Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“HASTA HAKLARI” DOKTORLARI KÖSEYE SIKISTIRIYOR

Hastayi koruma adina yapilan hasta haklari düzenlemeleri, doktorlari her geçen gün daha çok köseye sikistiriyor. Hastasindan korkan doktor meslegini icra etmekte zorlaniyor, risk almaktan kaçiyor. En akilli doktor, gününü kurtaran doktor olarak kabul ediliyor. Alinmayan riskler, hasta bakiminin kalitesini düsürüyor. Sonuçta zarar gören yine hasta oluyor.

Saglik sektörünün nabzini tutan ve kamu sagligiyla ilgili gelismeleri gündeme getiren Medipolitan Saglik Grubu yayini SD (Saglik Düsüncesi ve Tip Dergisi) bu kez yine çok konusulan bir konuyu mercek altina aldi: “Hasta Haklari”.

Ülkemizde Saglik Bakanligi tarafindan Hasta Haklari Yönetmeligi ve Uygulama Yönergesi’nin yayinlanmasi ile birlikte hastanelerde Hasta Haklari Birimleri, ilk kez 2005 yilinda faaliyete geçti. Bu tarihten itibaren hasta-hasta yakini sikayetlerinin hizla arttigi görülüyor. Söz konusu sikayetlerin artisinda, bir taraftan Avrupa Birligi Uyum Yasalari diger taraftan toplumsal gelisimin ve dönüsümün sonucu olarak insanlarin en temel haklarindan olan yasam ve saglik hakki konusunda farkindaliklarinin artmasinin rolü bulunuyor. 6 yildan beri Türkiye’de uygulanmakta olan Hasta Haklari Yönetmeligi’ni SD her yönüyle yeni sayisinda ele aldi.

Istanbul Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Aydin SD’de uygulamayi degerlendirdi: “Ülkemizde her geçen gün birey kimligi ön plana çikmakta, bireysel özgürlükler hatirlatilmakta, temel insan haklari talebi, demokrasi özlemi dile getirilmektedir. Vatandaslarin devletten, toplumdan ve iliski içinde olduklari hizmet sektöründen beklentileri de bu çerçevede olmaya devam edecektir. Dolayisiyla artik bugün yapilacak isi çesitli engeller koyarak sonraya birakma, saglik talebinde bulunan kisinin magduriyetinden dolayi ona yeterli degeri vermeme, gerektiginde o magduriyetini hiyerarsik bir iliski gerekçesi haline getirme, yani üstten bakma, kaba davranma gibi davranis biçimleri gittikçe azalmak ve yok olmak zorundadir.”

Aydin, hastalarin artik pasif hizmet alicilar degil, bilgi ve talepkar tüketici konumunda oldugunu belirterek, su degerlendirmeyi yapti: “Hizmeti talep eden hasta hizmete katilimi da talep edecektir. Bu katilimcilik hastanin kendi bedenindeki tasarrufu ve riskleri kabullenmesini kolaylastiracak, tedavisinde daha kolay sonuç alinmasina, sonuca uyum göstermesine de fayda saglayacaktir.”

Avrupa’da simdiden hasta haklarinin takipçi olan organizasyonlarin gittikçe arttigini ve güçlendigini belirten Aydin, “1999’da Ingiltere’de, hastalarin bekleme zamanini takip edebilen yegane hasta organizasyonu Saglik Koleji iken, önümüzdeki yillarda Avrupa mevzuati çerçevesinde saglik hizmeti sunanlarin, detayli performanslarini ve her asamada hastalarinin karsilastigi sorunlari ilan etmek zorunda kalmalari, sasirtici bir gelisme olmayacaktir” dedi.

“Hasta egitim konusu olmaya zorlanamaz”

Prof. Dr. Hüsrev Hatemi ise tip egitiminde hasta görmenin tip egitiminin vazgeçilmezi oldugunu belirterek, su degerlendirmeyi yapti: “Bezmialem Hastanesi, Zeynep Kamil gibi hastanelerin halka yardim görüsünü Cumhuriyet dönemi üniversite hastaneleri de benimsemislerdi. Devlete minnet duyan hasta, egitim konusu olma cefasina tahammül ediyordu. Son 20 yildan beri devlet üniversiteleri hastanelerinde bu görüs zedelendiginden hastalarin onayi alinmadan egitim konusu olmaya zorlanmalari hasta haklarini ihlal sayilir. Hastanin egitimde gözlem konusu olmasi ise tip egitiminin vazgeçilmez sartidir. Su halde egitim hastanelerinde yatirilan hastadan onay alinarak egitime izin verdigi gün sayisi üzerinden ona verilecek egitime yardim bedeli hesaplanmali, ücretli yatiyorsa hastane faturasindan düsülmeli, ücretsiz yatiyorsa da bu bedel kendisine ödenmelidir.”

“Yilda ortalama 1 milyon sikayet”

Saglik Bakanligi Müstesar Yardimcisi Dr. Ekrem Atbakan da Saglik Bakanligi Iletisim Merkezi’nin (SABIM) hasta haklari konusundaki faaliyetlerini degerlendirdi. Alo 184 SABIM Çagri Merkezi’ne yilda ortalama 1 milyon telefon geldigini belirten Atbakan, “SABIM’i arayan vatandaslar, saglikla ilgili her konuda talep sikayet, görüs ve önerilerini, varsa tesekkürlerini bildirmekte ve tüm çagrilar degerlendirilmektedir. Gelen çagrilarin yüzde 95’i 24 saat içerisinde sonuçlandirilarak, vatandaslara geri bildirim yapilmaktadir” dedi.

Atbakan, SABIM’in basvurulari isleyisinde klasik kamu yönetimi esaslarindan uzak duruldugunu da dile getirdi.

“Babaci yaklasim yerini özerklige birakti”

Etik yönden hasta haklarini inceleyen Doç. Dr. Hanzede Dogan da su degerlendirmelerde bulundu: “ Tibbi kararlar bilimsel açidan hekime ait olsa bile, bu kararlarin uygulamaya geçirilmesinin, kisilerin yasamlari ve buna verdikleri anlam üzerine büyük yansimalari vardir. Bunun için karar mekanizmasinin iki tarafli bir anlasma zemini içinde gerçeklestirilmesi, etik açidan saglikli kararlar için ön kosul gibi görülmektedir. 20. yüzyilin ortalarina kadar hakim olan paternalistik (babaci) yaklasim, bu yüzden yerini bazi toplumlarda yeri geldiginde özerklige ve özerkligin uygulamalarda kullandigi “aydinlatilis onam” gibi yaklasimlara birakmaktadir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası