Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ilkyardimda sehir efsanelerine kulak asmayin

Birçok kisi ilkyardim uygulamalari hakkinda çok sey bildigini düsünür ancak bilinenler sehir efsanelerinden baska bir sey degildir. Hafif ya da agir yaralanma, kiriklar ya da kalp krizi gibi çok çesitli tehlikeli durumlarda hatta ev kazalarinda bile yanlis ilkyardim uygulamalari sakat kalma, hatta ölümlere neden olabilir. Medline Acil Saglik Hizmetleri Operasyonlar Direktörü Dr. Baris Mutluer, ilkyardimin önemini vurgularken ilkyardimda uygulanan sehir efsaneleri ve dogru ilkyardim teknikleri hakkinda bilgiler veriyor…

Bilinçsiz kalp masaji kalp durmasina neden olur; Kalbin durdugu ve solunumun olmadigi durumlarda kalp masaji yapilir. Ancak kalp masaji mutlaka ilk yardimi egitimi almis biri tarafindan yapmalidir. Yanlis yapilan kalp masaji hayat kurtarmak isterken, kisinin hayatini tehlikeye atabilir.

Kirik ve çikiklarda ilkyardim; Kirik ve çikiklarda yapilabilecek en büyük yanlis hastayi hareket ettirmek olur. Özellikle yaralanma, hastanin omurgasinda ise kesinlikle hareket ettirilmemelidir. Yaralanmalarda çikinti olmamis ve kemiklerde sekil bozuklugu yoksa burkulma ya da kirik oldugunu anlamak zor olabilir, yine de hastayi kimildatmamak gereklidir. Eger kemik ucu disarida ise steril bez ile yarayi kapatmali ve en kisa sürede hasta mümkün oldugunca az hareket ettirilerek saglik merkezine ulastirilmalidir.

Yaniklarda ilkyardim; Yaniklar en sik rastlanan ev kazalarindandir. Halk arasinda yanan bölgeye yag, dis macunu veya yogurt koymanin agriyi alacagi yönünde bir inanis olmasina ragmen bu tarz uygulamalar yanigin daha kötü bir hale gelmesine neden olur. Dogru uygulama, yanan bölgeye buz kompresi uygulanmasidir. Eger yanan yer yüz gibi vücudun hassas bir bölgesi ise ya da yanik derecesi oldukça yüksek ise vakit kaybetmeden acil servise gidilmelidir.

Aniden meydana gelen burun kanamasinda; Aniden meydana gelen burun kanamasinda bas öne dogru mu yoksa arkaya dogru mu yaslanmalidir? Burun kanamasi her zaman acil bir durumun habercisi olmasa da burun kanamasina karsi uygulanan birbirinden farkli sehir efsanesi vardir. En yaygin yapilan hata, burun kanamasinda basin arkaya dogru yatirilmasidir. Bu sekilde kanamanin duracagi düsünülse de, kanin genize dolmasi tehlikesi yaratacagindan, bu uygulama oldukça tehlikelidir. Burun kanamasinda dogru uygulama burun kanatlarinin 10 dakika boyunca sikili tutulmasi ve eger kanama durmuyorsa en yakin saglik kurulusuna gidilmesidir.

Bogaza bir sey takilirsa; Yemek yerken bogaza takilan herhangi bir cisim solumun yollarini tikayabilir. Bu durumda ilk akla gelen sirtina vurarak kisinin soluk almasini saglamaktir. Aslinda sirta vurma ve karindan itme gibi müdahaleler, tikanmayi daha da artirir. Yapilmasi gereken kazazedeyi bir elle gögsünden destekleyerek, öne egmek ve kürek kemiklerinin arasindan 5 kez sert bir sekilde vurmaktir.

Ilk yardimda amaç saglik görevlilerinin yardimi saglanincaya kadar, kazazedenin hayatinin kurtarilmasi ya da durumunun kötüye gitmesini önleyebilmek amaci ile olay yerinde, mevcut araç ve gereçlerle yapilan ilaçsiz uygulama olmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası