Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BÖBREK NAKLI ILE ILGILI YANLIS INANISLAR DIYALIZE MAHKUM EDIYOR

Türkiye’de yaklasik 65 bin böbrek hastasi düzenli olarak diyalize giriyor. Yaklasik 24 bin hasta da “Ulusal Organ Nakli Bekleme Listesi”nde böbrek bekliyor. Ülkemizdeki kronik böbrek yetmezligi hastalarinin yarisindan fazlasinin böbrek nakline aday olmasina ragmen; böbrek nakli konusunda halk arasinda dogru bilinen yanlislar, hastalarin hayat boyu diyalize girmesine ya da yasamlarina mal oluyor. Memorial Sisli Hastanesi Böbrek Nakli Sorumlusu Op. Dr. Burak Koçak, “10 Mart Böbrek Sagligi Günü” öncesinde, böbrek nakli ile ilgili toplumda yaygin fakat yanlis olan inanislar hakkinda bilgi verdi.

“Kronik böbrek yetmezligim var; ancak diyalizle gidebildigim yere kadar gidecegim”

Yanlis! Kronik böbrek yetmezliginin en ideal tedavisi böbrek naklidir. Kisi diyalize hiç girmeden böbrek nakli olabilirse, en iyi sonuçlar elde edilmektedir. O nedenle biz hastalara daha diyalize ihtiyaç duymadan, kronik böbrek yetmezligi sürecindeyken, diyalize baslamadan hemen önce böbrek nakli olup, hayatlarina konforlu bir sekilde devam etmelerini öneriyoruz.

“Böbrek nakli sonrasi yarim insan olacagim”

Yanlis! Canlidan canliya yapilan organ nakillerinde vericilerin saglikli bir sekilde hastaneye gelmesi, en kisa sürede taburcu edilmeleri ve konforlu bir hayat sürmeleri çok önemlidir. Yapilan tetkikler sonucunda kisinin böbrek vermesi açisindan en ufak bir risk görüldügü takdirde, bu kisiler böbrek vericisi olarak kabul edilmemektedir. Sunu biliyoruz ki; böbrek vericileri bu islemden dolayi uzun vadede artmis bir böbrek hastaligi riski ile karsi karsiya degildir. Bundan dolayi ameliyatin son derece güvenli oldugu ve bu kisilerin hayatlarina saglikli bir biçimde devam ettikleri vurgulanmalidir.

“Nakil olursam çocuk sahibi olamayabilirim”

Yanlis! Böbrek vericileri ameliyat sonrasi rahatlikla hamile kalip, saglikli bir gebelik sürecinin sonunda çocuk dogurabilmektedirler. Alicilar için ise durum söyle özetlenebilir: Böbrek yetmezligi çeken hastalarda üreme yeteneginde azalma ile birlikte gebe kalma ile ilgili bazi problemler ortaya çikabilmektedir. Ancak böbrek nakli, sanilanin aksine, kadin hastalarda gebe kalma sansini; erkek hastalarda da üreme yetenegini artirmaktadir. Bayanlar naklin birinci yilindan sonra gebe kalip, gerekli kontrollerle birlikte rahatlikla çocuk sahibi olabilmekte ve bebeklerini emzirebilmektedir.

“Nakilden sonra da hayat boyu bol su tüketmek zorunda kalacagim”

Böbrek nakli olan hastalarinin günde 1-1,5 litre, idrar çikaracak sekilde, sivi tüketmeleri gerekmektedir. Nakil yapilan böbreklerin normal böbreklere göre susuz kalmaya direnci daha zayif olacagindan hastalarin dikkatli olmalari önemlidir.

“Ailemde kimseyle ayni kan grubuna sahip degilim. Bu nedenle onlardan organ alamam.”

Yanlis! Böbrek nakli kan uyumlu kisiler arasinda yapilabildigi gibi kan uyumsuz alici ve verici arasinda da yapilabilmektedir. Dünya’daki sonuçlara baktigimizda kan uyumsuz nakillerin basarisinin kan uyumlu olarak gerçeklestirilen operasyonlarla ayni oldugu görülmektedir

“Seker hastasi oldugum için böbrek nakli olamam”

Yanlis! Suanda dünyada böbrek yetmezliginin en sik sebebi seker hastaligidir. Kisi hem seker hastasi ise hem de kronik böbrek yetmezligi sorunu var ise diyalizdeki yipranma süresi çok daha hizlidir. Böbrek yetmezligine bagli olarak nakilden en çok fayda gören grup, seker hastalaridir. Bu nedenle kronik böbrek yetmezligi ve seker hastaligi olan hastalara hiç diyalize hiç girmeden en kisa sürede böbrek nakli olmalari önerilmektedir.

“Hepatit C hastasiyim, böbrek nakli olamam”

Yanlis! Hepatit C hastalari da ayni seker hastalari gibi böbrek sagligi açisindan hizla problemli bir sürece girmektedirler. Bu nedenle bu hasta grubu da böbrek naklinden çok büyük fayda görmektedir. C tipi sariligi olan hastalara da mutlaka en kisa sürede böbrek nakli olmalarini önerilmektedir. Hastalar eger karaciger sirozlari yoksa rahatlikla böbrek nakli olabilmektedir. Ama bu hastalarda çok dikkatli olunmasi gerekmektedir. Çünkü hepatit C siroza yol açmaktadir. Hastanin sirozu varken tek basina böbrek nakli yapilmasi yeterli degildir. Bu son derece yanlis bir uygulamadir. Bu hastalarin hem karaciger hem de böbrek nakli olmasi gerekmektedir. Hastalarin bu iki naklin beraber yapildigi bir organ nakli merkezinde degerlendirilmesi ve tedavi süreçlerinin buna göre belirlenmesi önerilmektedir.

“Mesane hastaligi olanlar böbrek nakli olamaz.”

Yanlis! Mesaneye bagirsaktan yama yapilmasi, mesanenin büyütülmesi gibi ameliyatlarla mesane hastaligi tedavi edildigi takdirde böbrek naklinin sonuçlari artik diger hastalardan farkli degildir. Gelisen teknoloji ve ilerleyen ameliyat teknikleri ile ürolojik hastaliklar böbrek nakli için engel olusturmamaktadir. Bu bilimsel gerçekleri bilmeden yasamlarini hala diyalizde sürdüren pek çok hasta mevcuttur. Ancak bu kisilerin basarili bir böbrek nakli olup, hayatlarini daha konforlu bir sekilde devam ettirebileceklerini bilmeleri gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası