Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEKLERDE ASIRI KUSMA CIDDI HASTALIKLARIN BELIRTISI OLABILIR

“Çok kucagimiza aldik ondandir” ya da “Fazla süt emdigi için oldu” diyerek çogunlukla bebeklerde önemsenmeyen kusmalar bazen çok sinsi bir hastaligin habercisi olabilir. Uzmanlar bebeklerde fiskirir tarzda kusmanin ciddiye alinip, altta yatan nedenin mutlaka arastirilmasi gerektigine dikkat çekiyor. Memorial Atasehir Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Gökçe Günbey Elemen, bebeklerde kusma nedenleri hakkinda bilg verdi ve anne abalara tavsiyelerde bulundu.

Yasamin ilk haftalarinda kusma yogun olabilir

Kusma mide içeriginin agizdan çikarilmasi eylemidir. Bebeklerde çok sik görülen kusma, altta yatan bir hastaligin habercisi olabildigi gibi normal ve geçici bir durum da olabilir.

Özellikle yasamin ilk haftalarinda bebekler beslendikten sonra agiz dolusu kusabilirler. Halk arasinda fazlasini çikartma olarak da bilinen bu durum geçicidir, bebek büyüdükçe sikligi azalir ve ilk 6 ay içinde genellikle kaybolur. Bebegin kilo almasini engellemedigi sürece bu kusmalar normal kabul edilebilir.

Yanlis beslenme teknigi de önemli nedenler arasinda

Bebeklerde hiçbir nedene bagli olmadan, sadece yanlis beslenme teknigine bagli kusmalara da sik rastlanmaktadir. Özellikle biberon ile beslenen bebeklerde, bebegin beslenirken hava yutmasina bagli olarak midenin gerilmesi, kusmaya yol açabilmektedir. Ayrica çok büyük biberon delikleri de mama veya anne sütünün bebegin agzina kisa sürede ve fazla miktarda dolmasina yol açar. Bebek ayni hizda yutamayacagi için de bu durum kusma ile sonuçlanabilir. Ayrica asiri beslenme ve beslendikten sonra bebegin asiri hareketi kusmaya yol açabilen diger nedenlerdir.

Bebeklerde reflüye dikkat!

Mide içeriginin yemek borusuna kaçmasina gastroözofageal reflü denmektedir. (GÖR) Erken dogan bebeklerde daha sik olmakla birlikte, zamaninda dogan bebeklerde de görülebilir. Mide ile yemek borusunun birlestigi yerde kas dokusundan olusan bir sfinkter bulunmaktadir. Normalde bu bölge gidalar mideye indikten sonra kasilarak gidanin tekrar yemek borusuna dönmesini engeller. Bazi bebeklerde buradaki kas dokusu gevsektir ve gidanin tekrar geriye kaçmasina neden olmaktadir. GÖR fizyolojik ve geçici olabildigi gibi dirençli ve inatçi kusmalara ve kilo alamamaya yol açacak kadar ciddi de olabilmektedir. Hafif vakalarda az miktarlar ile ve sik sik beslenme, beslendikten sonra bebegi 30 derecelik yari oturur pozisyonda 15-20 dakika bekletme ve sag yan pozisyonda yatirma, tedavide yeterli olabilmektedir. Inatçi ve bebegin kilo almasini engelleyen kusmalarda, özellikle kusmanin akcigerlere de kaçarak solunum problemlerine yol açtigi durumlarda ilaç tedavisi ve nadiren cerrahi tedavi gerekebilmektedir.

Bebeginiz fiskirir tarzda kusuyorsa mutlaka doktora basvurun

Bebeklerde özellikle ilk 24-36 saatte görülen siddetli kusmalar sindirim sisteminde bir tikaniklik ile ilgili olabilmektedir. En sik nedenler:

-Bagirsak tikanikligi veya darliklari,

-Yemek borusunun mideye baglanan ucunun kapali olmasi (özofagus atrezisi),

-Bagirsagin belli bir bölümünün gelismemis olmasi,

-Karin organlarinin gögüs kafesi içine fitiklasmasi

Sayilan bu durumlar acil doktora basvurmayi gerektiren kusma nedenleridir ve tedavi çogunlukla cerrahidir. Ayrica genellikle 2-3. haftadan sonra baslayan kusmalar mide alt ucundaki darligi (pilor stenozu) düsündürür ve tedavisi yine cerrahidir.

Dogustan gelen metabolik hastaliklar (fenilketonüri gibi..), inek sütü alerjisi ve enfeksiyonlar da bebeklerde diger kusma nedenleri arasinda sayilabilmektedir.

Bebeklik ve çocukluk döneminde kusma normal bir bulgu olabildigi gibi birçok hastaligin da habercisi olabilmektedir. Aileler kusmayi önemsiz bir durum olarak görmemeli ve mutlaka doktora basvurmalidir.

Kusmanin ortadan kaldirilmasi sadece geçici bir çözüm olabilir ve asla yeterli degildir, önemli olan kusmaya yol açan asil nedeni bulabilmek ve onu tedavi etmektir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası