Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SOGUK HAVADA YÜZÜNÜZÜ KURULAMADAN SOKAGA ÇIKMAYIN

Hava sicakliklarinin gün geçtikçe düsmesi soguk havalara bagli hastaliklari da beraberinde getiriyor. Soguk alginligi, grip ve zatürreden korunmak için kaskolumuzu siki siki sarip, eldivenimizi dahi giyiyoruz ancak bazen yüzümüzü tam olarak kurulamadan ya da saçlarimiz islakken, basimiza bir kapson geçirip sokaga çikiyoruz. Oysa yüz felci en çok soguk havayi seviyor ve kendisine dikkat etmeyenleri seçiyor. Memorial Sisli Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Abdullah Özkardes, soguk havalarda yüz felci vakalarindaki artisa dikkat çekerek korunma önerilerinde bulundu.

Soguk hava yüz felci riskini artiriyor

Yüz felci, ani baslayan yüzün bir tarafindaki kaslarin felci ile seyreden bir hastaliktir. Beyinden çikan 7. sinirin fonksiyonunun bozulmasi ile ortaya çikar. Hastalanan kisi, yüzün bir tarafinda, kas kaldirma, göz kapatma ve agiz büzme hareketlerini yapmakta zorlandigini veya yapamadigini farkeder. Görülme sikligi, yasa ve yasanilan cografyaya göre degismekle birlikte, yilda 100 bin kiside 15-35 kisidir. Genç ve orta yasli yetiskinlerde biraz daha sik görülür. Yüz felcinin vücutta sessiz duran herpes virusunun tekrar aktif hale gelmesi ile olustuguna inanilir. Bu aktiflesme, sinirde enfeksiyon gelisimine, sismeye, sikismaya ve nihayet fonksiyonunu yapamamaya neden olur.

Laboratuvar ve klinik gözlemlerle, herpes virüsünü tekrar aktif hale getiren faktörler belirlenmistir. Bunlar:

• Fiziksel durumlar: Radyasyon, travma, vücutta baska bir enfeksiyonun olmasi ve soguk hava.

• Psikolojik durumlar: Sosyal stresler.

• Bagisikligin etkilendigi durumlar: Kanser, yanik, AIDS, transplantasyon, kemoterapi.

Soguk kis aylarinda yüz felci, yaz aylarina göre daha sik görülmektedir. Soguk havaya maruz kalma, yutaktaki yapilari etkileyip, herpes virusunun aktiflesmesine neden olabilir. Gündüz ve gece sicakliginda büyük degisimler, açik alandaki soguk havaya uzun süre maruz kalma veya sik sik aniden soguk alana çikma, soguk havada açik pencereli bir arabada seyahat etme veya açik pencere önünde uyuma, yüzdeki damarlarda kasilmaya ve daralmaya neden olarak geçici olarak az kanlanmaya neden olabilir ve sonuçta sinir hücrelerinde herpes virusunun aktiflesmesine neden olabilir.

Kaskol ile yüzünüzü koruyun

Yüz felcinden kismen korunmak mümkündür. Yüzün islak ve nemli kalmasi sogugun etkisinin artmasina neden olur. Bu nedenle yüzün ve saçlarin iyice kurutulmasi önemlidir. Evde, isyerinde ve nakil araçlarinda hava akimi olabilecek yerlerde bulunmaktan kaçinilmalidir. Asiri soguk havaya çikmak veya o ortamda bulunmak gerekiyorsa, sogugun etkisini azaltacak kaskol kullanmak gibi önlemler alinmalidir.

Yüz felci genellikle iyilesen bir rahatsizliktir. Iyilesme sürecini hizlandiran kortizon ve anti viral ilaçlari erken dönemde kullanmaya baslamak gerekir. Hastalik olustuktan sonra da soguktan korunmak, yüzün ve saçlarin nemli kalmamasina dikkat etmek çok önemlidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası