Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAMILE KALMANIN 10 BASIT YOLU

Kadinin hamile kalmaya en elverisli oldugu dönemde, hiçbir saglik sorunu olmayan çiftlerin bile sadece %15’i bebek sahibi olabiliyor. Yani kadinin yumurtlama döneminde, spermle yumurtayi bir araya getirmek çok da kolay bir is degil. Peki, kolaylastirmak için yapilabilecek seyler yok mu? Elbette var! Iste uzmanlardan öneriler;

Düzenli Olarak Sevisin

Çok “sahtekarca” bir yaklasim oldugunu düsünebilirsiniz ama degil. Aksine çok dogru bir gerçek var ki ne kadar çok sevisirseniz hamile kalma sansiniz o kadar fazla olacak. Normal sartlarda sperm vücudunuzda bes gün canli kalabiliyor. Düzenli seks hayati tam yumurtlama döneminizde spermlerle yumurtanizi bir araya getirme sansiniz artiracak. Özellikle hamile kalmak isteyen bayanlarin ovülasyon günlerini daha kolay tespit etmelerini saglacak bir yol daha var. Hamilelik sansini artiran yumurtlama dönemlerinin tespitinde Tükürükten Ovulasyon Testi’ni kullanabilirler. Amerika’dan gelen Avrupa Normlarina uygunluk belgelerine sahip olan test, T.C. Saglik Bakanligi onaylidir.

Kafeini Kesin

Arastirmalar kafeinin gebe kalma ihtimalini yari yariya düsürdügünü gösteriyor. Yarim fincandan fazla -o da kafeinsiz olmak kosuluyla- kahve tüketmeyin.

Esinizi Serin Tutun

Erkegin yumurtaliklari etrafindaki isi spermler için problem yaratiyor. Bu sebeple esinizden bol, vücuduna oturmayan, pamuklu iç çamasiri giymesini rica edin. Dar kotlar ve pantolonlar giymesine -ne gerek varsa zaten böyle bir seye- en azindan bu dönemde izin vermeyin.

Diyet Yapmayi Birakin

Ohio Üniversitesinde yapilan bir arastirmanin sonuçlarina göre; kadinlar kalori alimini düsürdüklerinde, üreme hormonlarindaki seviye de ayni sekilde düsüyor.

Beslenme Seklinize Zengin Ilaveler Yapin

Zinc, Selenyum, E vitamini ve C Vitamini alin.

Zinc ve E Vitamini: Bunlar esiniz için. Zinc, hücre yenilenmesi için iyiyken E vitamini de hücre yenilenmesine destek sagliyor. Esinizin spermleri ne kadar güçlü olursa sizin yumurtalarinizin buna direnme ihtimali o kadar düsük olacaktir.

Selenyum: Bu da esinizin için. Testosteron ve sperm sayisinin artmasi için selenyum önemli bir vitamindir.

Vitamin C: Bu da onun için. C Vitamini sperm kalitesini arttiracak ve hamile kalmaniza yardimci olacak.

Size Zinc: Tabi ki siz de vitamin içeceksiniz. Siz de zinc için. Böylece sizinde hücre bölünmesi ve yenilenmesi durumunuz gelisme kaydedeceginden daha kolay hamile kalabilirsiniz.

Içki ve Sigarayi Birakin

Içki ve sigara hem kadin hem de erkekte üreme organlarini direkt etkiliyor. Özellikle sigara erkeklerde sperm sayisini düsürür ve sperm hareketliligini bozar. Asiri alkol alimi da sperm yapisini bozmaktadir.

Ilaç Kullanimi!

Kullandiginiz ilaçlar varsa önce doktorunuzla konusun. Bu ilaçlarin hangilerini kullanmaya devam edebilirsiniz hangilerini kesmeniz lazim ve hamile kalmadan ne kadar zaman önce kesmeniz lazim ögrenin.

Agri Kesiciler

Birtakim agri kesiciler -doktorunuza danisin- yumurtlama döneminde kullanildiginda kadin vücudundaki prostaglandin hormonu baskilanir. Oysa sizin bu hormona ihtiyaciniz var çünkü bu hormon sayesinde yumurtaniz fallop tüpüne düser.

Atesini Artirin

A ve D vitaminlerinin hem cinsel istegi artirdigini hem de iktidarsizlikla bas ettigini, buna ek olarak sizi ve esinizi güçlendirip metabolizmanizi hizlandirdigini biliyor muydunuz? Artik biliyorsunuz.

Kontrole Gidin

Uzun süredir çabaliyor ve hamile kalamiyorsaniz esinizle birlikte mutlaka doktorunuza görünün. Evet, bu illaki kötü bir sey var demek degil, “denk gelmiyor” olabilir. Ama ayni zamanda sizde veya esinizde medikal bir durum da olabilir ve bunu ne kadar çabuk tespit ederseniz o kadar çabuk düzeltip bebek sahibi olabilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası