Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KOMSUYA IYI GELEN ILAÇ SIZI HASTANELIK EDEBILIR

Memorial Atasehir Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Duygu Ibrisim, dogru kullanildiginda mucize yaratabilen ilaçlarin, bazen de sagligi tehlikeye atabilecegini belirtirken, ilaç kullaniminda dikkat edilmesi gereken noktalar hakkinda bilgi verdi.

Ilacinizi doktorunuz önermeli

Doktor tavsiyesi olmadan, es, dost, komsu önerisi ile alinan ilaçlar bazen ciddi sikintilara neden olabilir.

• Bu bir deneme yanilma yöntemidir ve bazen ayni sandiginiz saglik problemi size ilaç önerisinde bulunan kisininkinden çok farkli olabilir. Aldiginiz ilaç kesinlikle almamaniz gereken bir içerige sahip olabilir ve bunun sonucunda da önemli sorunlar ortaya çikabilir.

• Önerilen ilaç uygun gibi görünse de, sizin kullanmakta oldugunuz baska ilaçlarla etkilesimi olabilir ve bir arada kullanilmamasi gerekebilir.

• Kisiye ve hastaligina özel doz ve kullanim süreleri önemlidir.

• Erken teshisin çok önem kazandigi günümüzde doktor tarafindan görülmeden yapilan geçistirici tedaviler sorunlarin daha da büyümesine ve çözülmesinin zorlasmasina yol açabilir.

Doktor önerisi ile alinan ilaçlarin dogru sekilde alinmasi, hem daha etkili olmalarini hem de yan etkilerinin en aza indirilmesini saglar. Ilacin aç veya tok iken alinmasi, baska ilaçlarla birlikte kullanimi, tedavi süresince önerilen beslenme biçimi ve kullanim süresi doktorun tavsiyesine göre düzenlenmelidir.

Ilaç alirken sindirim sistemi sorunlarina dikkat!

Ilaçlarin çogunun (Özellikle kan sulandiricilar, romatizma ilaçlari ve bazi antibiyotikler) mide, bagirsak ve yemek borusu üzerinde olumsuz etkileri vardir. En çok görülen sorunlar; bu bölgelerde olusan ülserler, bu ülserlere bagli agri, yanma ve kanamalardir. Geçmiste mide bagirsak sistemi kanamalari ya da gastrit-ülser-reflü öyküsü olan kisilerin ilaç kullanimlarinda daha fazla dikkatli olmasi gerekir. Hastanin öykü ve degerlendirilmesine göre; hekim tarafindan sindirim sistemine yan etkileri daha az olan ilaçlarin seçimi bazen de beraberinde mide koruyucu ilaçlarin verilmesi planlanabilir.

Ilaçlari dik pozisyonda oturarak ve bol suyla alin

Ilaçlarin sindirim sistemine direkt ve kan yolu ile olumsuz etkilerinin yani sira; özellikle büyük tabletlerin yemek borusunda takilarak tahris olusturmasi ve buna bagli olarak siddetli gögüs agisi-yanmasi ve yutma güçlügü görülmesi sik karsilasilan durumlardir. Bu bulgularla gelen hastalarda endoskopik incelemelerde yemek borusunda ülserler görülmesi çok tipiktir. Bunu en aza indirmek için ilaçlarin mutlaka dik ve oturur pozisyonda, bol su ile alinmasi, ilacin ardindan en az 10 dakika yatar pozisyona geçilmemesi özellikle önemlidir. Ilaçlari su ile almak en dogrusudur. Çay ve kahve yan etkileri artirabilir ve emilim üzerine olumsuz etkilidir. Ilaçlarin süt ile alinmasi da bazi ilaçlarin emilimini azaltmasi yönünden önerilmemektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası