Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


FAZLA KILOLAR VARISE DAVETIYE ÇIKARIYOR

Ailenizde varis problemi olan bireyler varsa, fazla kilolarinizdan sikayetçiyseniz ve gün içinde uzun saatler ayakta kaliyorsaniz bu durum varis sorunu ile her an karsi karsiya kalabileceginize isaret edebilir. Memorial Hizmet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Ibrahim Uyar, varisin sadece kozmetik bir sorun degil; önemli bir saglik sorunu olduguna dikkat çekerek, varis tedavisi hakkinda bilgi verdi.

Bacaklarinizi iyi gözlemleyin

Varis, bacaklarda kivrimlanmis ve belirgin hale gelmis toplardamar genislemeleri ile görülen bir rahatsizliktir. Bacaklarimizdaki derin ve yüzeyel toplardamar sistemi hastaliklarinda degisik görünüm ve siddette damar genislemeleri olmaktadir.

Varis çogunlukla kadinlar, ailesinde varis problemi olanlar, fazla kilolular, siklikla ayakta duranlar, fazla oturanlar, ileri yastakiler ve hamilelerde görülmektedir. Varisin temel olarak sebebi, damar içi basinç artisidir. Yüzeyel toplardamarlarimiz içinde normalde bulunan minik kapakçiklar bazen hastaliklar sonucu bazen de kendiliginden veya yaslanma ile fonksiyonlarini kaybederler. Bacaktan yukari, kalbe dogru tasimalari gereken kan geri kaçar ve kanin olusturdugu agirlik ince yapidaki toplardamar duvarlarinda zorlanmaya ve sonuçta genisleme ve kivrimlasma ile varise sebep olur. Variste; gözle görülebilen genislemis damarlar, bacakta özellikle aksama dogru artan agri ve agirlik hissi, ayak bileklerinde sisme ve ödem, ilerlemis vakalarda bilek çevresinde kahverengi renk degisimleri görülebilir.

Zamanla ilerleyecegi için varis mutlaka kontrol altinda tutulmalidir

Varislerinden sikayeti olan hastalarda, öncelikle sebebi bulmaya yönelik arastirmalar yapilir. Degistirilebilecek durumlarda önerilerde bulunulduktan sonra, hastalarin detayli muayeneleri yapilir ve kisiye özel durumlar belirlendikten sonra “Venöz doppler ultrasonografi” islemi yapilir. Tüm veriler toplandiktan sonra tedavi seçenekleri hasta ile paylasilir. Tedavi için girisimsel müdahale düsünülmeyen hastalarimiza korunma yollari anlatilarak gerekli takipleri yapilir. Bilinmesi gereken önemli bir nokta, hastaligin zamanla ilerleyecegi ve korunmanin büyük önem tasidigidir.

Bu önerileri dikkate alin:

Altin standart uygun basinçta alinmis varis çoraplaridir. Çorap hem sikayetleri geriletmekte çok etkindir hem de hastaligin ilerlemesini engellemektedir. Fakat ne yazik ki; olusmus varisleri tedavi edememektedir. Çorabin yani sira; her hastanin yasam sartlarina ve is kosullarina göre dikkat etmesi gereken durumlar vardir. Fazla ayakta durmaktan ya da sürekli oturmaktan kaçinmak, hafif yürüyüs ve egzersizler, kilo vermek, zaman zaman ayaklari yukari kaldirarak dinlenmek, dar kiyafetler ve yüksek topuklu ayakkabilardan kaçinmak ile hekim önerisi dogrultusunda kullanilan damar duvarlarini destekleyen ilaçlar varisten korunmak için önerilebilir.

Varislerinizden kurtulmaniz için önerilen tedavi sekilleri:

Varisin siddetine bagli olarak çesitli tedavi seçenekleri tek tek ya da birlikte kullanilabilir.

- Skleroterapi ya da köpük tedavisi: Genislemis fakat çap olarak küçük olan damarlarda kullanilan, temel olarak damar içine minik ignelerle enjeksiyon yapilarak uygulanan tedavi seklidir. Özellikle kozmetik sikayetlerin ön planda bulundugu hastalarda tercih edilir. Exolaser ile birlikte uygulandiginda sonuçlar daha tatminkar olmaktadir.

- Endovenöz lazer tedavisi: Halk arasinda lazerle varis tedavisi olarak bilinen bu yöntem, büyük oranda venöz kaçagi olan hastalarda cerrahiye alternatif olarak son yillarda kullanilmaya baslanmistir. Genislemis yüzeyel toplardamar içinde yüksek isi meydana getirerek etki eder. Cerrahi ile kiyaslanamayacak kozmetik üstünlügü vardir. Hasta ayni gün taburcu edilebilmektedir.

- Radyofrekans tedavisi: Endovenöz lazer gibi uygulanir.

- Cerrahi: Ilerlemis ve bacagi tamamen varisli damarlarla kaplanmis hastalarin en gerçekçi tedavi seçenegi cerrahidir. Eski cerrahi ekollere kiyasla artik oldukça nazik sekilde yapilarak, hastalarimizda operasyon sonrasi kozmetik endiseler önlenebilmektedir. Tüm toplardamar çikarilabilecegi gibi “Mini Flebektomi” yöntemi ile lokal olarak da uygulanabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası