Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KIZAMIK HASTALIGINDAN ÇOCUKLARINIZI KORUYUN!...

Istanbul Medipol Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Ilke Özahi Ipek, kizamiktan korunmanin tek yolunun asi oldugunu söyledi.

Kizamigin güvenli ve etkin bir asisi olmasina ragmen dünya çapinda küçük yastaki ölümlerin önde gelen nedenlerinden biri oldugunu belirten Ipek, “2000-2008 yillari arasinda yüksek riskli ülkelerde yasayan 9 ay-14 yas arasi yaklasik 700 milyon çocugun asilanmasi ile global kizamik ölümleri % 78 oraninda azalmistir. Buna ragmen, Dünya Saglik Örgütü verilerine göre 2008 yilinda çogunlugu 5 yas alti olmak üzere 164 bin kisinin kizamiktan öldügü tahmin edilmektedir” dedi.

Kizamigin ilk bulgusunun genellikle temastan 8-12 gün sonra ortaya çikan ve 4-7 gün süren yüksek ates oldugunu hatirlatan Ipek, söyle devam etti: “Burun akintisi, gözlerde kizariklik ve sulanma ve agiz içinde küçük beyaz noktalar atese eslik eden baslangiç bulgularidir. Birkaç gün süren bu baslangiç bulgulari sonrasi yüzde ve boynun üst kisimlarinda baslayan bir döküntü gelisir. Üç gün içinde bu döküntü asagi dogru ilerleyerek, el ve ayaklara kadar yayilir. 5-6 gün süren döküntü daha sonra solarak kaybolur. Kizamigin agir formlari, özellikle A vitamini eksikligi olan yetersiz beslenen küçük çocuklarda veya bagisiklik sistemi AIDS veya diger hastaliklar ile zayiflamis kisilerde görülür. Kizamiga bagli ölümler ise genellikle hastaliga bagli gelisen komplikasyonlar ile olur. Komplikasyonlar, 5 yas alti çocuklar ile 20 yas üstü eriskinlerde daha siktir. Rastlanabilecek en ciddi komplikasyonlar, körlük, ensefalit (beyin iltihabi), agir ishal ve buna bagli dehidratasyon (su eksikligi), kulak enfeksiyonlari ve zatürree gibi agir solunum yolu enfeksiyonlaridir. Kizamik, bir kez geçirildiginde hayat boyu bagisiklik birakan bir hastaliktir.”

Asilanmamis çocuklar risk altinda

Asilanmamis küçük çocuklarin kizamik ve komplikasyonlarina karsi en büyük riske sahip oldugunu belirten Ipek, “Yüksek oranda bulastirici olan kizamik virüsü, öksürük, hapsirik, yakin temas veya enfekte burun ve bogaz salgisina direkt temas ile bulasir. Virüs, havada ve enfekte yüzeylerde 2 saate kadar canli kalir. Enfekte kisi, döküntülerin ortaya çikmasindan 4 gün öncesinden baslayip, 4 gün sonrasina kadar bulastiricidir” diye konustu.

Kizamiga özgün bir tedavi olmadigini da dile getiren Yard Doç. Dr. Ilke Özahi Ipek, kizamiktan korunma yöntemleri hakkinda su bilgileri verdi: “40 yildan uzun bir süredir kullanimda olan kizamik asisi güvenilir, etkili ve ucuzdur. Genellikle kizamikçik ve kabakulak asilari ile birlestirilmis olarak kullanima sunulmustur. Tek veya kombine formda kullanimi arasinda etkinlik farki yoktur. Ilk doz asilama sonrasi yaklasik % 15 oraninda çocukta bagisiklik olusmadigindan 2 doz asilama önerilmektedir. Rutin asi takviminde kizamik asisi, kizamikçik ve kabakulak asilari ile kombine formda 1 yasta ve 4-6 yasta olmak üzere 2 kez yapilmaktadir. Ancak bir salgin varliginda, ilk asilama yasi 7.aya kadar indirilebilir. Nitekim, böyle bir tehdide karsilik T.C. Saglik Bakanligi bugünlerde ilk asilama yasini 9. aya çekmistir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası