Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MODERN YASAMA UYUM SAGLAYAMAYAN ERKEK SIDDET UYGULUYOR…

Her geçen gün yeni bir kadina karsi siddet vakasi ile karsilasmaktayiz. Bu rakamlar son 10 yilda ürkütücü sekilde çogaldi. Kadina yönelik siddetin nerede ve nasil patlama yaptigi, siddetin psikolojisi ve siddetten bagimsiz bir toplum için ebeveynlere düsen rolleri Ota Tip Merkezi’nden Psikiyatrist Dr. Ayse Zuhal Dolay anlatti.

Kadina yönelik siddetin sinyallerini nasil anlayabiliriz?

Siddete egilimli kisiler kadina degil herkese karsi tepkilidir ve bunu gizleyemezler. Genelde asiri kontrolcü yapida, kuskucu, tahammülsüz, basit olaylarda bile sert tepkiler gösteren, acimasizliklari dikkat çeken, hatta bununla övünen kisilerdir (örnegin kendisi ile ilgisi olmayan bazi güncel olaylardaki yorumlarina, hayvanlarla ilgili tavirlarina, aile yapisi ile ilgili anlattiklarina dikkat etmek biraz fikir verebilir).

Siddete ugrayan ve siddet uygulayanin psikolojisi nedir? Nasil bir ruh hali siddete sebep olur, siddet uygulayan kisi siddetin ardindan neler düsünür?

Siddet uygulayan kisinin psikolojisinde genelde yetersizlik duygusu hakimdir, ancak siddet uygulayarak kisiligini ortaya koyabilecektir. Komplekslidir, ancak bu kisilik özelligi degismeyeceginden siddet uygulamaya devam edecektir. Genellikle pisman olmalar, özür dilemeler inandirici olmamalidir. Siddete ugrayan kiside ise özgüven kaybi olusur ve gitgide kendini koruma adina eyleme geçme cesareti de kalmaz.

Kadina yönelik siddete erkekler ne gerekçe gösteriyor ve bu siddet nasil basliyor?

Bilindigi gibi kiskançlik ve reddedilme, toplumda kabul görmedigini düsünme en sik rastlanan nedenler. Bunu dile getirmeyenler çok basit nedenlerle siddet uygularlar. Örnegin yemegin begenilmemesi, çamasir, temizlik, ütü gibi ev islerinde kusur bulunmasi gibi. Burada daha ziyade ev disinda erkegin yasadigi kisiligine yönelik yaralanmalarin öfkesini evdeki kadina, bazen de çocuklara yöneltmesi söz konusudur.

Kadinlarin is hayatina ve sosyal hayatina katilmasi siddetin niteliginde ve niceliginde bir fark yaratiyor mu?

Kadinlarin is hayatina daha fazla katilmasi, ekonomik özgürlük kazanmasinin erkegin yüzyillardir toplumda kendine biçilen rolde karmasa yarattigi bilinen bir gerçek. Ekonomik olarak ya da kariyer olarak eskisinden daha güçlü durumda olan kadin, yetersizlik duygulari zaten var olan bir erkek tipi için siddete yönelme nedeni oluyor. Burada yalnizca fiziksel siddetten degil sözel, psikolojik siddetten de söz ediyoruz. Egitimli ve biraz daha kontrollü erkek daha çok psikolojik siddet uyguluyor. Toplum içinde küçük düsürme, giyim ya da saç modeliyle ilgili elestiriler, çok kilolu oldugu gerekçesiyle elestirilip baska kadinlarla kiyaslamalar, ev sorumluluklarinin yerine getirilmeme elestirileri, kadinin isi geregi katilmak zorunda oldugu mesai disi toplanti ya da yemekler konusunda engellemeler en sik rastlanan nedenler oluyor.

Kadinin üretim sürecine giderek daha fazla katilimi ve esit bireyler olarak yer almasini istiyorsak bu konuda erkeklerin de geleneksel konumlarindan ve akil yürütmelerinden siyrilmasi, kendini dönüstürmesi, isine gelince kadinin çalisip kazandigi parayi kabul edip isine gelmeyince ev islerini paylasmayip ayrimcilik yapmamasi gerek. Kadinlarin da benzer sekilde kandilerine saygi gösterecek ve uyum içinde yasayacaklari eslerden ziyade çok para kazanip rahat ettirecek esler aramalari uyumsuzluk ve mutsuzluk getiriyor.

Siddette egitim, kirsal/kentsel bölge farkindan söz edebilir miyiz?

Aslinda en fazla siddet, kirsal kesimde, köylerde degil, köy ve kasabasindan kente göçmüs ama bu modern hayata kadin kadar adapte olamamis erkeklerden geliyor. Kirsal kesimde kadin geleneksel yapinin disina çikamadigindan haksizliga ugrasa tepkilerini gösteremiyor. Bu gibi çevrelerde aileden ve toplumdan dislanma korkusu da erkegi siddetten alikoyuyor. Kirsal kesimin kadin ya da erkek üzerinde kent yasami kadar baski ve stres yaratmadigini da düsünürsek burada siddetin görece daha az olmasini anlayabiliriz. Kente göçmüs kesimde ise kadin kent yasamina daha iyi uyum sagladigindan ve kentli kadin davranislarini gözlemleyip hakli olarak tepkilerini gösterebildiginden siddete ugrama riski artiyor. Ben kentli kadinin da egitimli erkekler tarafindan neredeyse ayni oranda siddete ugradigini ancak sosyal yapisi nedeniyle bunu gizledigini düsünüyorum. Bu daha çok psikolojik siddet olarak ortaya çikar. Psikolojik ya da fiziki siddeti dillendirmek kirsalda ayip degildir, kentte egitimli çalisan bir kadin kolay kolay siddet gördügünü açiklamaz, kendine yakistiramaz, ailesinden ve arkadaslarindan gizler. Bu sebeple erkeklere iyice cesaret gelir ve medyaya da sonuçlari yansiyan okumus yazmis modern görünüslü adamlarin kiskançlik ya da eski esinin reddetmesi cinayetlerine sasiririz.

Siddetin yasanmayacagi aileler ve okullar olusturmak için kadinlara nasil bir rol düsüyor?

Siddetin önlemesinde tabii ki aileye düsen rol çok önemli. Anne babalar erkek çocuklarini toplumda erkeklere biçilen klasik role göre degil esitlikçi bir egitim biçimi gelistirmeli. Psikologlar ve sosyologlar annelerin egitiminde rol oynayabilirler. Böylece bilinçlenen anneler siddete egilimi fark ettiklerinde erken önlem alip, psikolog ve pedagoglardan da yardim alarak daha saglikli çocuklar yetistirmeye çalisabilirler.

Siddete egimli bir çocugu nasil normallestirebiliriz?

Çocuklarda siddet egilimini azaltabilmemiz için onlarin kisisel özelliklerini tanimali, farkli beklentiler içine girmemeli, ilgi ve ihtiyaçlarinin farkinda olmaliyiz. Disiplin anlayisimizda asla siddete yer vermemeliyiz.

Egitim ve ögretim süreci içine girdiklerinde, basariya ve iyi bir toplumsallasmaya ulasmalari için de okul-aile isbirligi içinde olmali, rehberlik servislerini ilkögretimde de yayginlastirmaliyiz. Sokaklarda büyüyen, yetistirme yurtlarinda kalan, çalisan çocuklara sevgiyle yardim eli uzatmaliyiz. Unutmayin ki sakin, barisçil bir ortamda sevgiyle yetisen, siddeti görmeyen bir çocuk siddet göstermez.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası