Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALÇANIN DA BASI AGRIYOR!

Prostat iltihabi genç erkeklerde kalça bölgesinde agriyla geliyor

Prostat erkeklerde idrar çikisinda bulunan ve sperm güçlendirici maddeler salgilayan bir üreme organi. Bu organin; prostat büyümesi, iltihabi prostat hastaliklari ve kanser olmak üzere üç farkli hastaligi bulunuyor. Acibadem Atasehir Cerrahi Tip Merkezi’nden Üroloji Uzmani Dr. Murat Tugrul Eren, özellikle genç erkeklerde görülen prostat iltihabinin (prostatit) yogun kalça agrisi seklinde belirti vermesi nedeniyle bilimsel çalismalarda “kalçadaki basagrisi” olarak nitelendirildigini belirtiyor. Bu hastaligin; sik idrara gitme, gece idrara kalkma, idrar sirasinda zorlanma, agri sikayetlerine yol açmasi hastanin yasamini olumsuz etkileyen diger faktörler. Hastalik toplumda yüzde 5-10 oraninda görülüyor.

Prostat iltihabinin yarattigi yakinmalar hakkinda bilgi veren Dr. Murat Tugrul Eren, bunlari söyle siraliyor:

• Tipki prostat büyümesindeki gibi idrar yaparken zorlanma
• Sik idrara gitme
• Gece idrara kalkma
• Idrarin tamamini bosaltamama
• Agri sikayetleri
• Idrar yaparken yanma
• Penis ucunda batma
• Yumurtaliklarda ve kasiklarda agri
• Belde olusan agrilar
• Apis arasinda agri görülmesi
• Cinsel iliskide bosalmanin ardindan ortaya çikan yanma ve agri
• Kalça kemiginde agri

KADINLARDAKI SISTITE BENZIYOR, ÜSÜTMEYLE OLUYOR

Prostatit hastaligininin nedeninin bilinmedigine deginen Dr. Murat Tugrul Eren, ancak tetikleyen bazi faktörler oldugunu, bunlarin basinda da soguk hava ve ayaklari üsütmenin geldigini söylüyor. Kadinlarda üsütmeyle olusan sistitin bir benzerinin, erkeklerde de prostat iltihabinda yine üsütmeyle ortaya çiktigina isadet eden Dr. Eren, asagidaki nedenlerin hastaligi ortaya çikarabilecegini veya siddetini artirabilecegini belirterek su bilgileri veriyor:

• Acili baharatli yemekler
• Soguk hava
• Çay, kahve, sigara içmek
• Asitli, gazli içecekler
• Bira, sarap içmek
• Uzun süre ayni pozisyonda oturmak
• Bisiklete, motosiklete binmekle olusan travmatik etkiler

Hastalarin belirli bir dönem çok sikayet yasadiklarini, belirli bir dönem de rahatladiklarini anlatan Dr. Murat Tugrul Eren, nihai bir çözüm bulmak için hastalarin çok fazla inceleme yaptirip, doktor doktor dolasma zorunda kaldiklarini söyledi. Bu hastaligin belirli bir tetkik yaptirip net olarak teshis edilemedigini ancak baska bir önemli hastaliginin olmadigini kanitladiktan sonra yakinmalara göre adinin kondugunu belirtti. Dr. Eren, ayrica ayirt edici taninin mutlaka yapilmasi gerektigini söyledi. Çünkü tümörler de ayni yakinmalari olusturabiliyor. Ayirici tani yapilmasi için bazen sistoskopi denilen idrar yolunu ve torbasini kamerali ve isikli aletler yardimiyla görüntülenmesi gerekebiliyor. Bazen ultrasonun göremedigi idrar yolu darliklari, yayvan tarzda tümörler bu inceleme ile ortaya çikarilabiliyor. Tüm bu ayirici tetkikler yapildiktan sonra kisiye prostatit yani prostat iltihabi tanisi konulduysa, hastanin belki ömür boyu bu rahatsizligin nüks edebilecegini bilerek yasamasi gerekiyor, çünkü günümüzde kesin bir tedavisi bulunmuyor. Hastalarin yasam kalitesi çok düsebiliyor, bazen günlük hayati tamamen bu bölgeye odakli geçirebiliyorlar. Normal bir insana günde kaç defa tuvalete çiktigi sorulundugunde net bir rakam veremezken, prostatit olan hastalar günde kaç defa, hangi saatte çiktiklarini, ne miktarda idrar yaptiklarini hatirliyor. Bu hastaligin cinsel fonksiyon bozukluguna da neden olabildigini ifade eden Dr. Murat Tugrul Eren, “Burada önemli olan kiside baska hastaliklarin olmadiginin bilinmesidir. Mevcut ilaç tedavilerinin yavas yavas denenmesi lazim, hastalarin hastaliklariyla ilgili olarak çok iyi bilinçlendirilmesi lazim. ABD’de üroloji polikliniginin yüzde 25’ini bu taniyla alanlar olusturuyor, ülkemizde ve dünyada da yüzde 5-10 arasinda görünüyor. 90 milyon kronik prostatitli var. Bazen basit bir yasam sekli degisikligi, örnegin hareketsizligin , ayni pozisyonda durmanin azaltilmasi, çok fazla bisiklete, motorsiklete binilmemesiyle hastaligin etkilerini çok azaltabilir ” diye konustu.

Hastaligin tedavisinin alevlenme dönemlerinde yapildigina dikkati çeken Dr. Eren, su bilgileri verdi:

“Antibiyotikler mikrobik olsun olmasin ise yariyor, prostat ilaçlari ise yariyor. Bazi bitkisel ilaçlar ise yarayabiliyor, asil yapilacak sey yasam biçimini degistirmesi. Herkesin hastaligi kendisine özgü ve dolayisiyla tetikleyen faktörler de farkil olabiliyor. Hastalar ilaç ve yasam tarzi degisiklikleriyle fayda görüyorlar. Prostat büyümesine neden olmuyor, kanserle de çok iliskisi bilinmiyor. Prostat kanseriyle iliskisi bilinmedigi gibi, çocuk yapma yetisiyle iliskisi çözülememis, ancak cinsel fonksiyon bozukluguna yol açacagi biliniyor. Hastalarin agri nedeniyle sorunu oluyor, menide bozukluk oluyor, meni pihtilar halinde gelebiliyor. Renk ve koku olabiliyor.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası