Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ellerdeki agri ve uyusmayi hafife almayin!

Ellerinizde agri, yanma ve karincalanma mi var? Sikayetleriniz genellikle gece saatlerinde veya uyku sirasinda mi ortaya çikiyor? Ellerinizi sallama veya sarkitma ihtiyaci mi hissediyorsunuz? Öyleyse mutlaka bir uzmana görünüp rahatsizliginizin Karpal Tünel Sendromu olup olmadigini arastirin. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Nöroloji uzmani Dr. Hamit Toprak Karpal Tünel Sendromu hakkinda en önemli sorulari cevaplandiriyor!

Karpal Tünel Sendromu nedir?

Karpal Tünel Sendromu (KTS) teknolojinin hizla ilerledigi ve vazgeçilmez hale geldigi günümüzde özellikle bilgisayar kullanicilarda karsimiza sikça çikan ve gün geçtikçe artan, ellerde agri ve uyusma ile karakterize, en sik görülen tuzak sinir hastaligidir.

KTS ellerimiz ve özellikle parmaklarimizin hareketini ve büyük bir bölümünün duyusunu saglayan Median sinirin, koldan avuca seyri sirasinda bilek hizasinda, bilegin iç yüzünü enine saran ligamentin altinda olusan, Karpal olarak adlandirdigimiz tünel seklinde dar bir geçitte sikismasi sonucu ortaya çikar.

Karpal Tünel Sendromu belirtileri nelerdir?

Belirtiler genelde çok yavas gelisir ve çogunlukla avuç içi, bas, isaret ve orta parmakta yanma, karincalanma veya uyusma seklinde baslar. Birçok KTS hastasi parmaklarinda siskinlik hissini ifade eder ancak gözle görülür bir sislik görülmemektedir. Semptomlar genellikle gece saatlerinde ve özellikle uyku sirasinda ellerinin birinde veya her ikisinde baslar, hastalik ilerledikçe sikayetleri gündüz saatlerine de yayilir. Kisi ellerini sallama ve sarkitma ihtiyaci duyar. Ileri asamalarda bilek agrisi ile birlikte yumruk yapma, ufak esyalari tutabilme veya ince isleri yapma zorluklari yasar. Bazi hastalar soguk- sicak ayirimini yapamaz hale gelir. Kronik ve tedavi edilmeyen vakalarda basparmagin avuç içi, dip kaslarinda erime görülür.

Karpal Tünel Sendromu neden ortaya çikar?

Karpal Tünel Sendromu çogu zaman tünelin anatomik darligindan dolayi ortaya çikar. Bilekte burkulmalar veya kiriklar gibi travmatik nedenler, seker hastaligi, hipofiz bezinin asiri çalismasi, hipotiroidi, romatoid artrit, bilek eklemlerinde mekanik problemler, asiri bilgisayar veya titresmeli alet kullanimi, uzun süreli el isi ve ugraslari, hamilelik veya menopoz dönemlerinde rastlanan vücutta asiri sivi birikimi ve kilo alimi, karpal tünelin içinde kist veya tümör, Karpal tünel sendromunun olusumunda rastlanan diger sebeplerdir.

Toplumda görülme orani %1 - 2 olup, çalisanlarda %3-4’e kadar yükselir. KTS yas ile dogru orantilidir, yas ilerledikçe yakalanma orani artmaktadir. En sik 40 - 60 yaslar arasi görülmektedir. Kadinlar erkeklere göre yaklasik üç kat daha risk altinda olup, bunun sebebi olarak kadinlarda karpal tünelin daha dar olmasi, östrojen içeren dogum kontrol haplari kullanimi, menopoz ve hamilelik dönemleri gösterilmektedir. Aktif olarak kullanilan el daha çok ve erken etkilenir. Seker hastaligi veya baska metabolik hastaliklarda sinirlerin yapisi direkt etkilendiginden bu durumda olan kisiler daha çok risk altindadirlar.

Karpal Tünel Sendromu nasil teshis edilir?

Erken teshis ve tedavi kalici hasarin önlenmesinde önemli rol oynar. Detayli bir nörolojik ve fizik muayene ile eller, kollar, omuzlar veya boyunda KTS’yi taklit edebilecek baska hastaliklar ekarte edildikten ve olasi bir KTS’ye karar verildikten sonra EMG testi ile tani kesinlestirilir. EMG’de el ve bilek üzerinde yerlestirilen elektrotlar ile sinir iletimleri ölçülerek kesin tani ile birlikte hastaligin seviyesi belirlenir, tedavi protokolü planlanir. Hafif ve orta derece sikismalarda ilaç tedavisi ile birlikte önleyici ve koruyucu tedavi tercih edilirken, agir vakalarda cerrahi müdahale karari alinir. Rutin laboratuar testleri ve röntgen, metabolik hastaliklar, artrit veya bilekte kemik, eklem veya yumusak doku zedelenmesi teshisi için yapilabilir. Diger görünteleme teknikleri (MR, Ultrason) genelde KTS teshisinde yarar saglamaz.

Karpal Tünel Sendromu nasil tedavi edilir?

Tedaviye doktor kontrolünde ve erken baslanmali. Öncelikle diyabet veya artrit gibi altta yatan nedenler varsa tedavi edilmelidir. Fiziksel aktiviteler sikayetleri artirdigi için hafif vakalarda etkilenen el en az 2 hafta süre ile dinlendirilmeli, gerekirse el - bilek atelleri kullanilmalidir. Non-steroid anti-inflamatuar agri kesiciler ile agrilar azaltilabilir. Kortizon agizdan alinarak veya bilege enjekte edilerek sismeyi azaltip sikayetler hafifletebilir. B6 ve diüretik tedavisi ile bazi hastalarda iyi sonuçlar alinmistir. Fizyoterapist gözetiminde yapilan germe ve çekme egzersizleri ve ayrica ultrason tedavisi yararli olabilir. Tamamlayici tip yöntemlerinin etkisi kesin degildir. 6 aydan fazla süren ve baska herhangi bir tedaviye yanit vermeyen durumlarda cerrahi müdahaleye basvurmak gerekir. Lokal anestezi ile bilek etrafini saran bag dokusu gevsetilerek karpal tünel genisletilir ve bu sekilde Median sinir üzerindeki baski azaltilir. Operasyon açik veya endoskopik olmak üzere iki sekilde uygulanabilir. Operasyon sonrasi özellikle agri gibi sikayetler kisa sürede düzelse de tam iyilesme aylar sürebilir.

Nasil önlem alinabilir?

Son olarak üzerinde özenle durmamiz gereken nokta, hastaligi baslamadan önlemek, hastalik basladiysa iyilesme dönemini kisaltmak veya nüksetmesini engellemektir. Kilo vermek, tuzsuz veya az tuzlu yemek tüketmek, periyodik ve düzenli el ve bilek egzersizleri yapmak, gün içinde sikça verilen bilek istirahati ve el sarkitma molalari vermek, uygun sartlar ve aletlerle çalismak, bilek bölgesine buz uygulamasi yapmak bu önlemlerden birkaçidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası