Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Kadinin dis yükü de agir”

Dentistanbul Periodontoloji uzmani Dr. Aysegül Yildirim Mirza, kadinlarin sik sik yasadigi hormonal degisikliklerin dis eti hastaligi riskini artirdigini söyledi

8 Mart Dünya Kadinlar Günü dolayisiyla bir açiklama yapan Dentistanbul Periodontoloji uzmani Dr. Aysegül Yildirim Mirza, “kadinlarin dis yükünün de agir” oldugunu ancak düzenli bakimla bunun üstesinden gelinebilecegini belirtti. Doktorasini Hacettepe Üniversitesi Dis Hekimligi Fakültesi’nde periodontoloji (diseti hastaliklari) dalinda yapan ve 2003’ten bu yana Dentistanbul’da çalisan Dr. Aysegül Yildirim Mirza “Hasta kayitlarimiza göre Dentistanbul’a simdiye kadar 60 bine yakin kadin hasta basvurmus. Bu hastalara iliskin verilere baktigimizda da dis eti sorunlarinin dikkat çekici boyutta oldugunu görüyoruz” dedi.

Agzinizin tadi kaçtiysa dikkat

Dünya Kadinlar Günü’nde tüm kadinlari daha rahat gülümsemek için bir kez daha agiz ve dis sagligina dikkat etmeye davet eden Dr. Yildirim Mirza, dis etlerinde kanama, sislik, agizda kötü koku ve tat gibi sikayeti olanlarin mutlaka bir dis hekimine görünmelerini söyledi. Dis eti hastaliklarinin kadinlarda hormonal degisiklerin görüldügü hamilelik, ergenlik, menopoz, ve mensturasyon dönemlerinde oldukça arttigini belirten Dr. Aysegül Yildirim Mirza, agizda biriken plak tabakasi ve dis taslarinin neden oldugu diseti iltihabinin sadece diseti düzeyinde kalmayip disetlerinin altindaki dislerin köklerini çevreleyen kemigi de etkiledigini, bu nedenle oldukça önemli bir problem oldugunu belirtti.

Dogum kontrol hapi ve hamilelik de riski artiriyor

Hamilelik, ergenlik, menopoz ve regl dönemlerinin yani sira dogum kontrol hapi kullanan kadinlarda da hormonal degisikler meydana geldigini hatirlatan Dr. Yildirim Mirza, disetlerinin agizdaki bakteri plagindaki toksinlere olan tepkisini siddetlendirdigini, bunun da disetlerinin sismesine, renginin kizarmasina, kolayca kanamasina ve hassaslasmasina neden oldugunu anlatti.

Hamilelik öncesi dis hekimine görünün

Hamilelikte bu duruma müdahale edilmediginde disetlerinde bazi bölgelerde hamilelik tümörü denilen asiri büyümeler görülebilecegine dikkat çeken Dr. Aysegül Yildirim Mirza, hamile hastalarda sadece acil tedaviler yapilabildigini, bu nedenle, hamilelik düsünen kadinlarin öncesinde bir dis hekiminin kontrolünden geçmelerinin çok faydali olacagini söyledi. Dr. Yildirim Mirza, bu dönmelerde görünen diseti iltihabinin tedavisinin hekim tarafindan dis taslarinin temizlenmesi ve hastaya agiz hijyenin ögretilmesi ile saglandigini belirtti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası