Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KANSER SONRASI YENI CERRAHI TEKNIKLERLE MEMESIZ YASAMA KABUSU SONA ERIYOR!

Meme kanseri olan kadinlarin tedavi sonrasi en büyük sikintilarindan biri memelerinin alinmasiydi. “Meme Kanserinin Tani ve Tedavisindeki Yeni Yaklasimlar” konulu uluslararasi konferansa katilan uzmanlar bu alandaki yenilikleri anlatti. Uzmanlara göre günümüzde hizla gelisen onkoplastik cerrahi sayesinde ameliyat sirasinda ya da sonrasinda artik meme korunabiliyor. Böylece meme kanserli kadinlarin kabusu olan memesiz yasam korkusu son buluyor.

Acibadem Saglik Grubu’nun 12 Mart 2011, Cumartesi günü Acibadem Maslak Hastanesi’nde düzenledigi “Meme Kanserinin Tani ve Tedavisindeki Yeni Yaklasimlar” konulu konferansta konusan dünyaca ünlü uzmanlar, kadinlarda meme kanserinin tüm kanser türleri içinde birinci sirada yer aldigini söylediler. Bilim dünyasindan ulusal ve uluslararasi yaklasik 150 uzmanin katildigi konferansa, Saglik Bakanligi Kanserle Savas Daire Baskani Prof. Dr. Murat Tuncer ve Dünya Saglik Örgütü Türkiye Temsilcisi Dr. Cristina Profili de konuk olarak yer aldilar.

Konferansin uluslararasi konusmacilarindan Roma Katolik Üniversitesi, Multidisipliner Meme Merkezi Direktörü Prof. Dr. Riccardo Masetti, kadinlarin kanser ameliyatindan sonra estetik görünümlerinden vazgeçemediklerini, bu kaygidan hareketle günümüzde yeni gelistirilen meme onarimi yöntemleriyle artik memenin korundugunu söyledi. Prof. Masetti, 2000-2010 yillari arasinda ABD’de meme kanseri sonrasinda estetik operasyon ile meme onarimi ameliyati geçiren kadin sayisinin yüzde 18 oraninda arttigina dikkat çekti. ABD’deki Yale Üniversitesi, Yale-New Haven Meme Merkezi Direktörü Doç. Dr. Anees Chagpar ise konusmasinda, meme kanserini teshis ve tedavi eden merkezlerin sayisinin artirilmasinin, erken teshis oranini da yükseltecegini, bunun da birçok kadinin hayatini kurtaracagini vurguladi.

TÜRKIYE’DE MEME KANSERI GENÇLERDE ARTIYOR

Toplantinin açilis konusmasini yapan Acibadem Maslak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmani Profesör Dr. Cihan Uras, meme kanserinde erken tani olanaklarinin artmasinin çok önemli oldugunu vurgulayarak su bilgileri verdi: “Türkiye’de ABD’yle kiyaslandiginda meme kanserinin gençlerde görülme sikligi artiyor. Buna karsilik meme kanserinde erken tani olanaklarinin artmasi, ileri teknoloji, kadinlardaki meme kanseri bilinci ve farkindaliginin yükseltilmesi, meme sagligi merkezlerinin artmasi, meme kanserini ilgilendiren tibbi branslarin birlikte çalismasi sayesinde birçok kadin, memesine kaybetmeden kanserden kurtulma imkanina sahip olabiliyor. Ancak meme tanisi konan kadinlarda ise Acibadem’de oldugu gibi multidisipliner olarak kurulan meme hastaliklari merkezleri sayesinde, tedavi basari oranlari yükseliyor.”

TÜM BÖLGELERDE BIRINCI MEME KANSERI, DOGUDA ISE SINDIRIM SISTEMI

Meme kanseri tedavisindeki son yenilikler ve gelismelerin tartisilmasi amaciyla bir araya gelen meme kanseri uzmanlari, dünyadaki ve Türkiye’deki son durumu da masaya yatirdi. Toplantiya katilan Saglik Bakanligi Kanserle Savas Dairesi Baskani Prof. Dr. Murat Tuncer,

Türkiye’nin hemen hemen tüm cografi bölgelerinde meme kanserinin ilk siralarda yer almasina karsin, Dogu bölgelerdeki kadinlarda sindirim sistemi kanserlerinin yasam tarzi, beslenme gibi kosullar nedeniyle daha fazla görüldügüne degindi. 2002-2006 yillari arasindaki verilere göre meme kanseri sayilarinda artis oldugunu belirten Prof. Dr. Murat Tuncer, su bilgileri verdi:

“Bu artisa göre Türkiye’de yaklasik 15-16 bin meme kanserli hasta bulunuyor. Bu artisa bakacak olursak 2030’a kadar 30-35 binin üzerinde meme kanserli hastanin bulunacagini öngörüyoruz. Bu hem sosyal, hem de ekonomik yükü çok agir olan bir tablo”

EMZIREN KADINLAR MEME KANSERINDEN KORUNUYOR

Hindistan’da yapilan bir bilimsel arastirmanin sonuçlarina dikkati çeken Prof. Dr. Murat Tuncer, bu çalismada kirsalda ve sehirde yasayan kadinlarin meme kanseri açisindan kiyaslandigini, sehirlerde yasayan kadinlarda kirsalda yasayan kadinlardan 8 kat daha fazla meme kanseri görüldügünün tesbit edildigini söyledi. Çalismanin sonuçlarina bakilarak kirsaldaki kadinlarin çocuk sayisinin 2’den fazla oldugunu, iki yildan uzun bebeklerini emzirdiklerini anlatan Prof. Tuncer, “Sehirdeki kadinlarda çocuk sayisi ikinin altinda, iki yilin altinda emziriyorlar. Emzirmek kadinlari meme kanserinden koruyor. Sismanlamak, fiziksel aktivite azligi, çevresel etkenler meme kanseri riskini artiriyor” dedi.

HIÇBIR KADIN MEMESIZ YASAMAK ISTEMEZ

Toplantiya Roma Katolik Üniversitesi’nden katilan Genel Cerrahi Uzmani ve Multidisipliner Meme Merkezi Direktörü Prof. Dr. Riccardo Masetti, günümüzde memelerini kaybeden kadinlarin meme kaybiyla yasamak istemediklerini söyledi. Bu amaçla tipta “Onkoplastik Meme Cerrahisi” olarak bilinen alanin gelistigini, genel cerrahi uzmanlari ve plastik cerrahi uzmanlarinin birlikte çalisarak, kanser nedeniyle memesini kaybetmis kadinlara yeniden meme yaptiklarini söyledi. Yeni gelistirilen teknikler sayesinde kadinlari güzelliklerine yeniden kavusturduklarini anlatan Prof. Dr. Masetti, bu konuda su bilgileri verdi:

• Öncelikle amacimiz memeden tümörün kesin olarak uzaklastirildigindan emin olmaktir.

• Ikinci amacimiz ise, tümörün kesin olarak uzaklastirildigi memeyi yeniden yapilandirmaktir.

• Bu yeniden yapilandirmada karin, sirt, baldir bölgelerinden deri, kas ve diger dokulari tasiyarak yeniden meme yapiyoruz. Burada meme ucunu yapmak, iki meme arasindaki simetriyi, her iki memenin de ayni olmasini saglamak birinci görevimiz.

• Ancak burada teknigi seçmek çok önemli. Kullandigimiz teknikler kanserin türüne, memeye olan yayilimina, dagilimina, meme derisine, hastanin yasina göre degisebiliyor.

• Genç hastalarda daha çok implant kullanarak yeniden meme dokusu yapiyoruz. Meme dokusunu olustururken selülözlü bir dolgu maddesi olarak kullaniyoruz.

ABD’LI UZMAN UYARDI: NE KADAR ÇOK MERKEZ, O KADAR ÇOK HAYAT

Toplantiya ABD’deki Yale Üniversitesi Tip Fakültesi’den katilan Genel Cerrahi Uzmani ve Yale-New Haven Meme Kanseri Merkezi Direktörü Doç. Dr. Anees Chagpar, meme kanserinin erken teshis edilmesiyle kadinlarin ölümden kurtulabildigini, bu nedenle iyi tedavi hizmeti sunulan meme kanseri tarama, teshis ve tedavi merkezlerinin sayisinin artirilmasinin önemine dikkati çekti. Dr. Chagpar, ABD’de bu konuda çalisan akreditasyon merkezleri bulundugunu, tüm merkezlerdeki hizmet standardinin esitlenmesi için çalistiklarini, hastalarin yasam kalitesinin artirilmasinin birinci hedefleri oldugunu söyledi.

• Son 10 yilda meme merkezlerinde, onkoplastik cerrahi tekniklerinin kullanim oraninin arttigini görüyoruz. Bu da kadinlarin eski memesine kavusma isteginden ileri geliyor.

• Kullandigimiz yeni teknikler sayesinde memede çok daha az iz oluyor. Ancak memedeki tümör büyükse, kadinin memesi büyükse az izle onarim yapmak mümkün olmuyor.

• Küçük memeli kadinlarla, büyük memeli kadinlarda uyguladigimiz teknikler birbirinden farkli. Küçük memelerde az izle ameliyat mümkünken, büyük memelerde iz fazla olabiliyor.

• Memelerdeki büyüklük farkliliklarini gideriyoruz, hiç olmayan meme basini yeniden yapiyoruz.

• Meme koruma ameliyatlarinda basari oranimiz yüzde 85’e ulasti. Artik memeyi tamamen çikarmak yerine, memeyi korumaya yönelik teknikler kullaniyoruz. Memeyi korurken tümörü de tamamen çikarmayi hedefliyoruz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası