Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Omega-3 düzeyiniz düsükse kalp krizi riskiniz yüksek olabilir

Her 38 saniyede bir kisi kalp krizi nedeniyle hayatini kaybediyor..!

Tüm dünyada ölüm nedenleri arasinda ilk siralarda kalp krizi yer aliyor! Yapilan arastirmalara göre her 38 saniyede bir kisi kalp krizi nedeniyle hayatini kaybediyor. Kalp krizini tetikleyen pek çok faktörden biri de Omega 3 eksikligi. KadiköySifa K Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Gökhan Özisik Omega 3 hakkindaki sorulari yanitliyor!

Omega 3 nedir, ne ise yarar?

Kalp ve birçok sistemin korunmasi için gerekli olan Omega 3 vücut tarafindan yapilamayan ve muhakkak disaridan alinmasi gereken bir yag asididir. Kisilerin yasam tarzi ve metabolizmalarindaki degisiklikler, örnegin sigara içmek, yanlis beslenme aliskanligi da Omega 3 seviyeleri üzerinde son derecede etkilidir. Her balikta yeterli Omega 3 olmadigi gibi bazen yenilen baliklar ve alinan bazi Omega 3 takviyeleri de vücut tarafindan yeterince kullanilamamaktadir. Baligin hazirlanisindan seçimine kadar çesitli faktörlerin Omega 3 düzeyleri üzerindeki etkisi çok önemlidir. Bu nedenle kisilerin Omega 3 seviyelerini balik yiyip yememesine, takviye alip almamasina bakarak tahmin etmek imkansizdir ve kisiler farkinda olmadan düsük Omega 3 düzeyine bagli tehlikelerle karsi karsiya kalabilmektedirler.

Tam da bu noktada hs-Omega 3 indeks testi kisilere ve doktorlara son derecede yardimci olmaktadir ve sadece Omega 3 seviyesini degil, trans yaglar dahil, 23 çesit yag asidinin durumunu da inceleyerek kisinin hem korunma düzeyini, hem de potansiyel saglik risklerini ortaya koymaktadir.

hs-OMEGA 3 INDEKS testi nedir?

hs-Omega 3 indeks testi Omega 3 yag asitlerinin miktarini ölçen yeni nesil bir kan testidir. Bu test sayesinde ani kardiyak ölüm riskinizi ve korunma durumunuzu belirleyebilirsiniz. Arastirmalar düsük Omega 3 indeksinin yüksek kalp krizi riski ile iliskisini göstermistir. 3.3’ten düsük Omega 3 indeksi yüksek kalp krizi ölüm riskini isaret etmektedir.

Omega 3 indeksini % 6.5’a çikartmak kalp krizinden ani ölüm riskini % 90 oraninda azaltmaktadir. Ideal degerler 8 ila 11 arasidir.

Omega 3 miktari kadar bu testte belirtilen Omega 3 - Omega 6 orani ve yine bu testte yapilan 23 farkli trans yaglar ile doymus yaglar dahil çesitli yag asitlerinizin düzeyi de çok önemlidir.

hs-OMEGA 3 INDEKS testi nasil yaptirilir?

hs-Omega 3 indeks testi size bu konuda yol gösterecek en gelismis testtir. hs-Omega 3 indeks testi hakkinda doktorunuzdan, diyetisyeninizden veya eczacinizdan bilgi alabilirsiniz. hs-Omega 3 indeks testi su ana kadar CLIA sertifikasi almis ve hem ABD, hem de Avrupa’da ruhsatlanmis olan tek testtir. Çok yeni gelistirilmis bir test olan hs-Omega 3 indeks testi kirmizi kan hücreleri zarindaki Omega 3 yag asitlerinin miktarini ölçmeye dayanmaktadir. Arastirmalar Omega 3 asitlerinin yüksek oldugu zaman kalp korumasinin en üst seviyede oldugunu göstermektedir. Bu testte Omega 3 dahil olmak üzere 23 çesit yag asidi ölçülmektedir ve sonuçlari verilmektedir. Doktorunuz veya diyetisyeniniz bu sonuçlara göre size gerekenleri önererek ve takip ederek kalp krizi riskinizi, damarsal hastalik risklerinizi ve asagidaki pek çok duruma karsi riskinizi ileri derecede düsürme imkanina sahiptir. Diger taraftan, hamilelerde Omega indeks testi çok önemli rol oynamaktadir. Düsük Omega 3 indeksi ileride dogacak çocukta bazi saglik problemlerine neden olabilmektedir.

Ideal Omega 3 alimi nasil olmali?

Yeterli Omega 3 alip almadiginizin veya aldiginiz Omega 3'lerden yararlanip yararlanmadiginizin tek kontrol yolu hs-Omega 3 indeksi testi yaptirmanizdir.

Omega 3 testi ile tespit edilen düsük Omega 3 indeksini düzeltmek için yapilmasi gereken, Omega 3 ihtiva eden ve dogru sartlarda yasamis somon, saldalya gibi baliklari daha çok yemek ve dogru kalite ve miktarda omega 3 yag asidi içeren besin takviyelerini almaktir.

Bunlarin tesiri üç veya dört ayda ortaya çikacagindan bu süre sonunda tekrar hs-Omega 3 indeksinizi kontrol etmek ve indeks normale geldi ise tekrar düsüsü önlemek için bu sekilde beslenmeye ve takviyeleri kullanmaya devam etmek gerekir.

3 kisiden biri kalp krizinden ölüyor!

Omega 3 eksikligi hangi belirti ve hastaliklara yol açar?

• Kronik yorgunluk ve halsizlikten yakiniyorsaniz,
• Konsantrasyon güçlügü ve hafiza problemleri yasiyorsaniz,
• Cildiniz kuru ve eskisinden daha sertse,
• Gözleriniz eskisi gibi parlak ve canli degilse,
• Eklem agrilari çekiyorsaniz,
• Yogun çalisma temposu ve strese tahammülünüz azaldi ise,
• Trigliserid düzeyiniz yüksek ise,
• 60 yasindan önce kalp krizi geçirmis 1. derecede akrabalariniz var ise,
• Koroner kalp hastaliginiz varsa,
• Hamileyseniz,
• Çok fazla kahve ve çay tüketiyorsaniz,
• Sigara veya puro içiyorsaniz,

omega 3 seviyeniz ve diger yag asitleri oranlari bozuk olabilir.

Hangi besinlerde Omega 3 bulunur?

Omega 3 insan vücudunda yapilamadigindan muhakkak disaridan alinmasi gereklidir. Temelde üç farkli türü bulunur Omega 3’ün: ALA, EPA ve DHA.

Omega 3’ün asil ana kaynagi yagli baliklardir. Daha az olmakla beraber diger deniz mahsullerinde de bulunur. ALA ise balikta bulunmaz yagli tohumlar ve koyu yesil sebzelerde bulunur. Tek basina ALA almak yeterli degildir. Daima EPA ve DHA da alinmalidir. Bu nedenle beslenmemizde Omega 3 kaynaklarinin dengesine çok özen göstermek lazimdir. Omega’nin baska bir çesidi olan omega 6’nin da en önemli kaynagi bitkisel yaglardir. Omega 3 ve Omega 6 oranlari çok önemlidir. Bu oranlardaki degisiklikler insanlarda çesitli sistemlerin bozukluklarina neden olabilirler. Bunun disinda, zehirli maddeleri ihtiva etmeyen (çevre kirliliginden etkilenmemis) baliklardan uygun tekniklerle elde edilmis ve içinde yeterli miktarda Omega 3 olan besin takviyeleri de en güvenilir Omega 3 kaynagidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası