Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


REGL DÖNEMI YASAM KALITENIZI ETKILEMESIN

Adet ve adet öncesi dönemde yasanan PMS (premenstrüel semptomlar) kadinlarin %80’ini olumsuz etkiliyor. Arastirmalara göre, 16-46 yas arasi her 100 kadindan 32’si hayatlarini negatif yönde etkileyen PMS (premenstruel sendrom), %9’u ise daha ciddi sikayetlere yol açan PMDD (prekenstruel disforik bozukluk) yasiyor.

PMS sikayetlerinin genelde adet kanamasindan bir hafta önce basladigini ve adet kanamasiyla birlikte sikayetlerin ortadan kalktigini söyleyen Prof. Dr. Sezai Sahmay: “PMS’in nedeni tam olarak bilinmiyor. Ama adet siklusu boyunca görülen hormon degisimlerinin ve aralarindaki oranlarin neden olabilecegi düsünülüyor. Bu degisim beyinde bazi maddelerin salgisini etkileyerek davranis farkililiklarina ve ruhsal degisimlere yol açabiliyor. Sikayetler çok hafif olabilecegi gibi, günlük aktiviteyi engelleyecek kadar siddetli de olabilir. Adet öncesi dönemde günlük hayatini etkileyecek siddette agri, gerginlik, mutsuzluk hissi gibi sikayetllerden en az biri ya da daha fazlasindan yakinanlarin mutla bir jinekologa görünmesini tavsiye ederim. Fazla miktarda kafeinli içecekler tüketmek, alkol kullanmak, stresli olmak ve magnezyum, E vitamini gibi bazi vitamin ve mineral eksiklikleri gerginligi daha da arttirir. Son yillarda özellikle PMS için, gelistirilmis modern dogum kontrol haplarini kullanarak uzman doktorun kisiye özel hazirlayacagi bir iyilesme programi ile artik bu sendromun üstesinden gelmek mümkün” dedi.

PMS Belirtileri:

PMS’de 200’den fazla farkli belirti oluyor ve bunlar fiziksel ve ruhsal olarak ikiye ayriliyor. Belirtilerin siddeti, dönem dönem dalgali bir seyir göstererek hafif, orta siddette ya da siddetli olabilir. Belirtiler, genellikle regl döneminin baslamasindan 7-10 gün önce kendini gösterir ve bu dönem yaklastikça siddetlenebilir.

Fiziksel belirtiler: Gögüslerde dolgunluk ve hassasiyet, tüm vücutta özellikle el ve ayaklarda siskinlik (ödem) ve buna bagli kilo artisi, bas agrisi, tatli ve tuzlu gidalara düskünlük, çok sik yeme ihtiyaci, kramplar, kabizlik, akne, sik idrar, hantallik hissi, bulanti, kusma.

Psikolojik belirtiler: Gerginlik, mutsuzluk hissi, korku, anksiyete, stres, uykusuzluk, saldirganlik, suç islemeye egilim, alinganlik, konsantrasyon güçlügü, unutkanlik, cinsel istek azalmasi, aglama nöbetleri, insanlardan uzak kalma istegi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası