Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


IS STRESINI BASARIYA DÖNÜSTÜRMEYE NE DERSINIZ?

Modern hayatin kaçinilmaz bir parçasi haline gelen stres; yogun is temposu, trafikte geçen uzun saatler, aile yasamindaki gerginlik ve düzensiz beslenme gibi nedenlerle hayatimizi daha da zorlastiriyor. Reem Nöroloji Merkezi’nden Uzman Dr. Mehmet Yavuz, özellikle is hayatinda kontrol altina alamadigimiz stresle bas etmenin, daha da önemlisi bu olumsuzlugu basariya dönüstürmenin yollarini anlatti.

‘’Fazla sorumluluk altinda olmak, mesleki endiseler duymak, is tatminsizligi, çalisilan ekipte uyumsuzluk, özel hayatla ilgili düzensizlikler ya da saglik problemleri; rekabetin hizla arttigi, ekonomik kosullarin agirlastigi günümüzde stres olusturan belli basli faktörlerden’’ diyen Dr. Mehmet Yavuz stresi basariya dönüstürmenin tüyolarini verdi.

Stres Belirtilerine Dikkat!

Ise odaklanmada zorluk yasanmasi, uyku bozuklugu, gelecek üzerine kaygilarin artmasi, is yerinde tartisma, öfke ve kizginlik dalgalari, dayanisma eksikligi, kontrolsüz çalisma, hiç önemsenmeyen saglik sorunlarina birden yogunlasmak gibi durumlarin stresin en önemli belirtileri oldugunu vurgulayan Dr. Mehmet Yavuz, is stresinin tehlikeli ve olumsuz sonuçlar dogurabilecegini söyledi.

Kadin ve Erkekler Farkli Tepkiler Veriyor

Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz, yapilan arastirmalar sonucu kadin ve erkeklerin stres tepkilerinde belirgin farklar oldugu ve bu farklarin çocukluk döneminde çok daha açik gözlendigini belirtiyor.

Erkeklerin is stresinden kaynaklanan sorunlarda saldirganlik gösterdikleri, buna karsilik kadinlarin ise kaygili hareket ettikleri çesitli arastirmalar ile tespit edilmis durumlar. Kadinlarin strese karsi psikolojik, erkeklerin ise fizyolojik tepkilerinin yogun oldugunu vurgulayan Dr. Yavuz, bu sebeple erkeklerin bayanlara oranla daha az ruhsal bozukluk ve depresyon yasadigini ancak fizyolojik tepkilerden dolayi ömürlerinin kadinlara oranla daha az oldugunu dile getiriyor.

Dr. Yavuz; çalisan kadinlarin depresyon ve panik atak gibi rahatsizliklara yakalanma riskinin ev hanimlarina oranla 5 kat fazla oldugunu, patronlarin bayan çalisanlarina karsi herhangi bir ayricalik hissettirmeden bu hassas sonucu düsünerek hareket etmeleri gerektigini belirtiyor.

Stresi Basariya Dönüstürmek Elinizde!

Stresle bas etmenin ve hatta basariya dönüstürmenin elimizde oldugunu belirten Dr. Yavuz, su tavsiyelerde bulundu;

* Stresi yenmek için önce gevsemeyi ögrenin ve fiziksel egzersizi yasaminizin bir parçasi haline getirin. Stresli oldugunuz zaman sirt ve boyun bölgenizdeki gergin kaslar bas agrisina neden olabilir veya bas agrisina eslik edebilir.

* Yapacaginiz isleri önem sirasina göre derecelendirin ve en önemli isten baslangiç yapin. Önünüzde çok önemli bir is varken, digerlerini yapmak hem daha fazla stres olusturur hem de hata ihtimalinizi arttirir.

* Randevulariniz arasinda zaman birakin, iki randevu arasinda ekstra bir is için belli bir zaman dilimi ayirin. Bu uygulama sayesinde bir randevunuz umdugunuzdan uzun sürerse, stres altina girmeyeceksiniz.

* Stresli islerin organizasyonunu bir araya sikistirmayin. Örnegin iste yogunsaniz o gün arkadaslarinizi evinize davet etmeyin.

* Yapabileceginizden daha fazlasini söz vermeyin. ‘’Hayir’’ demeyi ögrenin.

* Ihtiyaç duydugunuzda ailenizden ve arkadaslarinizdan yardim isteyin. Iyi bildiginiz bir konu bile olsa seflerinizle ya da arkadaslarinizla istisare edin. Bu durum gözden kaçirdiginiz bir hususu akliniza getirebilir ve daha emin ve güvenli hareket etmenizi saglar. Unutmayiniz ki, patronlar isini çok iyi bildigini düsünüp, danismayanlari degil, ise çok hâkim olmasa bile sürekli görüs alan elemanlari tercih ederler.

* Evde bahçe veya ev isleri ile ugrasin. Kisa bir yürüyüs bile stresle bas etmenizde oldukça yardimci olacaktir. Daha aktif olmak için neler yapabileceginizin listesini yapin. Her hafta veya iki haftada bir listenize yeni seyler ekleyin. Sevdiginiz islerle ugrasmaya özen gösterin.

Dr. Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası