Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kadinlarda en önemli 5 kisirlik nedeni!

Kuskusuz her kadin dogasi geregi çocuk sahibi olup annelik duygusunu tatmak ister. Ancak günümüzde her 100 çiftten 15'i bu istegine kavusabilmek için yardim almak zorunda. Amerikan Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani ve www.tupbebek.com sitesi Medikal Direktörü Dr. Senai Aksoy, kadinlarda en çok görülen 5 kisirlik nedenini açikliyor!

Kisirligin çözümsüz oldugu vakalar enderdir. Ancak erken menopoz ya da erkekte hiç sperm hücresi bulunmamasi durumunda yardimci yöntemlere basvurmak anlamli degil. Bunun disinda kalan kisirlik vakalarinda ise sadece çocuk sahibi olma sansinin azaldigi söylenebilir.

Taninin konabilmesi için tetkikler ve muayeneler adim adim uygulanir ve uzun zaman alabilir. Bu zaman doktorun problemi iyi anlamasina ve en etkili tedaviye karar vermesine yardim eder. Arastirmalar sonucu bir veya birden fazla kisirlik nedeni bulunabilecegi gibi çiftlerin yaklasik %15'inde kisirligin nedeni saptanamaz. Amerikan Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani ve www.tupbebek.com sitesi Medikal Direktörü Dr. Senai Aksoy kadinlarda en çok görülen kisirlik nedenlerini söyle özetliyor:

Kadindaki en önemli kisirlik sebepleri yumurtlama bozukluklari, tüplerin hasarli veya tikali olmasi, endometriozis, rahim agzina ait problemler ve alerjik nedenlerdir.

1. Yumurtlama bozukluklari:

Kadinda en sik görülen kisirlik nedeni yumurtlama bozukluklaridir. Yumurtlama (yumurtanin yumurtaliklar disina atilmasi) olmaksizin döllenme ve gebelik olusamaz. Yumurtlama bozuklugu, yumurtlamanin hiç olmamasi veya düzensiz ve seyrek olmasi anlamina gelir. Adetlerin seyrek veya hiç görülmemesi çogu zaman bir yumurtlama bozuklugunu gösterir. Ancak adetlerin tamamen düzenli oldugu durumlarda da yumurtlama bozukluklarina rastlanabilir.

Yumurtlama bozukluklari baslica üç grupta toplanabilir

 Yumurtaliklardaki yumurta üretimini uyaran hormonlarin dogustan eksikligine bagli olarak beyin sapindan salgilanamamasi: Bu durumda kadinda ergenlikten itibaren hiç adet kanamasi görülmez

 Beyin sapindan (hipofiz) süt hormonu prolaktinin normalden fazla salgilanmasi: Bu durum genellikle bu bölgedeki iyi huylu bir tümörün varligina bagli olmakla beraber bazen hiçbir neden bulunamaz. Iyi huylu tümörler cerrahi yollarla çikarilabilir. Neden bulunamadigi durumlarda çesitli ilaç tedavileriyle prolaktin seviyeleri düsürülerek yumurtlama normal hale getirilebilir.

 Polikistik over sendromu: Bu hastaligin tipik formunda genel olarak adetler düzensiz ve seyrektir (yilda 3 - 4 adet). Bazi hastalarda adetler hiç görülmezken digerlerinde tamamen normal olabilir. Hastalar genellikle sismanlamaya yatkindirlar. Ciltte ve saçlarda yaglanma, sivilce gibi problemler sikça görülür. Yumurtaliklarda normalden fazla sayida yumurta bulunmakta ve bunlar erkeklik hormonu salgilayarak normal yumurta gelisimini engellemektedir.

Tüplerin hasarli ve tikali olmasi:

Tüplerin kismen veya tamamen tikali olmasi sperm ile yumurtanin bulusmasini engelleyerek döllenme ve gebeligi olanaksiz kilar. Tüplerdeki bu hasar geçirilmis enfeksiyon, endometriozis veya geçirilmis bir ameliyat sonrasi kalan karin içi yapisikliklari gibi birçok nedene bagli olabilir. Tüpler bir dis gebelik sonucu da hasara ugrayabilir. Gelismis ülkelerde cinsel yollardan bulasan enfeksiyonlar tüplerdeki hasarin en önemli nedenidir. Ülkemizde çocukluk çaginda alinan verem mikrobu da tüplerde geri dönülemez hasar olusturur.

3. Endometriozis

Endometriozis, rahim içini döseyen dokunun (endometrium) rahim disinda gelismesine denir. Endometriozis en sik olarak rahimi yerinde tutan baglara yerlesir. Diger sik görüldügü bölgeler ise rahim yüzeyi, tüpler ve yumurtaliklardir. Endometriozis tipki rahim içini döseyen doku gibi hormonlara duyarli olup adet sirasinda kanar. Karin içinde olusan bu mikro kanamalar zamanla iltihap benzeri yangisal durum olusturur ve yapisikliklara sebep olur. Endometriozis yumurtaliklarda yerlestigi zaman kist olusumuna neden olur. Bu kistlere endometrioma adi verilir.

Endometriozisin en önemli belirtileri adet öncesi ve adet sirasinda agri, iliski esnasinda veya sonrasinda agri, düzensiz siddetli adetler ve kisirliktir. Daha az görülen diger belirtiler yorgunluk, adet esnasinda bagirsak hareketlerinin siddetlenmesi. Ishal, kabizlik gibi diger sindirim sistemine ait belirtilerdir. Bunlarin yani sira endometriozis bazi kadinlarda hiçbir belirti vermeyebilir.

Endometriozisi olan kadinlarin yaklasik yüzde 50'sinin çocuk sahibi olabilmeleri için tedavi gerekir. Yine kisirlik nedeni ile basvuran kadinlarin yaklasik yüzde 25'inde endometriozis saptanir.

4. Rahim agzina ait problemler:

Rahim agzindaki yapisal, enfeksiyona ait veya bu bölgedeki salgiya (mukus) ait bozukluklar kisirlik sebebi olabilir. Rahim agzindan salgilanan mukus spermlerin genital yoldan tasinmasini kolaylastirir. Östrojen ve progesteron hormonlari etkisi altinda mukusun siklus sirasinda miktari ve niteligi degisir. Polip gibi iyi huylu tümörler veya bu bölgeye uygulanmis olan cerrahi girisimler kisirliga neden olabilir.

5. Alerjik nedenler:

Alerjik nedenler kisirlik nedeni olabilmekle birlikte teshisleri ve tedavileri zordur. Alerjik neden spermlerde veya mukusta bulunabilir. Antisperm antikorlari adi verilen bu alerjik durumlarin tedavi etkinligi belli degil ve tedavi edilen veya edilmeyenlerdeki gebelik oranlari çok farkli degildir. Bu nedenle rutin olarak gerekliligi tartismalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası