Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MESANE KANSERINE VEREM MIKROBUYLA SAVAS!

Erkekte 7’inci, kadinda 17’nci en sik görülen kanser

Mesane kanserleri idrar kesesinin içerisini döseyen, mukoza dedigimiz yapinin anormal büyümesiyle seyrediyor. Hastalik yüzde 90 oraninda 55 yas ve üzerindeki kisilerde görülüyor, ancak gençlerde de rastlaniyor. Bati Avrupa-Kuzey Amerika’daki görülme orani, Dogu Avrupa ve Asya ülkelerine göre 10 kat daha yüksek. Endüstrilesmenin getirdigi sorunlarin bu fazlalikta etkili oldugu belirtiliyor. Acibadem Kozyatagi Hastanesi’nden Üroloji Uzmani Yrd. Doç. Dr. Hakan Özveri, erkeklerde hastaligin fazla görülmesinin sigara içme oraninin kadinlara göre daha yüksek olmasiyla iliskilendirildigini dikkati çekiyor. Dr. Özveri, hastaligin tedavisinde mesane içine serum fizyolojik ile sulandirilmis ve zayiflatilmis verem mikrobu verildigini, 6 hafta süren bu tedavinin mesane kanserlerinin bazi türlerinde etkili oldugunu bildiriyor.

Mesane kanseri hakkinda merak edilenler hakkinda bilgi veren Dr. Hakan Özveri, bu konuda sik sorulan sorulari yanitladi:

Mesane kanseri neden olusuyor?

• Sigara hastaligi 2-3 kat fazla ortaya çikartiyor. Içilen sigara miktariyla risk artiyor, asiri tüketim halinde hastalik içmeyenlere göre 5 kat fazla görülüyor. Bilimsel çalismalar var, sigara tüketimi erkeklerde meydana gelen mesane kanserinin yaklasik yüzde 50’sinde sorumlu, kadinlardakinin ise üçte birinden sigara sorumlu.

• Sigara tüketimi birakildiginda mesane kanseri riski yüzde 30-60 oraninda azalmis. Nasil oluyor da sigara mesane kanserine neden oluyor? Sigaranin sebep oldugu hasar, DNA içerigi dedigimiz vücuttaki hücrelerin ana yapi tasinin içerigini bozuyor. Hücre doguyor, büyüyor, yaslanip ölüyor ve tüm bunlar kontrol içinde oluyor. Bu askeri düzeni bozuyor. Hücrede “Öl” emri ortadan kalkiyor, daha uzaktaki baska organlarin baska hücrelerine yerlesmeye çalisiyor.

• Sigarada bildigimiz 4 bin dolayinda zararli kimyasal var. Bazilari da özellikle 43 tanesi kanserin ilerlemesine yol açiyor. Bu toksik maddelerin bazilari, amonyak, terebentin, kadmiyum, böcek ilaçlari, naftalin, hidrojen siyanür, bazi deterjanlar kanseri tetikleyen özellik gösteriyor. Sigaranin içindeki bazi maddeler kanser gelisimine neden oluyor.

• DNA içerigi bozuluyor, mesaneden kana, idrara, idrardan da mesanenin içine girip hasara yol açiyor, tümör olusuyor, kanserli hücre yiginlari olusuyor.

Mesane Tümörü Nasil Tesbit Ediliyor?

Mesane tümörü tespitinde ultrason, sistoskopi yapiliyor. Hücre tipine göre mesaneyi koruyucu tedaviler yapiliyor. Mesaneyi almayi gerektirecek bir durum varsa, derin tabakalara islemisse barsaktan yeni bir mesane yapiliyor. Mesane kanseri ameliyatindan sonra hastada, önemli hayat tarzi degisiklikleri de kaçinilmaz oluyor. Ameliyattan sonra kisinin sigara içmemesi gerekiyor, hatta sigara içilen yerlerde bile bulunmamasi önem tasiyor. Eger mesane kanseri derin tabakalara inmediyse bazi ilaçlarin mesane içine uygulanmasi gerekiyor, bu uygulamalar mesane kanserinin tekrarini ve ilerlemesini önlüyor. Mesanenin içinde tümörün bulundugu yerde kazima islemi yapiliyor. Hastaligin ilerlemesi önleniyor.

Mesane kanserini artiran risk faktörleri nelerdir?

• Sigaranin içilmesi çok kötü, hiç içmemek daha iyi. Sigara birakilirsa 1-4 yil içinde kanser riskini yüzde 30 azaltiyor, sigarayi birakmanin üzerinde 25 yil geçerse yüzde 60 oraninda azaliyor.

• Mesane kanserinde ikinci en önemli risk faktörü mesleki durumdur. Ülkeden ülkeye degisiyor ama bazi kimyasal kauçuklar, boya endüstrisinde kullanilan bazi aromatik aminlere maruz kalan kisilerde son derece etkili. Polisiklik aromatik hidro-karbon denilen maddeler var, alüminyum, kömür, çati malzemelerinde kullaniliyor. Bunlar mesane kanseri yönünden riskli gruplar.

• Boyacilar, kuaförler bu tip maddelerle fazla temas ediyor.

• Sik idrar yolu enfeksiyonu geçirmek.

• Baska bir nedenle karinda bir bölgeye radyoterapi uygulanmasi.

• Baska bir nedenle siklofosfamid denilen bir kemoterapi ilacini kullanmak da mesane kanseri riskini artiriyor.

Beslenme tipi mesane kanseri riskini artiriyor mu?

• Bununla ilgili çalismalar var, meyve-sebze alimi azsa bir miktar risk artiyor. Bu nedenle bol bol tüketmek gerekiyor. Mesane kanserinden korunmada sarimsak, A vitamini önleyici etkiye sahip.

• Bazi bilimsel çalismalarda küçük hasta gruplarinda A, C, E, D vitamini ve çinkonun yüksek dozda kullanilmasi durumunda mesane kanserli hastalarinda, tekrarinda azalma rapor edilmis, ama bunlar çok güçlü kanitlar degil, daha büyük çalismalara ihtiyaç var.

• Kahve tüketimi, tatlandirici kullanimiyla mesane kanseri arasinda iliski var diyen çalismalar olsa da tam net degil. Bunlarin etkisini tespit etmek çok zor. Bu çalismalari yapmak teknik olarak zor. Kahve içmek sigara ile birlikte yardimci etki gibi, ya da asil neden olan faktörü artiran bir yönü var. Belki sigara tüketimini kahve içmek artiriyor.

Mesane kanserinin tedavisinde neler yapiliyor?

Kanserin önlendigi hastalarin bir kisminin ilerleyen zamanlarda tekrar hekime geldiklerini belirten Dr. Hakan Özveri, “Ameliyatlarda orijinal organin korunmasi büyük önem tasiyor. Ancak bazi hastalar ameliyat yeterli olmayabiliyor. Bu durumda kemoterapi, ilaç tedavileri, ve isin tedavileri yapiliyor. Incelemelerde görülen hücresel düzeydeki kanser hücrelerinin de yok edilmesi amaçlandigindan kemoterapi, radyoterapi verilebiliyor” diye konusuyor.

Tedavide kemoterapi ilaçlarinin da uygulandigini anlatan Dr. Hakan Özveri, “Bu ilaçlar sulandirilarak mesane içine veriliyor, erken evrede yakalanan tümörlerde yapiliyor. Hastalik ilerledikçe bu tedavilerin damardan verilip uygulanmasi gerekiyor. Yayilmis hastalikta kemoterapinin sistemik olarak verilmesi gerekiyor. Radyoterapi de gerekirse uygulaniyor” seklinde konusuyor. Mesane kanserinin bazi tiplerinde ise zayiflatilmis verem mikrobu kullaniliyor. Bu da tedavide oldukça etkili oluyor. Verem mikrobunun zayiflatilmis hale getirilmis susu mesaneye serum fizyolojik ile sulandirilip veriliyor. Yaklasik alti hafta süreyle veriliyor, mesane kanserlerinin bazi tiplerinde çok etkili, hastaligin ilerlemesini engelliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası