Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALBINIZI KORUMAK IÇIN BÖBREKLERINIZI SAGLIKLI TUTUN

10-17 Mart Dünya Böbrek Haftasi

2006 yilindan bu yana ilerleyici böbrek hastaliklari hakkinda dünya kamuoyunu bilinçlendirmek amaciyla Uluslararasi Nefroloji Dernegi (ISN) ve Uluslararasi Böbrek Vakiflari Federasyonu (IFKF) öncülügünde kutlanan 10 – 17 Mart Dünya Böbrek Haftasi, böbrek sagliginin önemini bir kez daha hatirlatiyor. Türk Nefroloji Dernegi tarafindan gerçeklestirilen ve TÜBITAK tarafindan da desteklenmis olan CREDIT (Türkiye Kronik Böbrek Hastaligi Prevalansi Arastirmasi) çalismasina göre; kalp ve damar sagligi açisindan büyük önem tasiyan seker ve yüksek tansiyon hastaligi tedavi edilmezse böbrek hastaliklarina neden olabiliyor.

Dünya Böbrek Haftasi, bu yil “Böbreklerini koru, kalbini kurtar” temasi ile 90’i askin ülkede kutlaniyor. Anadolu Saglik Merkezi Iç Hastaliklari ve Nefroloji Uzmani Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, bu özel haftada, böbrek sagligi ve hastaliklari konusunda toplum bilincinin artirilmasi gerektigini söyledi. Erken taninin önemine ve kronik böbrek hastaliginin insan sagligina olan etkisine vurgu yapan Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, böbrek ve kalp sagligi iliskisi üzerine bilgiler verdi.

Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, kalp ve damar hastaliginin gelisiminde sigara içmek, asiri kilo, hareketsizlik, kolesterol, seker hastaligi, yüksek kan basinci gibi geleneksel risk faktörlerinin yani sira son yillarda böbrek hastaliginin da bu tür hastaliklarin olusmasinda önemli bir yeri oldugunu belirtti. Doç. Dr. Atasoyu, CREDIT çalismasina göre ülkemizde seker hastaligi sikliginin %12.7 ve yüksek tansiyon sikliginin ise % 33 oldugu bildirdi. Ayrica kalp ve damar sagligi açisindan önemli olan bu iki hastalik, etkin sekilde tedavi edilmezlerse ayni zamanda böbrek sagligini da olumsuz etkileyerek, ilerleyici böbrek hastaliklarina neden olabilecegini söyledi.

Bu iki hastaligin böbreklerde yaptigi hasari erken dönemde tanimlayabilmek için idrarda yapilan mikroalbuminüri testinin çok önemli olduguna vurgu yapan Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu sözlerine söyle devam etti: “Üç ay içinde iki ayri zamanda yapilan testlerde mikroalbuminüri pozitif çikmis ise böbreklerin hasar almaya basladigi söylenebilir. Mikroalbuminüri varligi ayni zamanda vücuttaki damarlari döseyen ‘endotel’ adi verilen hücrelerin hasar aldigini, dolayisiyla kalp ve damar hastaligi gelisme riskinin de arttigini isaret etmektedir. Bu nedenle böbrek sagliginin korunmasi organizmadaki tüm sistemlerin dengeli çalismasinin saglanmasinin yaninda kalp sagliginin da korunmasi anlamina gelir. Sadece Dünya Böbrek Haftasi nedeniyle degil her zaman böbreklerimizi koruma çabasi içinde olalim.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası