Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SOGUK HAVALAR GRIBIN SÜRESINI UZATIYOR

Önceden annelerimizin yaptigi nane limon çaylari ile ya da bol C vitamini ile birkaç günde kendimize gelebilirken, artik haftalarca süren ve sürekli tekrarlayan hatta hastanede alinan serumlarla iyilesebildigimiz griplerle karsi karsiyayiz. Grip hastaligi da degisime ugradi ve pek çok kisiyi yataga düsürdü. Hava sicakliklarinin da gün geçtikçe sogumasi gribin en büyük destekçisi. Gribin önemsenmemesi ve tedavi edilmemesi hastaligin daha ileri evrelere tasinmasina ve tekrarlanmasina sebep oluyor. Memorial Atasehir Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Prof. Dr. Birsel Kavakli, grip hastaligindan korunma ve soguk havalarda saglikli kalmanin yollari konusunda bilgi verdi.

GRIP MASUM BIR HASTALIK DEGIL

Grip korkulmasi ve korunulmasi gereken bir hastaliktir. Elbette ki; erken teshis ve tedavi ile hastaligin ilerlemesi önlenirse yasami tehdit etmez. Ancak iyilesme süresine kadar is, okul veya sosyal aktivitelerden sizi alikoymaktadir. Gripte iyilesme saglanincaya kadar hasta olanlarin ise gitmemeleri, evlerinde istirahat etmeleri gerekmektedir. Hasta olanlar, solunum sikintisi, üç günden fazla süren yüksek ates ve suur bulanikligi gibi durumlarda vakit geçirmeksizin saglik kuruluslarina mutlaka basvurmalidir.

65 YAS ÜZERI KISILER RISK ALTINDA

Özellikle 65 yasin üzerinde olanlar, kronik kalp, akciger, metabolik, nörolojik hastaligi bulunanlar, hamileler ve 5 yas altindaki çocuklar, gribi daha agir geçirdikleri için, “risk grubu” olarak degerlendiriliyor. Bu gruptaki kisilerin grip asilarini yaptirmalari öneriliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, 65 yas üstündekilerin ve kronik hastaligi bulunanlarin asilarini “Saglik Uygulama Tebligi” kapsaminda karsiliyor.

HASTA OLANLARA YAKLASMAK GRIBE DAVETIYE ÇIKARTIR

En sik bulasma yolu da tokalasma, yakin konusmalar, öpüsme gibi yakin temastir. Grip ve benzeri hastaliklardan korunmanin, mevsimsel grip asisiyla birlikte en etkili yolu, genel hijyen kurallarina uyulmasidir. Ellerin sikça yikanmasi en önemli korunma yollarindan biridir. Öksürme ve hapsirma durumunda agiz ve burun kâgit mendille kapatilmali ve mendil çöp kutusuna atilmali. Bu mümkün degilse kolun içiyle agiz ve burun kapatilmali. Sik kullanilan yüzeyler günlük temizlik malzemeleriyle sik temizlenmeli, kapali ortamlar sik sik havalandirilmalidir.

GRIBI ATLATMAK IÇIN EVDE ISTIRAHAT SART

Hasta olan kisiler, evlerinde istirahat etmeli, kalabalik ortamlardan mümkün oldugunca uzak durmalidir; çünkü grip olan insanlarin kalabalik ortamlarda bulunmalari diger insanlarin enfeksiyon kapmalarina neden olur. Böylelikle bir zincir seklinde yayilan gripten kurtulsaniz da ilerleyen zaman içinde bir baska kisiden size bulasmasina meydan olusturmus olacaksiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası