Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda hiriltinin nedenleri

Çocuklarda hiriltili nefes alip verme sikligi büyüklere göre bebeklik döneminde ortalama 15 kat, okul öncesi dönemde 10 kat, okul dönemimde 5 kat daha fazladir. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Çocuk Sagligi Klinigi uzmanlarindan

Dr. Keyhan Fidan çocuklarda görülen hiriltinin nedenlerini anlatiyor.

Çocuklarda hiriltinin bu kadar sik görülmesinin en önemli nedenileri hava yollari kikirdaklarinin daha yumusak ve büyüklere göre çapinin çok daha dar olmasidir. Bu darliga enfeksiyon veya alerji eklenince, kanal çok daralarak, nefes alirken ve veririken havanin zorlanarak geçmesine neden olmaktadir. Bronsiol da enfeksiyona bagli bir balgam artisi da olacagindan zorlanarak giren çikan hava islik sesine benzer bir sesin çikmasina neden olmakta, balgami yerinden oynatmakta (bir bakima fokurdatmakta) ve bu kulagimiza hirilti ya da hisilti olarak gelmektedir. Tabi ki bu arada zor giren ve çikan hava oksijen alimini azaltacagi için beyin tarafindan idare edilen bir mekanizma ile çocuk otomatik olarak daha sik nefes almak isteyecek ve bu da sik soluma olarak gözlenecektir. Anne ve babalar bu nedenle hirltili nefes alma duyduklarinda çocuklarinin sik nefes aldigini tarif ederler. Ayrica karninin sik sik inip kalktigi, sanki çocuk karnindan soluyor gibi göründügü de gözlemlenir. Ancak her ne olursa olsun hiriltili nefes alip veren bir çocukta balgam artisi, iltihap, bronslarda kasilma ya da yabanci cisim gibi bronslari daraltarak hava geçisini engelleyen bir durum vardir.

Hirilti ve nefes darligi nasil farkedilir ?

• Birinci olarak nefes sayisi artar.

• Çocuk öncelikle daha çok hava ve oksijen alabilmek için burun kanatlarini açar. Bu çocuklarda her nefes almada burun kanatlarinda açilma ve oynamalar görülür. Normal sartlarda nefes alma zorlugu ve hiriltinin olmadigi durumlarda burun kanatlari nefese katilmaz.

• Ayni zamanda çocuk daha güçlü nefes almak için solunum kaslari dedigimiz diyafram, gögüs kaslari, boyun kaslari vb. daha güçlü ve hizli kasar. Bunun sonucunda o kaslarin oldugu yerlerde gögüs içine dogru bir çekilme olur. Alinan ve verilen nefesdeki havanin asil zorlanmasi nefes verirken olur. Bunun nedeni nefes kaslarinin bu dönemde daha az çalismasidir. Bu nedenle hirilti daha çok nefes verirken olur. Bunu anne tarafindan cizilti seklinde, agzindan gelen nargile sesi seklinde, gögsü elleyince kedi miriltisi seklinde olabilir.

• Bazen ise horultu seklinde olabilir. Ancak yukarida belirtildigi gibi bazen üst solunum yolu kaynakli sesler de hirilti ile karisabilir. Bu nedenle özellikle küçük bebek ve çocuklarda iyi bir üst solunum yolu ve akciger muayenesi yapmak gerekir. Dikkatli bir çocuk doktoru solunum sayinsinda artisi, bahsedilen çekilmeleri, akcigeri dinleyince kulakliktan gelen islik sesini (sibilans denir) fark edebilir. Yalnizca bebeklerde eger özellikle huzursuza solunum seslerini degerlendirmek zor olabilir.

Çocuklarda hiriltili nedenleri nelerdir?

Çocuklarda brons daralmasina akcigerin bir bölümünü ya da tüm bronslari ilgilendiren daralmalar hirilti yapabilir. Bu neden genellikle bronsun içinden kaynaklanan mikrobik olan ya da olmayan iltihabi nedenlerdir. Bunlarin basinda çocuklarda en sik 6 ay ile 3 yas arasinda görülen bronsiolit gelir. Küçük çapli bronslarin siklikla virüsler tarafindan iltihabidir. Çocuklarin yaklasik %10'u ilk 3 yasta en az bir kez bronsiolit geçirir. Bunlardan yaklasik %30’u bir kez daha geçirir. Bu çocuklarda önce virüsün yaptigi üst solunum yolu enfeksiyonu olan nezle ve grip bulgulari görülür arkasindan sikisarak hiriltili nefes alip vermeleri gözlenir. Ayrica bronsiolit geçiren çocuklarin enfeksiyon etkeni virüse karsi asiri bagisiklik yaniti verdigi ya da aksine az bagisik yanit verdigi için etkenin uzun süre bronsiolde kaldigi iddia edilmektedir. Ancak bu çocuklarin ailesel bir alerjik hastalik yatkinligi da olabilir. Erken çocukluk döneminde bu saptanamayabilir. Gözde tutulmasi gereken bir ayrinti yapilan çalismalarda astimin ilk bulgusunun %70 oraninda ilk 5 yasta basladigidir. Yani bu geçirilen bronsiolit astimin ilk atagi da olabilir. Yineleyen bronsiolit tablosu bu 3 neden açisindan riskin oldugunu gösterir. Ancak yineleyen bronsiolit veya hiriltili solunum yakinmasinin oldugu durumlarda bu 3 ana neden yaninda kistik fibrozis gibi dogustan gelen akciger hastaliklari, dogumsal akciger anomalileri, mideden yemek borusuna oradan da akcigere olan kaçaklarin oldugu (gastroözafageal reflü) diger bir çok hastalik da ayirt edilmelidir.

Solunum sisteminin üst kisimdaki agiz - burundan baslayarak en alt kisimdaki küçük bronslara kadar olan seviyelerde enfeksiyonlar disinda bu yolu daraltan dogumsl anatomik bozukluklarda solunum sikintisi ve hiriltiya sebep olabilir. Vasküler halkalar, trakosöfageal fistül, kistik higroma, gögüs duvari yumusakligi, bronsiyal kistler laringeal web, laringeal kist ve vokal kord parezileri örnek verilebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası