Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kabakulak hastaligini önemseyin!

Kapali ortamlarda kolayca yayilan kabakulak hastaligi her ne kadar çocuklarda siklikla rastlansa da yetiskinlerde de bazen kalici izler birakabiliyor. Bu nedenle kabakulagin çocukluk döneminde, hatta okul öncesi çagda geçirilmesi daha az sakincali olarak nitelendiriliyor. Anadolu Saglik Merkezi Pediyatri Uzmani Dr. Özlem Ketenci Atikardesler A’dan Z’ye kabakulak hastaligi ve tedavisinden bahsetti.

Paramyxovirus denilen bir virusun neden oldugu bulasici bir hastalik olan kabakulak, basta boynun iki yaninda kulak memesinin hemen altinda bulunan parotis bezi olmak üzere tükürük bezlerinde agrili sisme ile ortaya çikiyor. Hastalik, virüsü tasiyan kisinin konusma, öksürük ve aksirmasi sirasinda çikan tükürük damlaciklari yoluyla veya tükürükle kirlenmis esya yoluyla bulasiyor. Virüs, vücuda agiz ve burun yoluyla girdikten sonra kan yolu ile vücutta yayiliyor.

Kabakulagin bulasici döneminin tükürük bezinin sismesinde 1-2 gün önce baslayip, 5 gün sonrasina kadar sürdügü belirten Anadolu Saglik Merkezi Pediyatri Uzmani Dr. Özlem Ketenci Atikardesler “Ilk olarak kulak alt kismina yerlesmis olan tükürük bezinde sisme ile belirti veren kabakulakta sislik önce çene kemiginin arka kenari ile kulak arkasindaki bosluktan baslayarak ve öne arkaya dogru artarak elmacik kemigine dayaniyor. 3-7 gün süren sislik hastaligin 3. gününde zirveye ulasiyor ve kulak memesinin ucunu yukari dogru itiyor. Sisen bölgede agrilar görülebilirken genelde hafif bir ates de sismeye eslik eder. Ancak kimi zaman daha çok eriskinde sislik ortaya çikmadan önce ates, bas agrisi, bulanti ve halsizlik olabiliyor. Bazen hastalik hiçbir belirti vermeden de geçirilebiliyor.” dedi.

Eksi gidalar tüketmeyin!

Özel bir tedavi gerektirmeyen kabakulak hastaliginda yatak istirahati, eksi olmayan gidalarla beslenme yeterli oldugunu belirten Pediyatri Uzmani Dr. Özlem Ketenci Atikardesler, “Gerektiginde agri kesici ve ates düsürücülerden faydalanilabiliniyor. Hastaligin klasik bulgulari haricinde gelisen bas agrisi, kusma, çok yüksek ates, testislerde sislik, agri, kizariklik, karin agrisi gibi sikâyetler mevcut ise komplikasyonlari degerlendirmek açisindan hekime basvurulmasi önem tasiyor” dedi.

Pediyatri Uzmani Dr. Özlem Ketenci Atikardesler sözlerine söyle devam etti; “Hastalik ortaya çiktiktan yedi gün sonrasina kadar da virüs tükürük ile çikabilecegi için bu dönemlerde hastayi diger aile fertlerinden ayri tutmak gerekir. Tek doz asi ile bile %96 oraninda koruyuculuk saglandigindan asili bireylere hastaligin bulasmasi güçtür. Hastaligi geçirmis olan kisiler zaten bagisiktir, kisinin ikinci kez hastaliga yakalanmasi oldukça nadir bir durumdur’’dedi.

Kabakulaktan korunmanin en önemli yolunun asi oldugunun altini çizen Anadolu Saglik Merkezi Pediyatri Uzmani Dr. Özlem Ketenci Atikardesler “Kabakulak asinin kullanilmadigi dönemlerde en sik 5-9 yas arasi çocuklarda görülürdü ancak günümüzde artik asi rutin olarak uygulandigi için daha çok ergenlik dönemindeki çocuklarda ve genç eriskinlerde de rastlaniyor. Asinin yapilmasina engel olacak ciddi bir bagisikli sistemi hastaligi veya bagisikli sistemini baskilayacak ilaç kullanimi olmadigi müddetçe asi tüm çocuklara uygulanmalidir. Yumurta veya neomisine çok ciddi alerjisi olan çocuklarda asiya karsi alerjik reaksiyon gelisme riski vardir.’’ diyerek sözlerine devam etti.

Kabakulakla ilgili en çok merak edilen konulardan biri olan ‘Kabakulak bir çocukta kisirliga neden olabilir mi?’ sorusunu Dr. Altikardesler söyle yanitladi:

“Kisirliga neden olmasi oldukça nadir bir durumdur, bu durum ancak komplikasyon olarak tek degil çift tarafli orsit gelisen hastalarda gelisebilir, ancak çift tarafli orsit vakalarinda bile oldukça nadirdir.’’

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası