Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANNE KARNINDA KALP HASTALIGI TANISI 22. HAFTADAN ITIBAREN MÜMKÜN

Yasamda insanin en önemli özlemlerinden birisi kendine benzer saglikli bir canli yaratabilme içgüdüsüdür. Bu istek kimi zaman, hamilelik sürecinin yaklasik 19. gününde gelismeye baslayan kalbin bir takim sorunlar yasamasi ile güzel bir sekilde sonuçlanmayabilir. Ancak artik anne karninda bile kalp hakkinda yeterli bilgi alabilmek ve tedavilerini gerçeklestirmek günümüzde mümkün olabilmektedir. Memorial Atasehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Azmi Özler, anne karninda kalbin yolculugu hakkinda bilgi verdi.

Bebeginizin bir kalp rahatsizligi varsa…

Hamileligin 19. günüde gelismeye baslayan kalp hakkinda 16. haftadan itibaren “fetal ekokardiyografi” denilen ultrason aleti ile yapilan taramalarla bilgi alinabilmektedir. Özellikle 22. haftadan itibaren kalp hastaliklari konusunda, genelde dogrudan, bazen de dolayli olarak (örnegin ense kalinligina bakarak) bilgi edinmek mümkündür. Anne karnindaki bebekte kalp rahatsizligi fetal eko (ultrasonografi) aleti yardimiyla saptanabilmektedir. Görüntüler 16. Haftadan itibaren netlesmekte ise de en iyi 22.haftalarda kesin tani konulabilmektedir. Yapilan fetal eko tetkikiyle her türlü kalp hastaligi saptanabilir. Karinciklar arasi delik(VSD), kalp kapak darliklari, kulakçiklar arasinda genis delik(ASD), kalpten çikan ana damarlarin yer degistirmesi (TGA),birçok kalp bozuklugunu içeren(TOF) gibi, birçok kalp hastaliginin tanisi konulabilir. Yapilan çesitli çalismalar ve arastirmalarda, fetal eko tetkikinin anne ve bebege zararli bir etkisi saptanmamistir.

Her anne adayi fetal eko yaptirmali mi?

Fetal ekonun hamile olan tüm kisilere yapilmasi uygundur; fakat bu pratik olarak pek mümkün olmamaktadir. Yalniz kendisinde veya ailesinde kalp rahatsizligi bulunanlar, seker hastaligi ya da lupus hastaligi olanlar, viral enfeksiyonlar(Kizamikçik gibi) geçirenler, asiri alkol veya kokain kullananlar, radyasyona maruz kalmis anne adaylarin kesinlikle fetal echo yaptirmalari gerekmektedir. Anne karnindaki bebekte fetal ECHO tetkiki ile saptanan kulakçiklar arasindaki delik (PFO) ve aort ile akcigerlere kan götüren damar arasindaki açik olan damar (Ductus Arteriozus) normal olusumlar olup, bunlarin varligi ile kalp anne karninda normal islevini yapabilmektedir. Bu iki olusum bebek dogduktan bir müddet sonra degisik mekanizmalarla kapanarak islevlerini tamamlarlar.

Anne karninda açik olan kulakçiklar arasindaki delik(pfo) ve aort damari ile akciger damari(pulmoner arter) arasindaki damar(ductus arteriozus)gibi olusumlar, dogumdan sonra farkli mekanizmalarla belirli sürelerde kapanirlar. Kapanmadigi durumlarda, seçilmis olgularda, kardiyologlar tarafindan çesitli aygitlar kullanilarak ameliyatsiz yöntemle, olmazsa cerrahi olarak kapatilma islemi gerçeklestirilir. Bu iki olusum disinda kalpte saptanan bütün bozukluklar patolojik olarak degerlendirilmelidir.

Genetik geçisin yaninda annenin geçirdigi bazi hastaliklar kalp hastaligina neden olabilir.

Anne karninda ve çocuklukta, kisinin kalp hastaliklarindan korunmasi kisinin kendi elinde degildir. Bu dönemdeki hastaliklarin daha çok genetik geçis ve dis etkenlerden kaynaklanan kalp hastaliklari oldugunu gözlemlemekteyiz. Anne karninda olusabilecek kalp rahatsizliklari genetik geçisli olabilecegi gibi, anneye bagli seker ve lupus hastaligina, asiri alkol ve sigara kullanimina, annenin kullandigi bazi ilaçlara, gebelik döneminde korunmasiz röntgen isinlarina maruz kalinmasina, annenin geçirdigi bazi enfeksiyonlara (özellikle kizamikçik gibi viral enfeksiyonlar) bagli olabilir.


Bazi kalp hastaliklari anne karninda tedavi edilebilir

Anne karninda saptanan bazi kalp bozukluklari, anne karninda yapilacak girisimlerle düzeltilebilinir, bazi kalp problemler içinse dogumdan sonra düzeltilmek amaciyla önlem alinabilinir. Anne karninda kalp hastaligi tanisi konulan bebeklerde eger basit kalp problemleri mevcut ise bunlar dogumdan sonra giderilebilinir. Kalp kapak darliklari veya ritm bozukluklari gibi kalp problemleri anne karninda yapilacak girisimlerle çözümlenebilir. Kalp damarlarinin farkli yerlerden çikmasi(TGA), mor çocuk hastaligi(TOF,Triküspid atrezisi) gibi sorunlarda ise bebek dogar dogmaz girisim gerekebilecegi için kadin dogum uzmani, pediatrik kardiyolog ve pediatrik kalp cerrahisi kontrolünde dogumdan sonra degerlendirilerek, ilaç veya girisimsel tedavi karari alinabilir. Ileri düzeyde çözümlenemeyecek ya da anne ve bebegin yasamini tehdit edecek olgularda , gebelik sonlandirilabilinir.

Günümüz kosullarinda gelisen tani ve teknolojik destekle yenidoganlar basarili bir sekilde ameliyat edilebilmektedir. Bazi olgularda pediatrik kardiyologlar tarafindan yapilan girisimlerle ameliyatsiz yöntemlerle kalp problemi giderilebilmekte veya ameliyata kadar geçen sürede bebege yardimci olunmaktadir. Kalp hastaliginin türüne bagli olarak tedavi gören çocuklarin büyük bir çogunlugu operasyon sonucu normal yasamlarina devam edebilirler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası