Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglikli Bir Yasamin Anahtari: Kaliteli Uyku!

Uyku pasif bir süreç gibi görülse de; içinde farkli dinamikler tasiyan, yasam için zorunlu bir zaman dilimi olarak tanimlaniyor. Farkli nedenlerle uykunun bozulmasi çesitli saglik problemlerine neden olabiliyor.

Horlama, uykuda nefes durmalari, uyuyamama gibi uyku bozukluklarina ait birçok belirti toplumda “normal” kabul edilse de bu sorunlar ihmal edildiginde ciddi sonuçlar doguruyor. Anadolu Saglik Merkezi Uyku Laboratuvari Sorumlusu Nöroloji Uzmani Dr. Ferda Korkmaz Özkanoglu, uyku bozukluklari tani ve tedavi yollari hakkinda önemli bilgiler verdi.

Insan yasaminin devam edebilmesi için olmazsa olmazlarin arasinda yer alan uyku, kuskusuz hepimiz için zorunlu bir zaman dilimi. Saglikli bir yasamin yolu hem bedensel hem de ruhsal olarak bizi yenileyen ve vücudu onaran uykudan geçiyor.

Hayatimizin dörtte ya da üçte birini geçirdigimiz, birçok islevin yerine getirildigi uyku çesitli evreleri içeren bir dönem. Evre I uyku; uykuya dalinan, “tilki uykusu” olarak adlandirilan dönem ve uykunun %1-5’ini olusturuyor. Evre II uykusu, uykunun %45-50’sini olusturuyor. Evre III uykusu, derin dönem uykusu olarak adlandiriliyor ve uykunun %20-25’ini kapsiyor. Ayrica hizli göz hareketlerinin kaydedildigi, rüya görülen REM dönemi var ki, bu da uykunun %20-25’ine karsilik geliyor.

Derin uyku evresinde vücudumuz onariliyor

Derin uyku döneminde fiziksel tamir isleri yapiliyor; örnegin yipranmis hücrelerin onariminda kullanmak üzere kolesterol sentezleniyor. Ayrica hormonlar da bu dönemde salgilaniyor. Uykunun evreleri kadar süresi de oldukça konusulan konular arasinda… Anadolu Saglik Merkezi Laboratuvari Sorumlusu Nöroloji Uzmani Dr. Ferda Korkmaz Özkanoglu, herkesin uyku süresinin kisiye özel oldugunu, bunun genlerde belirlendigini belirterek insanlarinin çogunun 6-8 saat uykuya ihtiyaç duydugunu söylüyor. Gündüz uyunan yarim saatlik bir uykunun, gece ihtiyaç duyulan uyku süresinin bir buçuk saat kisalmasina neden oldugunun da altini çiziyor.

Saglikli ve kaliteli bir uyku için uyku hijyeni

Anadolu Saglik Merkezi Laboratuvari Sorumlusu Nöroloji Uzmani Dr. Ferda Korkmaz Özkanoglu, saglikli ve kaliteli bir uyku için uykunun ihtiyaçlarina saygi gösterme olarak tanimlanan uyku hijyeninin büyük önem tasidigini belirtiyor. Özkanoglu; ‘‘Uyku hijyeninin en temel kurali, ayni saatte yatip ayni saatte kalkmak. Uyku süresinin kaydirilmasi ya da azaltilmasi en sik yapilan hatalar arasinda yer aliyor. Uyku hijyeninde dikkat edilmesi gereken bir diger sorun da, yatak odalari. Yatak odalarinin basit ve sadece uykuya hizmet etmek için tasarlanmis olmasi; içinde televizyon, kitap, bilgisayar ya da kurutulan çamasirlar olmamasi gerekiyor. Ayrica oda sicakligi da önemli rol oynuyor. Uyuyabilmemiz için vücut isimizin yarim derece kadar düsmesi, yani vücudun isi kaybetmesi gerekiyor. Bu nedenle yatak odalarinin serin olmasi öneriliyor. Uykuya dalabilmek ve uykuyu sürdürmek için yatak odamizin karanlik olmasi da bir baska gereklilik. Aksamlari yapilan spor, adrenalin seviyemizi yükselterek uykuya dalmamizi zorlastirabilir. Bu nedenle sporu günün daha erken saatlerinde yapmayi tercih etmek gerekiyor. Uyumak üzere yatildiginda günün muhasebesini ya da ertesi günün planini yapmak da uykuya engel olabiliyor’’ dedi.

Sik karsilasilan uyku sorunlari

Günümüzde birçok kisi uyku sorunlariyla karsilassa da önemsemeyebiliyor. Oysa bu sorunlar ihmal edildiginde ciddi sonuçlara yol açiyor. Anadolu Saglik Merkezi Laboratuvari Sorumlusu Nöroloji Uzmani Dr. Ferda Korkmaz Özkanoglu; ‘‘Simdiye dek tanimlanan 81 tane uyku hastaligi bulunuyor. En çok görülen uyku bozuklugu ise, insomnia yani uykusuzluk. Uykusuzlugun en büyük nedeni, uyku hijyeninin bozulmasi ve bunun kemiklesmis hale gelmesi’’ dedi.

Uyku apnesi saglikli bir uykuyu tehdit ediyor

Normal sartlarda kisiler uyanikken solunumunu istedigi gibi düzenleyebiliyor. Ancak uykuda bu kontrol otomatik olarak gerçeklesiyor. Girtlagimizdan gelen hava akcigerlere doluyor, körük gibi çalisan gögüs kafesi havayi emiyor ve disari veriyor. Tikayici tipte uyku apne sendromunda ise girtlak tikanmaya basladigi için hasta horluyor. Öyle bir noktaya geliyor ki, girtlak tamamen tikaniyor ve gögüs kafesi daha çok açilarak havayi emmeye çalisiyor. Bunu basarirsa girtlak açiliyor. Ancak kisi 10 saniyeden daha uzun süre nefes alamiyorsa, apne olarak tanimlaniyor. Uyku apne sendromunda ise bu durum gece boyu defalarca tekrarliyor.

Anadolu Saglik Merkezi Laboratuvari Sorumlusu Nöroloji Uzmani Dr. Ferda Korkmaz Özkanoglu, uyku apne sendromuna nasil tani konuldugunu ve tedavi yöntemleriyle ilgili de açiklayici bilgiler verdi; ‘‘Uyku apne sendromunun tanisi için, kisiler uyku laboratuvarinda polisomnografi testine tabi tutuluyor. Bu testle beyin dalgalari, göz hareketleri, horlama, nefes alma çabasi, oksijen miktari, kalp atislari (EKG), bacak hareketleri, yatis pozisyonu video monitorizasyonu uyku laboratuvari teknisyeni esliginde bilgisayara kaydediliyor. Bu kayitlardan uyku evreleri, solunum olaylari, bacak hareketleri, uluslararasi belirlenmis kriterlere göre skorlaniyor. Kimi zaman hastalarin sadece sirtüstü yatarken sorunu oldugunu görüyoruz. Bu durumlarda hastayi uykusu bozulunca yan yatar halde tutacak aparatlar kullaniyoruz. Çogu zaman kisinin zayiflamasi da tedavi için önemli bir adimi olusturuyor. Bu kisiler için zayiflamak o kadar da kolay olmuyor. Uyku apne sendromunun temel tedavisi CPAP (Continious Positive Airway Pressure) denilen ve devamli hava üfleyen cihazlar ile oluyor. Cihaz; odadan havayi aliyor, hortum ve maske yardimi ile kisiye veriyor. Bu cihazlar, kisiye göre belirlenen bir basinçta hava üfleyerek girtlagin açik kalmasini sagliyor. Hastalar daha ilk günden itibaren kaliteli bir uykunun sonuçlarini görüyorlar. Bu cihazi düzgün kullananlarin tansiyon, kan sekeri, obezite gibi problemlerinin de kontrol altina alindigi gözleniyor. Bazi durumlarda ise kulak burun bogaz, genel cerrahi ve ortodonti gibi cerrahi branslardan yardim almak gerekiyor’’
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası