Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


IÇE DÖNÜK, KAYGILI VE DEPRESIF KADINLARIN BASKA BIR SORUNU OLABILIR!

Belirtileri cinsiyete göre farklilik gösterebilen “Dikkat Eksikligi ve Hiperaktivite Bozuklugu”; kadinlari, erkeklerin aksine daha içe dönük, daha kaygili ve depresif bir ruh hali içine sokabiliyor. Hareketli ve kurallari çigneyen DEHB’li bir erkegin belli bir süre sonra durumu fark edilip, kendisi aileleri veya çevresi tarafindan tedaviye tesvik edilirken, susan ve kendi halinde olan DEHB’li bir kadinin bu genel tavri normal karsilanip içinde bulundugu durum gözden kaçirilabilir.

Son 20 yildir yapilan çalismalar sonucunda, genetik ve biyolojik bir rahatsizlik oldugu ortaya çikartilan Dikkat Eksikligi ve Hiperaktivite Bozuklugu’nda; erkeklerin daha çok tedaviye gitmesi nedeniyle istatistikler, erkeklerde DEHB’nin kadinlara oranla 3 kat fazla oldugunu gösteriyor. Oysa, erkeklerin daha çok tedaviye gitmesinin belirgin sebeplerinden biri; DEHB belirtilerinin cinsiyete göre farkliliklar arz etmesi ve kadinlarin küçükken DEHB kaynakli sikayetlerinden ailelerinin daha az rahatsizlik duyarak, uzman yardimina daha az basvurmalari.

DEHB’li kadinlar; hareketli, kurallari çigneyen, davranis bozukluklari gösteren DEHB’li erkeklerin aksine daha içe dönük, çok daha kaygili ve depresif bir ruh hali içinde bulunurken, davranis bozuklugu belirtilerini daha az gösteriyorlar. DEHB’li kadinlar ayrica; DEHB’li erkeklere oranla kurallari daha az çigniyor. Bu durum ise, çocukluktan itibaren DEHB teshisini geciktiren ya da engelleyen önemli bir etken halini aliyor.

Geciken ya da engellenen DEHB teshisi, kadinlarin daha çok içe kapanarak, insanlarin arkasinda kalmalarina, kendileri yerine baskalarini desteklemelerine, hayatlarini baskalarina kendilerinden çok güvenerek yasamalarina yol açiyor. Böylece kendilerine güvenleri olmayan kadinlar, içlerinde var olan gücü ve liderliklerini ortaya çikaramiyorlar.

Profesyonel Dikkat Eksikligi Koçlugu sertifikali, Psikoloji Yüksek Lisansli S. Tana Alalu ve Eda Aydogan tarafindan kurulan Dikkat Eksikligi ve Hiperaktivite Bozuklugu Koçluk Akademisi (DEHBka); kadinlarin, kendileri, aile bireyleri ya da çevrelerindeki kisiler için DEHB konusunda bilinçli davranarak, kadin gücüne sahip çikmalari gerektigini belirtiyorlar. Koçlar; DEHB’li kadinlarin bu rahatsizlikla kendi mücadelelerinde ya da DEHB’li kisilere yaklasimlariyla baskalarina örnek olarak güçlerini ortaya koyabileceklerini vurguluyorlar.

Sadece yetiskinlerin degil, tüm DEHB’li bireylerin, “Dikkat Eksikligi ve Hiperaktivite Bozuklugu” rahatsizliklariyla basa çikabilmelerine ve gündelik yasamlarinda daha etkin olmalarina yardimci olan DEHBka; çalismalarini gerektiginde psikologlar, psikiyatristler ve özel egitim uzmanlari ile birlikte bütünsel bir yaklasim esliginde gerçeklestiriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası