsak tarafindan emilerek kana geçer. Bu da plasenta yardimiyla annenin organizmasina tasinir.

Amniyotik sivinin miktari degisir mi?

Sivinin miktari bebegin kilosunun artmasi ile birlikte yükselir. Yedinci gebelik haftasinda 20 ml olan sivi miktari, 30. – 32. haftalar arasinda tepe noktasi olan 1 litreye ulasir. Sonrasinda 38. haftaya kadar biraz azalir 800 ml olarak doguma kadar sabit kalir.

Sivinin fazla olmasi nelere yol acar ve nasil tedavi edilir?

Ultrasonda bebegin etrafinda görülen siyah kisimlar amniyotik sividir. Hamilelik baslangicinda fetüs bu sivinin içinde serbest yüzerken sonlara dogru agirliginin artmasi ile amniyotik sivi bebegin etrafindan cepçikler olarak görünür. Sivi miktarinin normal olmasi bebegin saglikli oldugunu gösteren önemli bir belirtidir. Fazla miktarda amniyotik sivi olabilir. Amniyotik sivi miktarinda dönem dönem degisiklikler olabilir. Bu durum gebeligin gelisimi açisindan bir sorun yaratmaz. Sivi miktarinin rahim boyutlarina göre fazla arttigi durumlarda 2 litre veya daha fazlasi durumlar endise vericidir. Bu duruma polihidramniyos adi verilir. Bu durum sivinin fazla üretilmesine bagli olabilecegi gibi, fetüs tarafindan yetersiz üretime de bagli olabilir. Anneye bagli sebeplerden en sik rastlanilanlari diyabet ve kan uyusmazligidir. Bu durumda sivinin fazla salgilanmasi söz konusudur. Bazen de bebegin yutmasina engel olan yemek borusu ve mide çikisindaki darliklar da sivinin emilmesini engelleyerek hidramniyosa neden olabilir. Hidramniyos rahimde fazla gerilmeye neden olarak dogum sancilarini baslatarak erken doguma yol açabilir. Bu riski engellemek için bazen ilaç tedavisi yeterli olmakta. Ancak bu tedavinin yeterli olmadigi durumlarda sivinin bir igne yardimiyla bosaltilmasi gerekmekte.

Sivinin az olmasi nelere yol acar ve nasil tedavi edilir?

Tersine sivi miktari az olabilir. Amniyon sivisini azligina oligohidramniyos denir. Bu durum bebegin sagligini ciddi anlamda tehdit eder. Oligohidramniyos bebekte anomalilere özellikle böbrek anomalilerine veya plasenta yetmezliklerine bagli olabilir. Bazen de su kesesinin farkli edilmeden açilmasi veya kesenin sizdirmasi ile ortaya çikar. Içinde bulunulan döneme ve nedene göre gebeligin devami konusunda karar verilir. Erken dönemde ortaya çikan oligohidramniyos bebegin akciger ve ekstremite gelisimi ciddi olarak etkileneceginden gebeligin sonlandirilmasi gündeme gelebilir. Geç dönemde ortaya çikan oligohidramniyos genellikle plasenta yetmezligine bagli oldugundan çogu zaman bebegin hayatta kalabilecegi dönem geldigi andan itibaren dogumun gerçeklestirilmesi düsünülebilir.

Amniyosentez nasil yapilir?

Amniyosentez islemi esnasinda çok ince bir igne ile bebegin içinde yüzdügü amniyon kesesine girilir ve sivi çekilir. Islemden önce detayli bir ultrason incelemesi yapilarak bebegin durumu ve pozisyonu degerlendirilir. Daha sonra amniyosentez için uygun bir alana karar verilerek hazirliklara baslanir. Islem sirasinda ignenin bebegin plasentasindan geçmeyecegi bebekten uzakta bir bir alan bulmak önemlidir.

Islemden önce hamile kadin ultrason masasinda sirtüstü uzanir. Ignenin girilecegi alan antiseptik solüsyonlar ile temizlendikten sonra karin steril örtü ile örtülür. Bir doktor ultrason ile islemi gerçeklestirecek olan doktora rehberlik eder. Islem tek kisi ile yapilacak ise özel tasarlanmis ultrson guide'lari kullanilmalidir. Islemi yapacak olan kisi ultrason görüntüsü altinda igneyi karin üzerinden yerlestirir ve önce karin katlarini daha sonra rahim kasini geçerek amniyon kesesine girer. Ignenin ucunu ultrasonda gördükten sonra arkasina bir enjektör takarak yaklasik 20 mililitre sivi alir.Bu asamada bebegin tüm amniyon sivisinin miktari yaklasik 200-300 mililitredir. Alinan sivinin kanli olmamasi gerekir. Yeterli miktarda sivi alindiktan sonra igne tek bir hamlede çikarilir ve islem tamamlanmis olur. Alinan siviyi bebek 1-2 saat içinde yeniden üretir

Daha sonra ultrasonografi ile bebek ve kalp atimlari yeniden degerlendirilir. Hasta 10-15 dakika dinlendirildikten sonra evine gönderilebilir. Alinan sivi oda sicakliginda muhafaza edilerek laboratuara gönderilir. Tüm islem 1 - 2 dakika kadar sürer.

Çok içmek sivi miktarini arttirir mi?

Amniyos sivisinin miktari direkt olarak annenin susuzlugu ile baglantili degildir.

Amniyos sivisi nasil enfekte olur?

Bu çogu zaman vajinal veya idrar yollari enfeksiyonlarina bagli olarak gelisir. Bazen de listeriyoz gibi anne kaninda bulunan bakteriler enfeksiyona sebep olabilir.

Amniyos sivisinin rengi degisebilir mi?

Amniyos sivisinin rengi normalde berraktir. Renginin bulanik veya yesilimsi oldugu durumlarda bebegin diskisini yapmasi söz konusudur. Bu durum çogu zaman bebegin rahim içindeki beslenmesinin bozuldugu anlamina gelir. Dogum esnasinda veya doguma yakin fark edilen bu durum dogumun hizlandirilmasini gerektirebilir. Amniyon sivisinda kan olmasi durumun nedeni ise plasentanin erken ayrilmasi olabilir. Anne ve bebek için çok büyük tehlikeler yaratabilecek bu durumlarda derhal hastaneye basvurmakta fayda vardir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası