Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


IÇILEN HER SIGARA CILDINIZDE BIR KIRISIKLIK OLUSUMUNA ZEMIN HAZIRLIYOR

Cilt kurulugu, dudak kenarlarindaki kirisikliklar ve yüzde gri- esmer görünüm… Tüm bunlar sigara içerek cildinize ne kadar zarar verdiginizin belirtisi ve daha genç yaslarda yasli bir cilt profilin de ilk sinyalleri… Sigara cildinize günesin neden oldugu olumsuz etkilerden daha fazla hasar veriyor. Memorial Hizmet Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Elif Gürgen Ersoy, “sigaranin cilt sagligina zararlari” hakkinda bilgi verdi.

Deri yaslanmasina etki eden faktörlerin açiga çikarilmasina ve böylece tedavisine yönelik ilgi her geçen gün artmaktadir. Yaslanma moleküler degisikliklerin sonucu olusmaktadir. Bu moleküler degisikliklere yol açan birçok çevresel faktörler tanimlanmistir. Agiz yoluyla veya hava yoluyla alinan maddelerin metabolitleri ve hormon düzeyleri deri yaslanmasini etkilemektedir. Ultraviyole, hava kirliligi, enfeksiyonlar, sigara içmek ve bazi hormonal faktörler yaslanma sürecini hizlandiran en önemli faktörlerdir.

Sigara derinizi erken yaslandirir

Sigara içen kisilerde hayati boyunca sigara kullanmamis kisilere göre iki kat daha fazla kirisiklik olustugu saptanmistir. Sigaranin deride yapmis oldugu degisiklikler günes isigi, yas, kilo degisiklikleri ile iliskili olmayip; sadece sigara içme süresi ve miktari ile iliskilidir. 30-69 yaslari arasindaki kisilerde yapilan bilimsel bir arastirmada yilda içilen paket sayisi ile yüzdeki kirisiklik arasinda pozitif iliski saptanmistir.

Sigara içmenin günes isinlarina göre daha fazla deri yaslanmasina etki ettigi bildirilmektedir. Sigaranin fotoyaslanma sürecini de hizlandirdigina dair yayinlar bulunmaktadir.

“Tiryaki yüzü” ne sahip olmak istemiyorsaniz…

Sigara içen kisilerde tipik “sigara tiryakisi yüzü ” adi verilen dudak çevresinde dudaga dik çizgiler, yüzde kirisiklik ve soluk cansiz kuru deri, alttaki kemik çikintilarinin belirginlesmesi sonucu çökmüs yüz ifadesi sik karsilastigimiz görüntülerdir. Bu görüntü ne yazik ki; 70 yas üzeri fizyolojik yaslanma sürecinde gözlenen görüntüyle ayni olmaktadir.

Sigara; içerisinde yer alan nikotin maddesine bagli olarak derinin üst tabakasinda( stratum corneum) su içeriginde azalmaya neden olarak derinin daha kuru görünümüne neden olur. Bir takim mekanik faktörlerin etkisi altinda sigara içerken kullanilan yüz kaslariyla ilgili olarak dudak çevresinde kirisikliklar ortaya çikar. Sigara içen kisilerde ortaya çikan deri mikrodamarlarindaki degisiklik lokal deri iskemisine yol açmakta; bu da derinin beslenmesini ve toksinlerden arinmasini engellemekte ve derinin hasarlanmasina yol açmaktadir. Sigara damarlardaki daraltici etkisiyle deride gri-esmer renklenmeye neden oldugu gibi kan akimini bozarak, yara iyilesmesini olumsuz yönde etkilemektedir. Derideki kronik oksijenlenmenin azalmasi, kollajen sentezini düsürerek belirgin kirisikliga neden olmaktadir. Sigara içenlerde vücudun günes görmeyen yerlerinde derideki elastik tabakanin, sigara içmeyen ayni yas grubundakilere göre daha kalin ve parçali oldugu gösterilmistir. Sigara içen kisilerde ortaya çikan düzensiz kalinlasmis deri görünümü bu elastik fibrillerin kalinlasmasina ve parçalanmasina baglidir. Sigaranin kisirlik, erken menopoz, adet düzensizlikleri gibi anti-östrojenik etkileri bilinmektedir. Östrojenin deri üzerindeki fizyolojik etkileri menopoz sonrasi dönemde açikça görülmektedir. Sigara içen kadinlarda göreceli bir hipoöstrojenik durum meydana gelmekte ve bu da deri kurulugu ve kirisikliga neden olmaktadir.

Sigara A vitamini seviyesini azaltir, dolayisiyla hücrenin bir numarali düsmani olan serbest radikallere karsi korunmayi azaltarak, kirisikliklarin olusumunu kolaylastirir.

Sigara içen beyaz veya gri saçli kisilerde katrana bagli olarak sarimsi bir saç rengi ortaya çikar. Sigara içerken sigaranin tutuldugu parmaklar ve tirnaklarinda sari-kahverengi renklenme ortaya çikar. Bu bulguya “nikotin belirtisi” denir. Sigara içenlerde agiz içi daha koyudur. Hatta yanak iç yüzlerinde “lökoplaki” adini verdigimiz ileride kansere neden olabilen inatçi, sert, düzensiz beyaz tabakalar olusabilir.

Cilt sagliginizi düsünüyorsaniz sigarayi birakmalisiniz

Erken deri yaslanmasinda sigara en önemli risk faktörü olarak karsimiza çikmaktadir. Ortalama insan ömrünün uzadigi günümüz dünyasinda yasli insan popülasyonun her geçen gün artmasi deri yaslanmasi nedenleri ve çözümüne yönelik çalismalarin da artmasina yol açmaktadir. Tibbin diger alanlarinda oldugu gibi korunma yöntemlerine gerekli özenin gösterilmesi, erken deri yaslanmasi ile mücadelede birinci derecede önemli olmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası