Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAMILELIKTE KARIN SARKMALARINA DUR DEMEK ELINIZDE

Karnin sarkma ihtimali, her anne adayinin hamilelik döneminde yasadigi en önemli sikintilardan biridir. Bir yandan güzel bir mutluk yasayacak olan anne adayi, bir yandan da vücudunun eski formunu kaybedecegini düsünerek mutsuz olmaktadir. Karin sarkmasinda genetik faktörlerin de etkisi oldugu bilinmektedir; ancak sarkmanin yasanmasi kader degildir. Memorial Atasehir Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü’nden Op. Dr. Dilek Aytekin, “Hamilelik döneminde karin sarkmasini önlemenin yollari” hakkinda bilgi verdi.

Karin sarkmasi ileri yas ve çogul gebeliklerde daha fazladir

Karin bölgesi, kafatasi ve gögüs boslugu gibi kemikle degil, kas dokusu ile çevrelenmis oldugundan karin boslugunuzun esneyebilmesine olanak verir. Hamilelik sirasinda büyüyen rahim ile karin içi basinci artar. Normal sinirlarda, karin içi basinci artikça karin kaslari gevseyip, basinci azaltmaya çalisir. Karin içi basincinin asiri artigi durumlarda, karin kaslari baski altinda kalir ve bu basincin daha da yükselmesini engellemek için genisleyip deforme olur. Kaslar deforme oldukça, cilt esnekligini kaybeder ve çatlaklar olusur. Yasin ilerlemesi dokularin esnekliginin azalmasi açisindan kaçinilmaz bir durumdur. Günümüzde ileri yas hamilelikleri ve çogul gebelikler artmistir. Çogul gebelik ile dünyaya gelecek bebek sayisinin artmasi, hamileliginde olusan deformasyonun daha fazla olmasini saglayabilmektedir.

Hamilelige kilolu baslamak dezavantaj

Son zamanlarda genç ve dogurganlik çagindaki kadinlarda obezite sik görülmektedir. Anne adaylarinin fazla kilo ile basladiklari hamileliklerine, olmasi gerekenden çok daha fazla kilo alarak devam etmeleri dogum sonrasi bu kilolarin verilmesini zorlastirabilir. Dogum sirasinda herhangi bir problem yasanmamis olsa dahi, annenin vücudunda geri dönüssüz estetik sorunlar olusturabilmektedir.

Ameliyat olmadan düzgün bir karina sahip olmak için

Her anne dogum sonrasi hemen kilolarini verip, bir an önce eskisi kadar genç ve çekici olmak ister; ama bunu yeniden kazanmasi bastan önlemlerini almamis ise elbette kolay olmayacaktir. Anne adayinin hamile kalmadan önce alacagi ve sonrasinda dikkat edecegi birkaç önlem ile düzgün bir karina sahip olmak hayal olmayacak. Iste alacaginiz önlemler:

1- Kilo kontrolünüzü saglayin

Öncelikle hamile kalmadan önce ideal kilonuzda olmaya gayret etmelisiniz. Ideal kilo tespitinizde beden kitle indeksinden yararlanilir. Beden kitle indeksi (BKI), vücut agirliginin (Kg), boy uzunlugunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanir. Ideal agirliginiz ise; ulasilmak istenen BKI'nin, boy uzunlugunuzun karesi ile çarpilmasiyla elde edilir. Hamilelige ait hipertansif durumlarin, iri bebekten dolayi olusacak problemlerin, erken dogumun ve anne karninda bebegin gelisme geriliklerini dengelemek amaci ile normal BKI'ye sahipse, anne adayinin hamilelikte 11.5-16 kg arasinda kilo almasi tavsiye edilmektedir.

2- Beslenmenize ve sivi tüketiminize dikkat edin

Beslenmenin hamileligin seyrinde ve sonucunda önemli oranda etkisi vardir. Önemli olan fazla miktarda yemek ve kilo almak degil, gerekli olan gidalari dengeli ve yeterli miktarda almaktir. Hamile bir kadinin, hamile olmayan bir kadina göre günde fazladan 300 kaloriye ihtiyaci vardir. Bu da yaklasik %15'lik bir artis, yani 2300 kalori/gündür. Hamileliginizde uzmanlarin önerdigi beslenme sekli; ögünlerinizi artirmaniz, tüm temel besin maddelerinden yeterince ve düzenli olarak almaniz seklindedir. Su ve sivi içeren gidalari yeterince tüketmeniz, hamileliginizde pek çok açidan önemlidir. Hamileliginiz sirasinca yeterli sivi almaniz, cildinizin nemlenmesini artirir. Bunun yani sira nemlendirici kremler sürerek, cildinize masaj yapmaniz kan dolasiminizi hizlandiracagindan, çatlak ve sarkmalariniza karsi önleminizi almis olursunuz.

3- Egzersiz yapin

Hamilelik döneminizde yapacaginiz egzersizler, uygun sinirlar içinde kilo almanizi saglamasinin yani sira, dolasim sisteminizin daha iyi çalismasina da katkida bulunarak, karin cildinizin ve kaslarinizin kanlanmasini artirir. Yaptiginiz düzenli egzersizler, dogum sonrasinda da hizla toparlanmanizi ve kendinize gelmenizi saglar. Aldiginiz kilolari daha kolay vermenize katkida bulunur. Doktorunuzun baska bir uyarisi yoksa hamileliginiz sirasindaki egzersizlerinize 4. ayinizdan itibaren baslayabilirsiniz. Sezaryenle dogumunuzu gerçeklestirirseniz, karin hareketlerinize 2 haftadan önce baslamamalisiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası