Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KARIYER ÇILESI KANSER NEDENI

Uzun bir egitim döneminin ardindan is hayatina atilan, sonrasinda kariyer yapmak için zorlu bir maratona baslayan günümüz kadinlarinin kanser tehdidi altinda oldugunu söyleyen Medical Park Bahçelivler Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmani Dr. Teoman Yanmaz:

Tüm bu sürecin sonunda geç anne olunmasi, is hayatinin stresi, yalitilmis binalarda geçen hayatlar, dengesiz beslenme, hareketsiz yasam ve asiri kozmetik kullanimi gibi etkenler; kariyer kadininda meme, rahim, cilt ve yumurtalik kanseri oranlarini artiriyor

Modern hayatla birlikte is ve sosyal hayattaki rolleri artan kadinlarin, artik eskisi gibi lise diplomasini alip, ‘münasip bir talibin’ çikmasiyla hayattan elini etegini çekmesi dönemleri geride kaldi. Günümüz kadinlari artik üniversiteydi, doktoraydi, yurtdisiydi derken uzun bir egitim sürecinin ardindan asil 20’li yaslarin ortasindan itibaren hayata atiliyor. Alinan onca diplomayla maraton bitmiyor, hemen ardindan bir de çetin bir kariyer mücadelesi basliyor! Iste yasanan bu zorlu süreçte kadinlarin birçok kanserojen etkenle kusatildigini söyleyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmani Dr. Teoman Yanmaz; kariyer kadinlarinin neden daha çok kanser riski altinda oldugunu anlatti:

• Modern dünyada tip, kadin sagligi açisindan önemli ilerlemeler kaydetti. Bunlarin en önemlisi; dogum sirasinda anne kaybinin minimum düzeye çekilmesidir. Daha bir asir öncesine kadar siradan bir durum olan dogum ölümleri; su an nerdeyse kabul edilmez haldedir.

• Bunun disinda da bazi önemli gelismeler oldu. Son yillarda çagin hastaligi olarak tanimlanan ve hayati tehdit eden hastaliklarin basinda yer alan kanser, kadinlar için özel bir öneme sahip konuma geldi. Kadina özgü meme (nadiren erkekte de görülse de), rahim agzi, rahim ve yumurtalik kanserleri ile mücadele modern tibbin önemli hedeflerinden biri durumunda. Bununla ilgili yillardir sürdürülen tarama ve takip programlarina son yillarda rahim agzi kanserine yönelik gelistirilen asilar da eklenince, kanserle savasta önemli bir asamaya ulasmis olduk.

GEÇ DOGUM MEME KANSERI NEDENI

• Ancak ne yazik ki resmin tamami bundan ibaret degil! Simdi geri dönüp bakildiginda modern hayatin bu nimetlerinin yaninda kadinlardan alip götürdügü seyleri de konusmak gerekiyor. Bunlardan biri de kariyer yapan, çalisan kadinin kanser riskinde artis olmasi. Peki çalisan kadin ya da kariyer yapan kadin neden diger kadinlara göre daha fazla kanser riskine maruz kalir? Bunlari birkaç baslikta siniflayabiliriz:

• Birincisi çalisan kadinin kariyere baslamadan önceki yasantisindan kaynaklanan riskler. Burada kastettigimiz uzun egitim hayati nedeniyle evlilikte ve çocuk sahibi olmada gecikme ya da hiç çocuk sahibi olamama. Bunlar meme kanseri açisindan iki temel risk faktörüdür.

GECE MESAILERI KANSER EDIYOR

• Geçtigimiz yil uluslararasi kongrelerin temel tartisma konularinin basinda bu durum geliyordu. Meme kanseri, bati dünyasinda çok sik rastlanan bir hastalik. Her 8 kadindan biri hayati boyunca meme kanserine yakalaniyor. Oysa Afrika’da bu hastalik nadir görülüyor. Afrika’dakinden 6 kat fazla bati dünyasinda meme kanseri. Bu istatistiklerden baska bir sonuç daha ortaya çikiyor. O da 19 yasindan önce çocuk sahibi olan batili kadinlar ile Afrikali kadinlari ele alinca meme kanseri riski 1/1 oluyor. Yani gelismis ülkelerde erken yasta çocuk sahibi olan kadinlarda meme kanseri sikligi Afrika’daki kadar düsük. Hatta bundan yola çikan bazi bilim adamlari su anda “çocuk sahibi olmayla kadin vücudunda görülen hormonal degisiklikleri, çocuk sahibi olmayanlarda ya da geç olacaklarda nasil saglayip, kadinlari meme kanserinden koruyabiliriz” konusunu arastiriyorlar.

STRES VE YORGUNLUK BAGISIKLIGI BITIRIYOR

• Ikincisi kariyer yapmak için gereken asiri çaba ve çalisma saatlerinden kaynaklanan sorunlar. Bunlarin basinda bir önceki konuyla da ilintili olarak; çalisan kadinin sartlarindan dolayi çocuk emzirme süresinin diger kadinlara göre daha az olmasi. Bu da meme kanserinde risk faktörlerinden biri. Uzun çalisma sürelerinin neden oldugu kronik yorgunluk ve stres kisinin bagisiklik sistemini baskilayarak kansere zemin hazirliyor.

• Ayni sekilde gece çalisma, uykusuzluk gibi nedenlerle melatonin salgisinin azalmasi da kanserin tetikleyicilerinden. Gece vardiyasinda çalisan hemsirelerde kanser vakalarinin artmis oldugu yapilan bir arastirmayla gösterilmis. Bunun disinda performans kaygisinin yarattigi stres de bagisiklik sistemini baskilayan bir etkiye sahip.

ASIRI YALITILMIS BINA SIGARAYI ARATMIYOR!

• Üçüncü baslikta çalisma ortamlarindan kaynaklanan riskleri söyleyebiliriz. Bunun en basinda aslinda insaat teknolojisiyle birlikte hayatimiza giren asiri yalitilmis mekanlar geliyor. Bu tabii sadece çalisan kadinlarin degil böyle evlerde oturan herkesin sorunu. Hatta evde geçirilen zaman genel olarak daha fazla oldugundan daha dikkatli olunmasi lazim. Asiri yalitilmis mekanlarda radon gazi birikimi oluyor. Radon gazi, akciger kanserinin sigaradan sonra en güçlü tetikleyicisi. Ayrica sigara içenlerde sinerjistik etki yapip, kanser riskini birlikte daha fazla arttiriyor.

• Ortamdan kaynaklanan risklere wireless baglantilar ve cep telefonlarini da eklemek lazim. Kesin olarak kansere neden olup olmadigini bilmemekle beraber wireless ve cep telefonlarinin olusturdugu manyetik kirliligin kanseri tetikleyici rol alabilecegi düsünülüyor.

KARIYER MAKYAJININ SONU CILT KANSERI

• Dördüncü baslikta direkt olarak degil de indirekt olarak çalisan kadini etkileyecek riskleri ele alabiliriz. Yani is hayatinin yan tesirleri; yeme aliskanliklarinda bozulma ve özellikle fast-food tarzi yiyecekler, ofis çalisma sisteminde hareketsiz masa basi isler (bu nedenle egzersiz ve spordan uzaklasma) ve bakimli görünebilmek için ekstra kozmetik ürünler kullanimi gibi. Fast-food tarzi yeme aliskanligi özellikle kalin barsak kanserlerinin tetikleyicisi. Egzersiz tüm kanserlerden korunmada önemli; özellikle meme ve kalin barsak kanseri olmak üzere. Kozmetik ürünlerdeki karsinojenler ise cilt kanserinden akciger, mide ve mesane kanserine kadar birçok kanserin olusmasinda rol aliyorlar.

• Son olarak kariyer yapan kadinin bu kariyer için en fazla ihtiyaç duydugu seylerden biri metropol kentler! Kadinlar, kariyer ve is imkani için metropol kentlerde yasamini kurmak zorunda kaliyor. Sonuç olarak metropollerde maruz kalinan çevre kirliligi, stresli, yorucu ve karmasik yasam tarzi da kanserin bas rolünde olan faktörlerdir.

KARIYER KADININI TEHDIT EDEN 10 ETKEN

1. Çalisma ortamlari (kapali ortamlar, asiri izole ortam ve bu ortamlarda bulunan radon gazi)

2. Uzun çalisma süreleri (kronik yorgunluk, uykusuzluk)

3. Uykusuzluk ve gece çalisma (melatonin eksikligi)

4. Performans stresi

5. Uzun egitim hayati ve bunun sonucunda geç evlilik ve geç çocuk sahibi olma ya da hiç çocuk olmamasi

6. Emzirme sürelerinin kisalmasi

7. Çevre kirliliginin fazla oldugu ve bir çok karsinojenin bulundugu metropol kentler

8. Çalisma hayatina eslik eden dengesiz beslenme (fast-food, atistirma)

9. Ofis ortamindaki teknolojik ortam ve aglar (cep telefonlari, wireless baglantilar)

10. Çalisan kadinin bakimli görünmek için kullandigi kozmetik ürünler

KADINLARA KANSERDEN KORUYAN

10 ALTIN ÖNERI

1- Dogum yapmak için geç yaslara kalmayin, 30 yasi geçirmeyin
2- Sedanter hayat tarzindan kurtulmak için düzenli egzersiz yapin
3- Mümkün oldugu kadar fast-foodla araniza mesafe koyun
4- Sigara içmeyin
5- Alkol içmeyin ya da miktarini azaltin
6- Kozmetik ürünlerden mümkün oldugu kadar uzak durun, seçerken kanserojen maddeler açisindan degerlendirin.
7- Uykunuza dikkat edin. Günde 7-8 saat uyuyun.
8- Gece uykusuna özellikle önem verin ve karanlik bir odada uyuyun.
9- Evlerinizi ve ofislerinizi mümkün oldugu kadar havalandirin.
10- Is disinda cep telefonu ve wirelesslardan uzak durun.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası