Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’deki kadinlarin yarisi idrar kaçirma problemi yasiyor

Hastalarin genelde anlatmaktan çekindikleri ve bundan dolayi tedavi ettiremedikleri hastaliklar arasinda idrar kaçirma yer aliyor. Bu nedenle idrar kaçirmanin çok yaygin olmadigi kanisi mevcut. Oysa Türkiye'de kadinlarin yarisi idrar kaçirma sorunu yasiyor. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Ürojinekoloji Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Fuat Demirci, zor dogum, menopoz veya asiri sismanlik gibi nedenlerden ortaya çikabilen idrar kaçirma hakkinda bilinmesi gerekenleri derledi!

Ülkemizde idrar kaçirma sikligini arastiran çalismalarda menopozdaki kadinlarin % 40 - 69’nun, dogurganlik çagindaki kadinlarin % 20 - 46’sinin degisik derecelerde idrar kaçirdigini ortaya koymaktadir. Idrar kaçirma kadinlarin hayatini ciddi bir sekilde etkilemesine karsin, çok az bir kismi hekime tedavi için basvurmaktadir. Kadinlarin büyük kismi (% 80) idrar kaçirmayi yaslanma ve dogumun dogal bir sonucu olarak görmektedir. Bu çalismalar göstermistir ki ülkemizde kadin nüfusunun % 8 - 10’unda ( 3 - 3.5 milyon) ciddi sekilde tedavi edilmesi geren idrar kaçirma mevcuttur. Idrar kaçiran hasta sürekli ped veya bez kullanmakta, kendini evi ile sinirlamakta, kaçirma ve koku nedeniyle sosyal iliskilerini sinirlamaktadir. Bu durum bazen ciddi psikolojik sorunlara ve depresyona yol açmaktadir.

Zor dogum, menopoz ve obezite idrar kaçirmayi tetikleyen nedenlerin basinda geliyor!

Idrar kaçirmanin en önemli nedeni pelvis tabaninin ve idrar torbasinin destek dokusunun zayiflamasina bagli olarak olusan idrar kaçirmadir. Bu tip idrar kaçirmada, hasta öksürüp aksirdigi, zorlandigi zaman istem disi idrar kaçirmaktadir. Bu durum genellikle çok sayida dogum yapma, iri bebek dogurma, evde kendi kendine dogum yapma, zor dogum yapma, müdahaleli dogum yapma ya da egitimli olmayan kisiler tarafindan dogurtulma ile iliskilidir.

Ayrica ileri yas, menopoz, uzun süren kabizlik, sismanlik, astim, bronsit gibi akciger hastaliklarina bagli olarak da sik görülür. Ülkemizde dogum sayisinin fazla olmasi nedeniyle istem disi idrar kaçirmanin üçte ikisini bu tip idrar kaçirma olusturmaktadir ve siklikla dogurganlik çagindaki genç kadinlarda rastlanmaktadir.

Idrar kaçirma tedavisi günümüzde çok kolay!

Idrar kaçirmasi olan hastanin tedavi seçimi sikayetlerinin agirligina ve muayene bulgularinin degerlendirilmesine bagli olarak yapilmaktadir. Hastanin sikayetleri hafifse ya da sikisma tarzinda idrar kaçirma varsa ameliyat disi yöntemler ile tedavi edilir ve hastaligin ilerlemesi durdurulabilir. Eger hastanin sikayetleri ciddiyse, ped kullaniyor ve idrar kaçirma sosyal hayatini etkiliyorsa seçilecek tedavi yöntemi ameliyattir.

Günümüzde lokal anestezi kullanarak küçük bir kesi ile 10 - 15 dakika süren ameliyatlar yapilmaktadir. Bu ameliyatlarda hasta ayni gün taburcu edilmektedir ve uzun dönem basari oranlari % 90’in üzerindedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası