Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KOLESTEROL ILAÇLARININ GEREKSIZ KULLANIMI HASTA EDIYOR

Memorial Sisli Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Deniz Sener, kolesterol ilaçlarinin kullaniminda dogru bilinen yanlislar hakkinda bilgi verdi.

Kolesterol vücut için sinsi bir tehlikedir. Çünkü damar sertligini yaratan en önemli nedenlerden biridir. Bu da, kalp ve beyin damarlarinda tahribata sebep olur.

Kolesterol ayni zamanda yasam için vazgeçilmez bir yapi tasidir ve vücut için gereklidir. Kolesterol eksikligi; vücuttaki hormonlarin yapimi için gerekli oldugundan eksikliginde pek çok fonksiyon bozuklugu olusur. Eksikligi, çocuklarda gelisim bozukluguna neden olur. Dogru olan, saglikli bir yasam için kolesterol seviyesinin kabul edilebilir sinirlarda tutulmasidir.

Hastalarin yanit aradigi en önemli soru, ‘Kolesterol seviyesinin normal sinirlarda tutulmasi için ilaç kullanimin gerekli olup olmadigidir.’ Çünkü ilaç kullanimindaki en önemli yanlis, kolesterolü normal sinirlarda olanlarin da ‘ilaç tedavisi kapsamina’ alinmasidir. Çünkü kolesterol ilaçlarinin uzun süreli kullanimi sayet gerekli degilse, kisiye fayda yerine zarar vermektedir.

Kolesterol vücut için bir yarari var midir?

Kolesterol vücut için gerekli bir yapi tasidir. Toplum içinde yaygin genel kanaatin aksine kolesterol tamamen zararli bir sey degildir. Aslinda vücutta karaciger tarafindan birçok hücre ve hücre içi yapinin bilesiminde yer alan, sindiriminize yardimci olan, hormonlarin yapisinda ve diger vücut fonksiyonlarinda önemli rol oynayan kolesterol üretilmektedir. Kolesterol olmazsa sinir sistemi fonksiyonu yerine getiremez, sindirim sistemi bozulur, cinsel fonksiyon bozuklugu görülür. Bunun için kolesterolsüz yasam mümkün degildir. Çocukluk çagindaki beslenme de kolesterolden zengin olmalidir. Çünkü çocukluk çaginda kolesterol eksik olursa gelisme bozuklugu ve zeka geriligi ortaya çikar. Ancak saglikli bir yasam için kolesterol düzeyini belli bir seviyede tutmak çok önemlidir.

Kolesterol neden kontrol altinda tutulmalidir? Yüksek kolesterol vücutta ne gibi olumsuz etkiler yapar?

Kolesterol damar sertligi yaratan nedenlerden biridir. Ancak yüksek kolesterol varliginda mutlak damar sertligi olacak demek degildir. Kolesterol yüksekligi diger risk faktörleri varliginda, (genetik, sigara, diyabet, hipertansiyon vs…) daha önemli oranlarda damar sertligine yol açabilmektedir. Uzun yillar yapilan çalismalar, kolesterolün düsürülmesinin damar sertliginin kontrol altina alinmasinda önemli bir fayda sagladigini göstermistir. Damar sertliginin en belli basli etkisi, kalp ve beyin damarlarinda olusan hasar ve sonuçlaridir.

Kolesterol degerlerinin normal kabul edilebilir olanlari nedir?

Kolesterol degerlerinin kabul edilebilir ölçülerde olmasi kisinin özelligine göre degismektedir. Kisiye, kendisi için normal olan seviyelerin söylenmesi gerekir. Kalp hastaligi kanitlanmis kisilerde, kötü huylu kolesterol (LDL) degeri 100’ün altinda olmalidir. Kalp hastaligi olmayan ancak yüksek risk faktörleri olan kisilerde de LDL degerinin 100 olmasi hedeflenir. Ancak kalp hastaligi olmadigi gibi risk faktörleri de bulunmayan kisilerde LDL degerini 130’un altina indirmek gerekli degildir. Kolesterolün; total kolesterol, iyi huylu kolesterol (HDL), LDL ve alt gruplari vardir. Bunlarin seviyeleri ve birbirlerine orani hastalik gelismesinde belirleyicidir. En önemli damar sertligi nedeni, HDL’nin düsük olmasi LDL’nin yüksek olmasidir. Pek çok parametre içinden en sik söz edilen parametre, LDL seviyesidir. Her kisinin kendine özgü olarak kolesterol seviyeleri degerlendirilmelidir. Kisinin total kolesterolü yüksek ancak HDL’si de yüksekse, LDL yüksekligi için tedavi gerekmeyebilir.

Kolesterolün ilaçla tedavisi gerekli midir?

Yeterli diyete ve egzersize ragmen kan yaglarinda hedeflenen degerlere çogu zaman ulasilamamaktadir. Bu durumda doktor hastaya ilaç ile tedavi önerebilir. Ancak burada yanlis olan, kolesterolün normal kabul edilebilir sinirlarda olan kisilerin de ilaç kullanmasidir. Çünkü kalp krizi geçiren her hastanin kolesterolü yüksek degildir. Kolesterolleri son derece normal olan ancak baska nedenlerden dolayi kalp krizi geçiren kisilerin kolesterol düsürücü ‘statin grubu ilaçlari’ kullanmalari gerekmemektedir.

Hangi hastalara kolesterol ilaçlari baslanabilir?

Kolesterol yüksekligi kötü beslenme sonucu olabilecegi gibi genetik özelliklerle de ortaya çikabilir. Kolesterolü düsürmenin ideal yolu diyet, kilo verme ve egzersiz olmalidir. Ancak bütün bu sartlar yerine getirilse bile genetik özellikler nedeniyle yüksek kolesterolü olan kisilerde, yani vücutta fazla kolesterol yapimi olan kisilerde kolesterol yapimini durdurucu ‘statin’ adi verilen ilaçlar ile kolesterolün düsürülmesi gerekir. Kolesterol imalati gece uykuda oldugu için ‘statin grubu’ kolesterol ilaçlarinin gece yatarken alinmasi daha uygundur.

Kolesterol ilaçlarinin yan etkileri çok yüksek midir?

Statin grubu kolesterol ilaçlari insanligin faydalandigi en önemli kesiflerden biridir. Yasam kalitesi ve hayat süresine olumlu etkisi kanitlanmistir. Fakat, yerinde ve dogru kullanimi gün geçtikçe önem kazanmaktadir. Gerekmedigi halde ve gerektiginden yüksek dozlarda kullanilmasindan kaynaklanan olumsuz etkiler getirdigi faydaya gölge düsürmektedir. Kolesterol yüksekligi tedavisi mutlaka yasam sartlarindaki degisiklikle birlikte olmalidir. Bu olmadan uygulanacak statin tedavisi iyi bir çözüm degildir. Diyet, kolesterolden fakir beslenme, kilo verme, egzersiz mutlaka gereklidir. Tedaviyi terk etmeyi gerektiren yan etki ihtimali ‘statin grubu’nda çok azdir. Bu grup ilaçlar, düsük yan etkisi olan ilaç grubu içinde degerlendirilmelidir.

Kolesterol ilaçlarinin kisa ve uzun vadede yan etkileri nasil ortaya çikar?

Etkili olan her ilacin da ayni degerlerde istenmeyen etkileri vardir. Kolesterol ilaçlarinin da yan etkileri bilinmektedir. Ilaç kullaniminda önce zararli olmamali tezi akildan çikarilmamalidir. Kolesterol ilaçlarindan kaynaklanan karaciger fonksiyonlarinda bozulma, kas zedelenmesi gibi ilacin terk edilmesini gerektirecek yan etkiler görülebilir. Statin grubu ilaçlarin karacigere olan yan etkisi idiyosenkrazi (allerjik reaksiyon gibi…) seklindedir. Ilaç kesilmesi ile düzelir. Kalici hasar yaratmaz. Eger kisinin ilaca hassasiyeti varsa yan etki olusur, doz ve süreye bagimli degildir. Kolesterolün çok düsürülmesi halinde majör depresyon görülebilir, unutkanlik artabilir, damar sistemindeki ilaç koruyuculugu ortadan kalkar, bazi hormonlarin yapiminda azalma olur ve ona ait belirtiler görülür. Kas ve eklem agrilari, safra kesesi tasi olusumu, mide bagirsak sisteminde tahrise ait belirtiler gibi sikayetlere rastlanir.

Kolesterol hangi seviyelere kadar düsürülmelidir?

Kolesterol hastalari için en önemli sorunlardan biri de, kolesterolün hangi seviyeye kadar düsürülmesi gerektigidir. Çünkü kolesterol ilaçlarinin HDL’yi yükseltici, LDL’yi düsürücü etkisi bilinmektedir. HDL’yi de düsürmeye baslamasi veya LDL’nin çok fazla düsmesi, ilacin getirdigi faydayi ortadan kaldirmaktadir. Ayrica kolesterolün vücudun temel yapi taslarindan biri oldugu, beyin gibi, seks hormonlari gibi pek çok önemli görevi yerine getirdigi düsünülürse, olmasi gerekenden fazla düsürülmesi fayda yerine zarar verecektir. Laboratuvar testleri ile yakin takip edilerek, konusunda uzman bir hekim tarafindan tedavi denetlenmelidir. LDL degerinin düzeyi olmasi gereken kolesterol düzeyinde belirleyici olarak kullanilmalidir. Ideal olarak hedeflenen LDL’nin 100’ün altina düsmesi son yillarda 80 hatta 70’e kadar indirilmesi tavsiye edilmektedir. Kolesterol seviyelerinin belirlenmesi hastaya kisiye özgü olmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası