Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAGISIKLIK SISTEMININ DOGAL KALKANLARI!

Hastalandiginizda doktora gitmeden hemen ilaçlara saldirmak, hastalanmamak için de avuç avuç vitamin haplari yutmak zorunda degilsiniz! Vücudu hastalik etkilerine karsi korumak, bagisiklik sistemini yani vücudun koruma kalkanini güçlendirmek için özellikli bitkilerden yararlanabileceginizi söyleyen Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Beslenme ve Diyet Uzmani Gizem Keservuran:

Vücudun savunma kalkani bagisiklik sistemini güçlendirmede ilk sirada ekinezya yer alir. Faydalari saymakla bitmeyen zerdeçal; karacigeri korur ve kolesterolü düsürür. Evrensel ilaç zencefil; tümörden, kanser hücrelerinden ve soguk alginligindan korur. Öksürük ve bronsite karsi kekik, dogal öksürük surubudur. Biberiye, hafizayi güçlendirir. Kuskonmaz ise folik asit, potasyum ve K vitamini deposudur

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Beslenme ve Diyet Uzmani Gizem Keservuran; vücudumuzun koruma kalkanini yani bagisiklik sistemini güçlendirmek için bitkilerin nasil faydalanabilecegimiz hakkinda bilgiler verdi:

• Bitki türü ve çesitliligi bakimindan Türkiye, Avrupa ve Ortadogu ülkeleri içerisinde en zengin ülke konumundadir. Ülkemizde bulunan bitkilerin neredeyse 1/4’i endemik olup, dünya üzerinde sadece Türkiye’de bulunan bitkilerdir. Türkiye florasi ayrica tibbi özellikli bitkiler bakimindan çok zengindir. Türkiye florasinda bulunan yaklasik 10 bin bitki türünün içinden ortalama 400 bitki türü, tibbi olarak kullanim potansiyeline sahiptir. Biberiye, adaçayi, meyan kökü ve kekik, ülkemizde en fazla kültürü yapilan tibbi bitkilerdendir. Peki vücudumuzu hastalik etkenlerine karsi korumak, bagisiklik sistemi yani vücudumuzun koruma kalkanini güçlendirmek için bu bitkilerden nasil faydalanmaliyiz? Iste size sifa kaynagi, dogal eczane reçetesi:

• BAGISIKLIK SISTEMININ KRALIÇESI EKINEZYA: Vücudumuzun savunma kalkani bagisiklik sistemimizi güçlendirmede ilk sirada ekinezya yer alir. Içerdigi inulin dedigimiz polisakkarit; bagisiklik sistemini güçlendirmede rol alan, en önemli ögelerden biridir. Ekinezyanin, antiviral virüslere karsi koruyucu özelligi vardir. Içerigindeki hiyaluronidaz enzimi, bakterilerin yayilmasini engeller. Özellikle enfeksiyon durumunda, günde iki poset demleme seklinde tüketilmeli. Mevsim geçislerinde ise profilaktik etkisinden faydalanmak adina, aralikli olarak çayi demlenip içilebilir veya hekim-beslenme uzmani kontrolünde bitkisel preparat seklinde kullanilabilir.

• KANSER SAVASÇISI ASTRAGALUS: Özellikle kanser hastalarinin siklikla duydugu ve kullandigi bu bitkinin bagisiklik sistemini güçlendirmede önemi büyük. Kurutulmus 1-2 g astragalus kökü, bir fincan (150 ml ) sicak suda 8-10 dakika bekletilerek, çayi demlenip içilebilir.

• KOLESTEROL DÜSMANI ZERDEÇAL: Köri baharatinin bir parçasidir. Zencefilgiller familyasindandir ve Hint safrani olarak da bilinir. Zerdeçalin temel etken maddesi kurkumin; curcuma longa bitkisinin köklerinin kurutulmasi ve toz haline getirilmesiyle elde edilir. Zerdeçalin faydalari saymakla bitmez! Zerdeçal etken maddesi curcuminin etkisi üzerine oldukça fazla bilimsel arastirma yapilmistir. Kanserden koruyucu, karaciger koruyucu, antioksidan, hücre yapisinin bozulmasini önleyici ve kan kolesterol seviyelerini düsürücü özellikleri arastirmalar sonucunda da kanitlanmistir.

• EVRENSEL ILAÇ ZENCEFIL: Adeta ‘evrensel ilaç’ olarak adlandirilmaktadir. Sindirime yardimci, antiemetik (mide bulantisini önleyici), antiinflamatuar (iltihaplanmayi önleyici), kötü huylu kolesterol düsürücü, kansere karsi koruyucu, mikroplara ve virüslere karsi koruyucu ve kan seyreltici etkileri bulunmaktadir. Zencefildeki aktif içerik gingerollerin, insan kolorektal kanser hücrelerinin gelisimini engelledigi, Kanser Önleme Arastirma Konferansi’nda dile getirilmistir. Zencefil, ayni zamanda tükürük salgisini arttirarak sindirimi kolaylastirir. Limonlu, güzel ve sicak bir zencefil çayi, kisinin kendini iyi hissetmesi için muhtesem bir ev yapimi ilaçtir. Ancak kan seyreltici ilaç ve pihti önleyici ilaç kullanan kisilerin, zencefili çay olarak veya baharat olarak tüketirken dikkatli olmalari gerekir. Ayni zamanda zencefilin safra asidi arttirici etkisi de vardir; bu nedenle safra kesesi rahatsizligi veya safra kesesi tasi olan kisilerin, saglik profesyonelleri tarafindan önerilmedikçe, bu bitkiden uzak durmalarinda fayda var. Ancak zencefil gebelik döneminde kullanilacaksa güvenli dozu (2 g-1 çay kasigi toz seklinde / günde) asmamak gerekir.

• DOGAL ÖKSÜRÜK SURUBU KEKIK: Özellikle et yemeklerinde sikça kullandigimiz kekigin temeli olan ve güzel kokusunu veren, içeriginde bulunan uçucu yaglar timol ve karvakroldür. Timol; harika bir antioksidan ve iltihap önleyici maddedir. Sindirim açisindan muhtesem bir yardimcidir. Antiseptik özelligi tasidigindan, dis macunlarinin yapisinda da bulunur. Öksürük ve bronsit gibi durumlarda buhar banyosu olarak veya çay seklinde tüketildiginde faydali etkisi hizlica fark edilmektedir. Kaynar suya 3 yemek kasigi kuru kekik ve 2 tatli kasigi bal ekleyerek evde hayli etkili bir öksürük surubu hazirlayabilirsiniz!

• HAFIZA GÜÇLENDIRICI BIBERIYE: Biberiyenin saglik açisindan faydali olmasinin nedeni; içeriginde bulunan kafeik asit, rozmarinik asit, terpenler ve monoterpenler adli bitki bilesenleri ile E vitamini gibi antioksidanlar ve flavonoidlerdir. Içerigindeki asitlerin antiinflamatuvar (iltihaplanmayi önleyici) özellikleri vardir; astim, karaciger rahatsizligi ve kalp hastaliklarina neden olan inflamasyonun azalmasina yardimci olabilir. Hayvanlar üzerinde yapilan arastirmalarda, biberiye yaginin karacigeri korudugu, antimutajen (hücre yapisinin bozulmasini önleyici) oldugu ve tümör olusumunu önledigi ispatlanmistir. Ayni zamanda içerigindeki rozmarinik asitin hafizayi güçlendirici etkisi vardir. Gastronomide, mutfak sanatlarinda ve kirmizi et yemeklerinde dekoratif olarak sunulmakta olan biberiyeyi mutlaka tüketin; yani tabaginizin kenarinda birakmayin! Evde ise tadi aci geliyorsa peynirinizle harmanlayarak tüketebilirsiniz. Ancak hamilelikte kullanilmasi önerilmemektedir.

• GÜÇLÜ ANTIOKSIDAN KUSKONMAZ: Güçlü bir antioksidan olan kuskonmaz; çogu sebze ve meyve gibi uygun bir potasyum – sodyum oranina sahiptir. Bir kase pismis kuskonmaz; 286 mcg folik asit (ki bu sinir sisteminde yararli etkileri olan ve homosistin olarak adlandirilan zararli kan kimyasalini azaltmaya yardimci olan önemli bir B vitaminidir) ve ayni zamanda 404 mg potasyum içerir. Ayrica saglikli bir pihtilasma ve kemikler için gerekli olan K vitamini açisindan da zengindir. Kanserle savasan kuersetin flavonoidini de içerir. Vücuttaki en önemli antioksidanlardan biri olan glutation açisindan da zengindir. Bagirsaklarimizdaki faydali bakterileri besleyen ve gastrointestinal (sindirim sistemi) sagligi desteklemeye yardim eden özel bir lif tipi olan inulin açisindan da zengindir. Ayni zamanda kuskonmaz, böcek ilacindan en az etkilenen 12 besinden birisidir.

BU SORULARA YANITINIZ EVET ISE BAGISIKLIGINIZA DIKKAT!

Asagidaki sorularin kaçina evet diyorsunuz?

- Soguk alginligina kolay yakalanir misiniz?

- Vücudunuzda sik sik pamukçuk ya da genital herpes görülür mü?

- Lenf bezleriniz de bazen sislik ya da agri olur mu?

- Soguk alginligina yilda iki defadan fazla yakalanir misiniz?

Bu sorulara 2’den fazla ‘evet’ cevabi verdiyseniz; beslenme aliskanliklarinizi ve beslenme düzeninizi gözden geçirmeli, bagisiklik sistemini güçlendirmede tibbi önemi olan bitkilere yer vermelisiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası