Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ZAYIF KADINLARIN 12 SIRRI!

Fazla kilolarinizdan kurtulmak ugruna sürekli aç mi yasiyorsunuz? Aslinda eziyet çekmeden ideal kilonuza kavusabilirsiniz. Formda bir vücuda sahip olmak ve verdiginiz kilolari uzun yillar geri almamak için zayif kadinlarin 12 sirrini ögrenmeniz yeterli! Acibadem Maslak Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Burcu Ince, zayif kadinlarin sirlarini anlatti!

Elinizden arkadaslarinizin önerdikleri diyet listelerini düsürmüyor, üstelik buna ragmen tartida gördügünüz sayidan hiç memnun kalmiyor veya verdiginiz kilolari kisa sürede fazlasiyla geri mi alanlardan misiniz? Siz gün boyunca yari aç dolasirken, bazi kadinlarin ise hiç diyet yapmadiklari halde uzun yillar formlarini korumaya devam etmesinin bir sirri olmali diye mi düsünüyorsunuz? Haklisiniz! Onlar, zayif kalmalarini saglayacak sirlara sahipler. Acibadem Maslak Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani Burcu Ince’den, zayif kadinlarin 12 sirrini ögrendik.

1. Az ancak sik besleniyorlar: Metabolizmalarinin iyi çalismasi ve seker dengesinin kurulmasi için aç kalmamaya ve az beslenmeye özen gösteriyorlar. Bunun için günde 3 ana ögün 3 ara ögün besleniyor, böylece hem aç kalmadan, hem de metabolizmanin daha hizli çalismasini saglayarak, kilo kontrolünü saglayabiliyorlar.

2. Düsük kalori ve düsük yag içeren beslenme programini takip ediyorlar: Yagli besinlerden uzak durmaya ve çok kalorili besinlerle karinlarini doyurmamaya dikkat ediyorlar. Çünkü biliyorlar ki bu tür besinler içerdikleri yüksek kalorinin yani sira yag ve karbonhidrat miktarinin fazlaligindan dolayi çabuk acikmalarina ve açlik krizleri geçirmelerine neden oluyor.

3. Düsük glisemik indeksli besinler tercih ediyorlar: Patates, pirinç pilavi, beyaz ekmek, çay sekeri ve bal gibi kan sekerini hizli yükselten ve ani istah artisina neden olan yüksek glisemik indeksli besinlerden kaçiniyorlar. Bunun yerine kan sekerini hizli yükseltmeyen ve tok tutan tam bugday, tam çavdar ekmegi, bulgur pilavi ve meyve gibi düsük glisemik indeksli besinleri tercih ediyorlar.

4. Besinlerin pisirme sekline dikkat ediyorlar: Kizartmalari ayda 1 veya 2 kez ile sinirlandiriyor, bunun yerine haslama veya firinda pisirme sekillerini tercih ediyorlar. Patates kizartmasini çok sevseler de, baharatlandirarak firinda elma patates seklinde hazirliyorlar.

5. Yemekten önce çorba veya salata tüketiyorlar: Yemekten önce yenen çorba veya salata açlik hissini azaltarak, ana yemegin daha az yenmesini sagliyor. Onlar da bu kurala mümkün oldugunca uymaya çalisiyorlar. Tabii ki yenilen çorbanin içerigi de önem tasidigini biliyor, düsük kalorili olanlarini yiyorlar.

6. Atistirmak için düsük kalorili besinler yiyorlar: Hem açlik sikayetlerinin sonlanmasi hem de doygunluk saglanabilmesi yemek aralarinda aciktiklarinda kalori degeri çok düsük olan sebzeler salata tüketiyorlar.

7. Disarida yemek yerken dikkatli oluyorlar: Davetlerde veya is yemeklerinde; izgara balik, tavuk, köfte veya yagsiz et gibi seçenekleri, salata gibi düsük kalorili besinlerle birlestirerek hafif menüleri tercih ediyorlar.

8. Bol bol su içiyorlar: Vücudu bir kap gibi düsünürsek, bunun yüzde 60-70’ini su olusturuyor. Su içmeye önem verilmedigi takdirde ise vücuttaki yag miktari artabiliyor. Onlar da bunu önlemek için günde 10-12 bardak su içmeyi asla ihmal etmiyorlar.

9. Dengeli besleniyorlar: Her besin grubunu esit olarak tüketiyorlar. Günlük ögünlerinin; et, balik, tavuk veya kurubaklagil gibi protein grubundan, süt ve süt ürünlerinden, tahil grubundan ve sebze-meyveden olusmasi gerektigini çok iyi biliyorlar.

10. Içeceklerin kalorilerini göz ardi etmiyorlar: Içeceklerin kalori yönünden besinler kadar tehlikeli oldugunu biliyorlar. Bu nedenle içeceklerin üzerinde yazan kalorileri dikkate aliyor ve alkolden mümkün oldugunca uzak duruyorlar. Asitli ve enerjisi olmayan içecekleri de besinlerin sindirilme hizina etkisi olacagi için çok sik tercih etmiyorlar. Çünkü bunlar besinlerin emilimini hizlandirdigi için çabuk acikmaya yol açiyor.

11. Düzenli spor yapiyorlar: Düzenli olarak spor yapmak kilo vermenin yani sira sikilasmaya ve formda kalmaya yardimci oluyor. Zayif kadinlar da ne kadar yogun olurlarsa olsunlar, haftanin birkaç günü spor yapmayi asla ihmal etmiyorlar.

12. Haftada bir tartiliyorlar: Fazla kilolardan kurtulduktan sonra vücut agirliginin düzenli takip edilmesi gerekiyor. Onlar da haftada veya 15 günde bir, ayni saatlerde tartilarak kilolarinin kontrolünü saglayabiliyorlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası