Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Beslenme bozukluklari çocuklarin bagsiklik sistemini olumsuz etkiliyor!

Bagisiklik mikroorganizmalara (virüs bakteri vb.) karsi vücudun direncini ifade eder. Bagisiklik sistemi karmasik yollar izleyen ve mikrobesinlerin kullanildigi kimyasal etkilesimlerle çalismaktadir. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Baskani Dr. Hasan Eraydin beslenme bozukluklarinin çocuklarin bagisiklik sistemini nasil etkiledigini anlatti!

Aktif ve pasif olmak üzere iki tipi vardir. AKTIF BAGISIKLIK: Hastaligin geçirilmesi ile olusur ( kabakulak geçiren kisinin bagisiklanmasi gibi.) PASIF BAGISIKLIK: Asilama ile (ölü mikrop veya gücü azaltilmis mikropla) vücuda bagisiklanma meydana gelir.

Dünyamizda saglik için en temel iki öge temiz su ve asidir. Bu ikisinin yaninda direncimizin yeterli olabilmesi için dengeli ve yeterli beslenmemiz, sanitasyonumuzu optimum düzeye getirmemiz gereklidir.

Bagisiklik dogumla baslar!

Bagisiklik bebegin dogumu ile baslayan sürecin baslangicidir. Dis ortamla karsilasan bebek için en önemli koruyucu elbette ki anne sütüdür. Hatta ilk 3 - 4 günde salgilanan ve agiz olarak adlandirilan sarimsi, kivamli süt bebegin ilk dogal asisi olarak kabul edilmekte ve mutlaka çocugun emmesi istenmektedir. Içerdigi besleyici ve koruyucu maddelerden dolayi anne sütü alan bebekler alerji, bronsit, bronsioilit, menenjit, kulak hastaliklari, kusma, ishale karsi koruma semsiyesi altina girmis olurlar. Ayrica sindirimi kolay oldugu için gaz, kabizlik, karin agrisi, rahatsizliklari en aza iner. Salinimi ve içerigi bebek ay yasina göre degisik formülasyondadir. Örnegni erken doganlar için içerik daha farklidir. Bebek anne iliskisi ile ruhsal rahatlikla bagisiklikta psikolojik rol oynar. Bütün bu nedenlerden dolayi ilk 6 ay anne sütü ve mümkünse 2 yil emzirme Dünya Saglik Örgütü tarafindan önerilmektedir.

Beslenme bozuklugu bagisiklik sistemini olumsuz etkiler!

Beslenme, yiyeceklerin çesitliligi bagisiklik sistemini dogrudan etkilenmektedir. Bazi besinlerin sinirda yetersizlikleri dahi bu sistemi olumsuz etkilemektedir. Bu besin ögeleri VITAMINLER-MADENLER-ELEMENTLER-PROTEINLER ve yapitaslari aminoasitler vb.

Beslenme bozukluklari bagisiklik sisteminin çalismasini baskilar ve hastalik sikliginda artisa neden olur. Hastaliklarla ortaya çikan istahsizlik, ishaller emilim bozukluklari,sivi yetersizligi de sistemi olumsuz etkileyen kisir döngüye neden olmaktadir.

Ortaya çikan sorunlari söyle özetlemek mümkün:

• Besin alimi azalir
• Besin emilimi azalir
• Besin ögeleri kaybolur
• Besin ihtiyaci artar ve bütün bunlar enfeksiyonun siddetini ve süresini etkiler.

Mikro besinler bagisik sistemi üzerinde önemli role sahiptirler. Örnegin BAKIR-ÇINKO-SELENYUM-MAGNEZYUM-C VITAMINI-E VITAMINI-ANTIOKSIDANLAR'in (vücudun pas gidericileri olarak da bilinirler) eksikleri kendine özgü bazi hastaliklari ortaya çikarirlar.

Eriskinler günde ortalama 45 gr protein almalidirlar, yetersizliklerinde hastalik egilimi artar. Sadece meyve, sebze ve tahilli ürünlerle beslenmek vücudun korunmasinda yetersizliklere neden olmaktadir.

Saglikli iken vücudun ihtiyaçlarini ilaçlarla degil de dogal besinlerle karsilamak önerilmektedir.

Ailede yemek kültürü çocuklar için çok önemli!

Çocukluk yas gruplarinda kendine özgü bazi özellikler vardir. Anne sütü disinda ek besinlere geçildiginde ve ileri yaslarda ailenin dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardir. Örnegin abur cubur tabir edilen gofret, çikolata, sekerlemeler, hizli seker içerdikleri için sürekli atistirma hissi uyandirirlar. Paketlenmis misir gevrekleri aslinda 70 kiloluk bir eriskin için hazirlanmistir bunu 15-20 kiloluk bir çocugun tüketmesi katlarca vücuda zararli atilamayan kalici mikro maddelerin birikimine ve ilerleyen yaslarda çesitli hastaliklarin temelinin atilmasina neden olurlar. Ailede yemek kültürü oturtulabilmeli, aile fertlerinin hepsi ayni anda sofrada bulunabilmelidir. Özellikle çocuklarimiza en önemli ögünün sabah kahvaltisi oldugunu asilamaliyiz. Okulda yanlarina meyve gibi dogal yiyecekler konabilir. Brokoli, kivi, enginar, domates evde yapilmis yogurt, havuç gibi antioxidan ve vitamin içerigi yüksek dogal besinleri öncelikli tercihlerimiz arasina almaliyiz. Okullarda yönetimler hazir islenmis - hizli tüketilebilen yiyecekler yerine kantinlerde dogal yiyeceklere geçmelidirler. Aileler dis tüketim yerine ev yemeklerini tercih etmelidirler. Her gidayi mevsiminde tüketmeli mevsim disindaki üretimlere ragbet edilmemelidir. Alisveris merkezlerine gitmeden önce evde yemek fasli halledilmelidir. Unutulmamalidir ki 'Önce insan, Önce saglik' hedefimiz olmalidir. Büyük hedeflerimizi küçük zaaflarimiza yenik düsürmeyelim.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası