Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘AH NEREDE O ESKI SAÇLARIM’ DEMEMEK IÇIN SAÇLARINIZA DOGRU BAKMAYI ÖGRENIN!

Basimizin taci saçlar, yanlis bakim uygulamalari ve dogru seçilmeyen kozmetik ürünler nedeniyle çogu zaman canliligini ve parlakligini kaybedebiliyor. ‘Ah nerede o eski güzel saçlarim’ dememek için simdiden önlem almanizda fayda var! Üstelik ise, saçinizi çok sik yikamayarak ve dogru saç bakim ürünleri alarak baslayabilirsiniz!

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Gökhan Okan; saglikli saçlar için alinmasi gereken önlemlerle ve saç dökülmesinin çözüm yollariyla ilgili su bilgileri verdi:

• Saçlar; güzelligimizin tamamlayicisidir, insanin dis görünümünü etkiler. Saçin yapisini olusturan ana elementler keratin, su, pigment, yaglar ve eser elementlerdir. Saglikli saçlar; parlak, görünümü düzgün ve kolay taranabilir özellikleri tasir. Saçin bu özellikleri, sistemik hastaliklar ve çevresel etmenlerin etkisiyle bozularak; saçlarda kirilma, mat, sagliksiz görüntü ve dökülme sikayetleri ortaya çikmaktadir. Dermatoloji hekimlerine bu sebeple çok sayida hasta basvurmaktadir.

• Saçli deride ortalama 100 bin saç folikülü bulunur. Bu sayi bazi kisilerde 150 bini bulabilir. Yag bezlerinde üretilen yag salgisi, derimizden kil köklerine ulasmaktadir. Saç derimizde bulunan yag hücreleri saçimizin yagindan sorumludur. Yag salgisi ergenlik döneminde artis gösterir. Saçlar yag salgisina göre yagli ya da kuru olabilir. Saçin yaglanmasi çogu kisi için bir sorun olusturur. Saçli deride salgilanan yaglar firçalama ve tarama gibi islemlerle kolayca saçlara yayilir.

ASIRI YIKAMAK KURUTUR

• Saçlari asiri yikamak kurumasina, elektriklenmesine ve parlakligini kaybetmesine neden olur. Kuru saç; yapisal olabilecegi gibi, saçlarin gereginden fazla yikanmasi, kuru çevrede bulunulmasi, saçlarin sik kurutulmasi ve bazi sistemik hastaliklarin sonucunda da gelisir.

• Saç yikama sikligi kisiye göre degiskenlik gösterir. Saç günde en fazla bir, en az haftada bir defa yikanmalidir. Saçlar yikanirken kisinin saç tipine uygun sampuani tercih etmesi önemlidir.

DÜZLESTIRME SAÇI ZAYIFLATIR

• Saçlari güzellestirmek amaciyla uygulanan kozmetik ürünler; saçlarin görünümünü degistirmenin yaninda saçlara zarar verebilmekte, saçlarda kirilma ve dökülmelere neden olabilmektedir. Saça uygulanan ürünler; sabitlestirici, renklendirici, renk açici ve düzlestirici olarak siniflandirilabilir. Saç sekillendiriciler, saç temizliginin ardindan saça son seklini vermek için kullanilirlar. Amaçlari kuruma esnasinda saçin herhangi bir kismini belli bir yerde tutmak ve saça hacim kazandirmaktir. Saç jöleleri, saç spreyleri ve saç köpükleri bu islevi görmektedir.

• Saç düzlestirme daha çok kivircik saçlarda basvurulan bir yöntemdir. Saçta bulunan disülfit baglarinin kirilip saçin denatüre olmasina neden olur. Bu sekilde saçlar düz bir görünüm kazanip yeni baglar olusur. Ince ve hasarli saçlarda bu uygulamada dikkatli olunmazsa saçlar çabuk kirilgan olur, saçi zayiflatir. Bu saç yapisina sahip kisiler saç düzlestirme islemine mümkün oldugu kadar az basvurmalidirlar.

BITKISEL BOYA TERCIH EDIN

• Saç boyalari dogal ve sentetik olmak üzere iki çesittir. Kina en iyi bilinen dogal boya çesididir. Sentetik boyalar; geçici ve kalici özellik tasiyanlar olmak üzere iki çesittir. Piyasada satilan boyalarin çogunlugu kalici özelliktedir. Saç boyalarinin içeriginde bulunan bazi maddeler alerjik bünyeye sahip kisilerde kontakt dermatit (alerjik egzama) bulgularina neden olabilir. Alerjik egzama saçli deride kasinti, sulanti ve yaralarla kendini belli eder. Boyalarda bulunan en sik alerjiye neden olan madde parafenilendimandir. Alerjik bünyeli kisilerde, bitkisel saç boyalari tercih edilmelidir. Sik saç boyanmasi, saç yapisinin incelmesine, kil saftinin delikli bir hal almasina neden olur. Saçlar çok sik boyatilmamali, sik saç rengi degistirilmemeli ve kaliteli boya kullanilmalidir.

KASINTI VARSA EGZAMA OLABILIR!

• Saçta sik görülen hastaliklar kepeklenme, egzama ve saç dökülmesidir. Kepeklenme en sik görülen saç sorunudur. Saçta küçük beyaz renkli döküntülerle kendini belli ederler. En sik ve siddetlisi 20 yas civarinda görülür. Derinin çesitli uyarilara karsi verdigi bir cevaptir. Medikal sampuanlarla kontrol altina alinir. Baslangiçta sadece medikal sampuanlarla yikanilmali, sonrasi medikal sampuan sikligi azaltilmalidir. Saç spreylerinin asiri kullanilmasi, saç boyalarinin uygunsuz kullanimi, soguk hava, kuru isiticilar, stres ve gerginlik kepeklenmenin artmasina neden olur.

• Sinirsel egzama ya da bilimsel adiyla nörodermit, sik görülen bir cilt sorunudur. Boyun, ense, saçli deri, omuzlar ve topuk bölgelerinde sürekli kasinti ve bunun sonucunda deride kizariklik görünür. Hastaligin olusmasinda stres en önemli etmendir. Tedavisinde steroidli kremler, antihistaminik ilaçlar ve nemlendiriciler kullanilir. Ciddi vakalarda hastalar psikiyatri uzmanlari ile birlikte takip edilir.

DÖKÜLEN SAÇLARA MEZOTERAPI

• Saç dökülmesi sik karsilasilan bir diger saç hastaligidir. Tedavide amaç dökülmeyi durdurmaktir, öncelikle saç dökülmesi durumunun nedeni arastirilir. Gerekli laboratuar testleri yapilir ve hastanin tedavisi düzenlenir. Tedavinin uzun süreli olacagi konusunda hastalar bilgilendirilmelidir. Neden bulunamadigi zaman saçi güçlendirici ürünlere ve tedavilere basvurulur.

• Dökülmeyi iyilestirmek ve kontrol altina almak için uygulanan en etkili yöntem olan saç mezoterapisi; saçin ihtiyaci olan vitamin, mineral ve kan dolasimini arttirici ilaçlarin direkt saç diplerine enjekte edilmesi prensibine dayanir. Kullanilan ilaçlar güvenilirdir. Anestezi gerektirmeden uygulama yapilir. Belirli araliklarla yapilan bir uygulamadir. Emin ellerde yapilmasi gerekir. Tedavi tamamlandiginda dökülmede azalma, saçlarda dolgunluk elde edilmis olur.

IYI SAMPUANIN ÖZELLIKLERI

• Bir sampuanda aranilan özellik, saçtaki yagi dengeye sokmak, saçin parlak ve hacimli görünmesini saglamaktir.

• Sampuan seçimi, kisinin saç yapisina göre yapilmalidir.

• Saça ve göze zarar vermemelidir.

• Yagli, kuru,normal ve hasarli saçlara özel sampuanlarin yani sira, bebekler için ve medikal özellik tasiyan sampuan çesitleri de bulunmaktadir.

SAÇINIZIN YAGLANMAMASI IÇIN BU ÖNLEMLERI ALIN

• Saçlarin çok sik taranmamasina ve firçalanmamasina dikkat edin. Bu sekilde deride bulunan yaglar saça ulasamaz.

• Asiri sicak ve nem, yag salgisini arttirdigindan bu ortamlardan kaçinin.

• Saç kurutmayi sicak havayla yapmayin.

• Yagli saçlar için olan sampuanlar tercih edin.

• Yaglanmayi azaltmak için sampuanla yikama sikligini abartmayin.

KURU SAÇLAR IÇIN BAKIM ÖNERILERI

• Saçlarinizi az sampuanla yikayin

• Saç kremi kullanin

• Kurutma makinesini mümkün oldugunca az kullanin

• Nemlendirme özelligi fazla oldugundan kuru saç sampuanlarini tercih edin.

• Saç kremini sampuandan sonra kullanin. Kremler saçlarin parlak hale gelmesini ve yumusak olmasini saglar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası