Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KISTIK BÖBREK HASTALIGINA ANNE KARNINDA TANI KOYMAK MÜMKÜN

Dünyanin her yerinde görülme sikligi yüksek olan kistik böbrek hastaligi, çogunlukla bebeklik çaginda ortaya çikiyor. Bebek henüz ana rahmindeyken tani koyulabiliyor ve gebelikte yapilan ultrason incelemeleri sonucunda hastalik teshis edilebiliyor. Anadolu Saglik Merkezi Çocuk Nefrolojisi Uzmani Doç. Dr. Nese Biyikli kistik böbrek hastaligi hakkinda önemli bilgiler verdi

Kalitsal olarak dogustan gelen ya da sonradan edinebilen kistik böbrek hastaliklari, idrar yolu enfeksiyonu, idrarda kanama ya da agri ile kendini belli ediyor. Gece su içmeye kalkmak ise ailelerin dikkatini çekebilecek belirtilerden biridir.

Özellikle ailesel özellik gösteren kistik böbrek hastaliklarinda ultrasonografi ile aile taramasi yapmanin erken tani açisindan önem tasidigini belirten Anadolu Saglik Merkezi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari, Çocuk Nefrolojisi Uzmani Doç. Dr. Nese Biyikli, “Böbreklerinde kist saptanan bir çocuk degerlendirilirken, aile öyküsü, kardeslerin ultrasonografileri, kan basinci, böbrek fonksiyonlari ve idrar tahlili incelenmelidir” dedi.

Kistik böbrek hastaliklarinin, böbrek içinde sivi içeren keseciklerin bulundugu bir grup hastaligi kapsadigini belirten Doç. Dr Nese Biyikli “Kistler siklikla kalitsal ve gelisimsel, daha az siklikta ise çocugun yasantisinin ileri dönemlerinde sonradan ortaya çikar. Kistik böbrek hastaliklarinin farkli bulgulari vardir ve seyirleri de birbirlerinden degisiktir. Bazi çocuklarda kistler farkli amaçlarla yapilan görüntülemelerde rastlantisal olarak saptanirken, bazi çocuklar idrar yolu enfeksiyonu, yüksek kan basinci (hipertansiyon), idrarda kanama, agri ya da böbrek yetmezligine bagli belirtilerle bize getirilirler” dedi.

Polikistik böbrek hastaliginin, yani her iki böbrekte de çok sayida kistin meydana geldigi hastaliklarin kalitsal oldugunu belirten Doç. Dr. Nese Biyikli sözlerine söyle devam etti; “Genetik bozukluk sonucu böbrekte kistler olusmaya baslar. Zamanla kistler büyür ve normal böbrek dokusunu sikistirarak böbreklerin çalismasina olumsuz etki gösterir. Bu hastaliklarin kusaktan kusaga kalitsal yolla geçisi farkli yollarla olabilir. Bu farklilik ayni zamanda çocukta ortaya çikan saglik sorunlarinin niteligini de etkiler.”

Polikistik böbrek hastaliginin, siklikla eriskin yasta ortaya çiktigini sözlerine ekleyen Doç. Dr. Nese Biyikli, “Polikistik Böbrek Hastaligi çocukluk çaginda ya da çok ender olarak yeni dogan döneminde de görülebilir. Karinda kitle, idrar yolu enfeksiyonu, yüksek kan basinci ve karaciger veya pankreas kisti, beyin anevrizmasi gibi böbrek disi sorunlar bu hastaligin belirtileri arasindadir. Ultrason ile her iki böbregin büyük oldugu ve çok sayida kist içerdigi görüntülenir. Anne ya da babanin birinde bu hastalik varsa, çocuklarda hastalik olma olasiligi %50'dir. Tani, aile öyküsü, klinik ve radyolojik inceleme ile konulur.” dedi.

Böbregin kistik hastaliklari konusunda anne ve babalarin çok dikkatli olmasi gerektigini belirten Doç. Dr. Nese Biyikli “Aslinda ebeveynlerin fark edebilecegi belirtiler vardir. 'Jüvenil nefronoftizi' adini verdigimiz kistik hastalik, bebeklikte degil, çocuklukta görülür. Büyük çogunlukla iki ile bes yas arasindaki çocuklarda çok su içme, çok idrar yapma, kansizlik, büyüme geriligi ile ortaya çikar. Gece su içmeye kalkmak, bu belirtilere siklikla eslik eder. Halsizlik ve ciltte solukluk gözlenebilir. Ödem, idrar yolu enfeksiyonu, yüksek kan basinci, idrarda kan görülmesi gibi yakinmalarin bulunmamasi durumunda tani oldukça geç konulabilir. Ergenlik yaslarinda da kronik böbrek yetersizligi gelisebilir. Göz, karaciger ya da kemik gibi organlarda da sorunlar bu duruma eslik edebilir. Anne ve baba adaylari açisindan en önemli konu, gebelik sirasinda düzenli izlemlerin, kan testleri ve ultrasonografi ile hastalik taramalarinin aksatilmamasidir. Eger bebekte böbregin kistik hastaliklarindan birisi varsa, çocuk sagligi ve hastaliklari uzmanlari ve çocuk nefrologlari araciligiyla çok düzenli bir sekilde izleminin yapilmasi gerekir. Birçok hastada asil saglik sorunu böbrekteki kistler degil, hipertansiyon veya idrar yollari enfeksiyonlari olabilir. Zamaninda konulan tani ve uygun tedavilerle, çocuklar sorunsuz bir sekilde gelisimlerini sürdürebilirler. Çocuklarin tedavilerinin eksiksiz bir sekilde yapilmasi konusunda da ebeveynlere önemli sorumluluklar düsüyor.” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası