Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OBEZITENIN ETKIN VE KALICI TEDAVISI GASRTIK BY PASS ILE MÜMKÜN

Diyet ve egzersiz fazla kilolarinizla basa çikmada yetersiz kaliyorsa… Sismanliginiz yavas yavas farkli hastaliklarin nedeni olarak karsiniza çikmaya basladiysa ve “kilolarim kurtulup, bir daha da almak istemiyorum” diyorsaniz… Gastrik by pass yöntemi sizin için en uygun tedavi metodu olabilir.

Memorial Hizmet Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Tugrul Demirel, gastrik by pass yöntemi hakkinda bilgi verdi.

Dünya Saglik Örgütü (DSÖ) verilerine göre dünyada 400 milyonun üzerinde obez ve yaklasik 1.6 milyardan fazla kilolu birey bulunmakta ve 2015 yilinda bu rakamin sirasiyla 700 milyon ve 2.3 milyara ulasacagi tahmin edilmektedir.

Morbid obezite nedir?

Obeziteyi belirlemek için Beden Kitle Indeksi (BKI) esas alinmaktadir. BKI, bireyin vücut agirliginin (kg), boy uzunlugunun (m) karesine (BKI=kg/m2) bölünmesiyle elde edilen bir degerdir. BKI boy uzunluguna göre vücut agirligini degerlendiren bir gösterge olup, vücutta yag dagilimi hakkinda bilgi vermemektedir. Obezite ile mücadelenin yayginlastigi son yillarda bel çevresinin tek basina ölçülmesi ile risk belirlenmesi yaygin olarak kullanilmaya baslanmistir. Tek basina bel çevresi ölçümünün erkeklerde 94 cm, kadinlarda 80 cm ve üzerinde olmasi hastalik riskinin artmasina neden olmaktadir.

Laparoskopik Gastrik By Pass (R-YGP) ameliyati nedir?

Diyet ve egzersizin yetersiz kaldigi hastalarda önemli bir tedavi seçenegi de Laparoskopik Gastrik By Pass (R-YGB) cerrahisidir. Ilk olarak mide hacmi yaklasik 30-50 cc hacme kadar küçültülür. Böylece çok daha küçük porsiyonlar ile kolaylikla tokluk hissine ulasilir. Ikinci olarak ince bagirsaklarin belli bir bölümü ile gidanin erken temasi kesilir ve emilim kismen azaltilir. Böylece hasta fazla aldigi kalorisi yüksek gidalari emmeden vücudundan atar.

Etkin ve kontrollü kilo kaybi saglanmaktadir

Bu etki ilk bir yil içinde büyük oranda kendini hissettirir. Obezitenin sebep oldugu gösterilen kalp-damar hastaliklari, tip ll Diyabet, hiperlipidemi, hiperkolesterolemi, hipertansiyon vb. metabolik bozukluklar bu tedavi sonrasinda klinik olarak düzelebilir ya da daha kolay kontrol altina alinabilir. Ayrica bu yöntemin laparoskopik yolla uygulaniyor olmasi geleneksel ameliyat yöntemlerine ait yüksek yara yeri problemleri, kesi yeri fitiklari ve ameliyat sonrasi agri gibi sorunlari büyük oranda hastanin yasamamasini saglamaktadir.

Ameliyat emilim kisitlayici etkiye sahip oldugundan vitamin ve mineral eksiklikleri yapmasi beklenmektedir. Ömür boyu gerekli vitamin ve mineral destegi alinmasi gerekecektir.

Laparoskopik Gastrik By Pass cerrahisi gerektiginde geri dönüstürülebilmektedir, ancak ameliyata karar vermeden önce tüm riskleri doktorunuzla detayli olarak yüz yüze görüsmeniz gerekmektedir.

Hastaya büyük konfor sagliyor

Ameliyat planlanan hastalar obezite tedavisi ile ilgilenen doktor ekibi tarafindan ameliyat öncesinde detaylica degerlendirilir. Bu degerlendirme endokrinoloji ve psikiyatri uzmanlari tarafindan her hastaya mutlaka yapilir. Hastalarin metabolik kondisyon ve sartlarina göre gereginde gögüs hastaliklari, kardiyoloji konsültasyonlari yapilir. Laparoskopik yöntemle yapilabilecek çok çesitli obezite cerrahisi teknikleri mevcuttur. Laparoskopik Gastrik By Pass cerrahisi özellikle Amerika Birlesik Devletleri’nde en etkin tedavi olarak önerilen tekniktir. Avrupa ile birlikte Türkiye’de de gittikçe daha fazla hastaya önerilmektedir. Hastanin karninda hepsi 1 cm olan 4-6 adet kesi yapilarak kamera ve aletler yerlestirilir. Midenin yaklasik %95’i by pass edilir ve giris kisminda yaklasik bir yumurta büyüklügü kadar bir bölümü fonksiyonel olarak birakilir. Ameliyat sonrasinda 4-6 gün hastanede takip gerekir. Taburcu olurken diyetisyen tarafindan ilk kontrole kadar olan beslenmeniz planlanir. Ilk yil boyunca obezite cerrahiniz haricinde endokrinoloji, psikiyatri ve diyet uzmani tarafindan yakin takibiniz yapilir. Bu takipler yeni fizyolojinize uyum saglamaniz ve onu dogru kullanmanizi ögrenmeniz için gereklidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası