Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Östrojen Tedavisi Tarihe Karisiyor

Prempro markasiyla satilan östrojen hormonuyla ilgili olarak geçen hafta ortaya çikan verileri ele alan Newsweek dergisi, hormon tedavisinin yarardan çok zarar getirdigini, bu nedenle de östrojen çaginin sona erdigini ilan etti.

KADINLARIN menopoz sonrasinda saglikli ve normal bir yasam sürmek için yillardir umutlarini bagladigi östrojen tedavisi artik tarihe karisiyor. Amerikan Newsweek dergisi bu hafta piyasaya çikan son sayisinda ‘‘Hormon Tedavisinin Ötesi’’ kapagiyla yayinladigi yazida östrojen çaginin artik sona ermek üzere oldugunu iddia etti. Derginin son bes yillik arastirmalara dayanarak verdigi bilgiye göre, kemik erimesi ve ates basmasi gibi sorunlara çare olan hormon tedavisi, gögüs kanseri, felç ve kalp hastaligi riskini artirdigi için uzun dönemli uygulamada büyük sakincalar yaratiyor. Bu nedenle de östrojen çagi artik sona eriyor. Ancak menopoza giren kadinlar için yeni bir tibbi yardim yolu da henüz bulunabilmis degil.

Menopoz sonrasinda daha saglikli bir yasam için su anda sadece egzersiz ve saglikli beslenme öneriliyor.

Dergideki yaziya göre ABD'de her yil 45 milyon Premarin, 22 milyon Prempro reçetesi yaziliyor. Östrojen hormonunun yarardan çok zarar getirdigi yolundaki bulgular da, östrojenin yani sira projestin hormonu içeren Prempro adli ilaçla ilgili olarak son bes yildir yürütülen arastirmalar sonunda ortaya çikiyor.

Sekiz yillik olarak planlanan bu arastirma, hekimlerin bes yilda yeterli bulguya ulasmasi sonunda yarida kesiliyor ve sonuçlari kamuoyuna açiklaniyor. Prempro tedavisinde ortaya çikan dezavantajlarin geçen sali günü kamuoyuna duyurulmasiyla birlikte ABD çapinda hormon tedavisi gören 13 milyon kadin arasinda bir panik havasi yasandigi bildiriliyor. Binlerce kadin, doktorlara akin ederek, tedaviyi yarida kesip kesmemek konusunda akil danisiyor.

Haberin açiklanmasindan sonra Prempro'yu üreten Wyeth Pharmaceuticals adli sirketin hisse senetleri bir gecede yüzde 25 oraninda deger kaybetti.

SASIRTICI SONUÇLAR

Amerikan Yönetimi tarafindan finanse edilen arastirmaya katilan uzmanlar bes yil içinde yaklasik 16 bin kadinin saglik durumunu yakindan incelediler. Hekimlerin yanit aradigi soru suydu: Hormon tedavisi kadin sagligi açisindan gerçekten yararli mi? Acaba kadinlar hormon kullanimi sayesinde mi daha saglikli oluyor, yoksa daha çok saglikli kadinlar mi hormon kullaniyor?

Ülkenin dört bir yanindaki 40 klinikte, 50-79 yas arasi toplam 16 bin 608 gönüllü üzerinde yapilan arastirmada elde edilen sonuçlar sasirticiydi. Hekimler yillardir östrojenle birlikte projestin kullaniminin sadece kemik erimesi, uykusuzluk ve ates basmalarini önlemekle kalmayip, kalp krizi riskini de azalttigini düsünüyordu. Ancak arastirma sonunda, hormon tedavisinin kalp hastaliklari ve gögüs kanseri riskini artirdigi ortaya çikti. Hekimler gögüs kanseri riskini zaten biliyordu, ancak bu arastirmayla birlikte bu risk de kesinlesmis oldu. Hormon tedavisi ayrica kanda pihtilasmaya ve safra kesesi hastaliklarina yol açiyordu.

Arastirmayi organize eden Kadin Saglik Inisiyatifi adli federal kurumun direktörü Dr. Jacques Rossouw, elde edilen bulgularin Prempro'nun piyasadan çekilmesini gerektiren bir acil durum sinyali olmadigini belirterek, bu ilacin menopozdan kaynaklanan semptomlarin giderilmesi amaciyla kisa dönemli olmak kaydiyla kullaniminda bir sakinca olmadigini belirtiyor.


Zarari, yararindan fazla

TEDAVININ AVANTAJLARI

Kemik erimesi (osteoporoz) riskini azaltiyor.

Ates basmalarini önlüyor.

Hekimler uzun zamandir, hormon tedavisinin kadinlari kalp hastaliklarindan koruduguna inaniyordu, ancak elde edilen kanitlar bunun tam tersini gösteriyor.

Kadinin moralini düzeltiyor.


TEDAVININ DEZAVANTAJLARI

Gaz siskinligi ve sinir bozukluguna yol açiyor.

Gögüs kanseri riskini artiriyor.

Tehlikeli kan pihtilarinin olusumuna yol açiyor.

Bazi kadinlarda kalp krizi riskini artiriyor.

Safra kesesi hastaliklarina neden olabiliyor.

Felç riskini artiriyor.


Östrojen arastirmasinda elde edilen bulgular

ABD'nin dört bir yanindaki 40 klinikte yapilan deneylere katilan 16 bin 608 gönüllünün bir bölünmüne gerçek hormon, bir bölümüne de placebo (sahte ilaç) verildi. Arastirmanin basladigi 1997 yilinda, kadinlarin bir kismina sahte ilaç verilmesi etik tartismalarina yol açmisti.

Arastirmayi denetleyen bagimsiz kurul yeterli bulgularin elde edilmesi üzerine deneyleri besinci yilinda durdurdu. Özellikle hormon alanlarda gögüs kanserinin diger gruba göre yüksek olusu, deneylerin durdurulmasinda önemli etken oldu. Elde edilen sonuçlar söyle:

Hormon kullanan kadinlarda kemik kirilmalari, placebo kullananlara göre üçte bir daha azdi. Kolon kanserine de daha az rastlaniyordu.

Hormon alan kadinlarda kalp krizi orani, diger gruba göre yüzde 29 daha fazlaydi.

Hormon alanlarda felç orani yüzde 41, gögüs kanseri orani ise yüzde 26 daha yüksek çikti. (hürriyet)

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası