Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Karda meydana gelebilecek kazalara dikkat!

Karin düsmesi ile birlikte acil servisler çesitli kazalar sonucunda yaralanan ya da sakatlanan kisiler tarafindan dolmaya basliyor.

Kar yagisinin baslamasi ile zeminin buzlu ve kaygan olmasi yürümeyi zorlastirarak sakatliklarin yasanmasina neden olabiliyor. Medline Operasyonlarindan Sorumlu Direktör Dr. Baris Mutluer de olusabilecek yaralanmalar ve yapilmasi gereken ilk yardim uygulamalarini anlatiyor.

Kis aylarinda, düsmelere bagli olarak en fazla el bilegi, kalça, omuz çevresi ve ayak bilegi kiriklarinin görüldügünü belirten Dr. Baris Mutluer, "düserken refleks olarak yüzü korumak amaciyla el ve ayak bilegi öne dogru hareket eder. Bu yüzden, el ve ayak bilegi kiriklariyla sik karsilasiyoruz" dedi ve özellikle kis aylarinda artan sakatlanmalara karsi alinmasi gereken önlemler hakkinda sunlari söyledi:

"Yere düsüldügünde yasanan çarpma sonucu kalça kiriklari, omuz çevresi kirik ve çikiklari, omurga kiriklari sik görülür. Yas arttikça, basit düsmelerde bile olusan kirik sayisi da artmakta. Bu sebeple, özellikle ileri yastakilere, kötü hava kosullarinda mecbur kalmadikça disari çikmamalarini öneriyoruz.”

Elleriniz cebinizde yürümeyin

Kis aylarinda karli, buzlu, kaygan zeminlerde yürümek güçlestigi için, buzlu yollarda ellerin cepte olmasi, büyük adimlarla yürünmesi düsmeye daha çok sebep olmakta. Yürürken düsmeleri azaltmak için; tabani kaygan olmayan alti lastik ve iri tirtikli ayakkabilar giyilmeli, ayak bilegi sakatlanmalarini önlemek için bilegi kavrayan botlar tercih edilmelidir. Yürürken küçük ve dengeli adimlar atilmalidir. Ellerin cepte olmamasi dengeyi saglayacagi gibi, düsme aninda avuçlarin yere koyulmasi ile vücudun herhangi bir bölgesinin yere daha sert bir sekilde çarpmasina engel olur. Ayrica kol kola da yürünmemelidir çünkü bu sekilde yürüme, kisilerin birbirinin dengesini bozarak düsmelerine sebep olabilmektedir. Bunlarin yani sira sakatlanmalari önlemek için;

* Mümkünse dik yokuslari inip çikmayin.

*Merdiven inip çikarken trabzanlari kullanin.

*Çocugunuzu ya da agir esyalarinizi kucakta tasimayin.

*Poset ya da çantanizi iki elinizle tasimayin.

Kirigi olan kisiyi hareket ettirmeyin

Düsme veya çarpma sonrasinda hareket ettikçe artan agri, çarpan organda sekil bozuklugu, ödem ve/veya kanama nedeniyle sislik ve morarma olmasi halinde kiriktan süphelenilmesi gerekir. Acil durumlarda geçici olarak sargilamak ve hastayi hareketsiz hale getirmek önemlidir. Sakatlanan kisiyi kipirdatmak kirigin durumu ve yeri tam bilinemeyecegi için risk tasir. Bilmeden hareket ettirmek, iç kanamayi artirabilecegi gibi hastanin aci çekmesine de sebep olur.

Eger kiriktan süpheleniliyorsa, kirik kemik uçlarinin çevresindeki damar, sinir gibi yumusak dokulara zarar vermemesi için kirik uçlari mümkün oldugunca hareketsiz tutulmaya çalismak gerekir. Kolda olusmus sakatlanmalarda yüzük, saat gibi esyalar hemen çikarilmalidir. El bilegi, ayak bilegi, omuz çevresi kirigi varsa geçici sabitleme yapilip acil servise basvurulmali, sismeyi önlemek için de cilde dogrudan temas etmeyecek sekilde buz uygulanmalidir.

Çikiklarda ilk yardim;

Konusunda uzman bir doktor gelene kadar çikik yerine oturulmaya çalisilmamalidir. Çikan kemigin hareket etmemesi için destek yapilabilir. Ancak zorlanmamalidir. Eger herhangi bir aci hissedilirse hiçbir müdahalede bulunmadan ilk yardim ekiplerinin gelmesi hareketsiz bir sekilde beklenmelidir.

Burkulmalarda ilk yardim;

Eklem baglarinin kopmasi ya da kismen zedelenmesi sonucunda burkulma meydana gelir. Ilgili bölgede; siddetli agri, hassasiyet, sislik ve morluk görülür. Zorlanan eklem buz torbasi ve benzer uygulamalarla sogutulmalidir. Eklem hareket ettirilmeden mümkünse yukarida tutularak tasinmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası