Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUNUZUN ISTAHSIZLIK SORUNUNA KARSI 15 ALTIN ÖNERI!

Çocuklarda istahsizlik, hemen her anne babanin yakindigi ve çözüm bulmakta güçlük çektigi önemli sorunlardan biri. Özellikle 8-9 ayliktan okul çagina kadar sürebilen bu problemi, dogru zamanda dogru besin seçerek ama en önemlisi de çocugunuza dogru yaklasarak çözebilirsiniz. Acibadem Fulya Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Yunus Emre Mercan, bu dönemde özellikle yemek seçme ve yemegi reddetme davranislarinin sikça karsilasilan sorunlardan biri olduguna dikkat çekerek, annelere çocuklarin istahini açacak önerilerde bulunuyor.

‘Çocuguma bir türlü yemek yediremiyorum’, ‘Saatlerce yemek vermesem, umurunda bile olmuyor’… Bu tür yakinmalari çevremizde sikça duyuyoruz, çünkü hemen her annenin sorunu ayni; istahsiz çocuklar!

Özellikle 8-9 ayliktan okul çagina kadar uzanan dönemde, anne-babalar en çok çocuklarinin istahsiz olmasindan yakiniyor. Çocugun yeme istegi büyüme hizina ve kisisel durumuna göre belli dönemlerde degisse de, özellikle 1-2 yas arasi, istahin en düsük seviyede oldugu dönemi olusturuyor. Acibadem Fulya Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Yunus Emre Mercan, bu dönemde özellikle yemek seçme ve yemegi reddetme davranislarinin sikça karsilasilan sorunlardan biri olduguna dikkat çekerek, “Çocugunuz bazi günler az, bazi günler fazla yiyorsa bu yasinin getirdigi dogal bir özellik, dolayisiyla üzerinde durmaniz gerekmiyor. Ayrica çocugunuz sik ve az yemeye alismissa, bu sekilde yenen yemek de ana ögünde yenen kadar besin degeri tasiyabilecegi için 'fazla besin almiyor' diye endiselenmenize gerek yok. Ancak uzun süredir istahsizca ve yetersiz kilo aliyorsa bu sorun bagirsak parazitleri, kabizlik, kansizlik veya idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabilecegi için mutlaka bir doktora basvurun” uyarisinda bulunuyor.

Çocuklar neden istahsiz olurlur?

Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Yunus Emre Mercan, çocuklarda istahsizlik probleminin dis çikarma, kansizlik ve atesli hastaliklar gibi saglik sorunlarinda, anne babanin bosanmasi gibi psikolojik travmalarda ama en çok da anne ve babanin beslenme konusunda yaptiklari hatalar sonucunda olustuguna dikkat çekiyor. Çünkü çocuga yemek yeme konusunda baski yapmak, yedigi takdirde ödüllendirmek tam aksine yemediginde ceza vermek bir ise yaramadigi gibi bu sorunun daha da büyümesine yol açiyor.

ISTAH ARTIRAN 15 PÜF NOKTASI!

Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Yunus Emre Mercan, çocuklarda istahsizlik sorunu ile bas etmenin 15 püf noktasini söyle siraliyor.

YEMEK ÖNCESINDE…

• Çocuklarin asiri yorgun ve uykulu olduklari zaman istahlari olmadigi için yemek saatlerini buna göre düzenleyin.

• Sofraya oturmadan önce çocugunuzla oyun oynayin. Oyun sayesinde neselenen çocuk yemekten daha fazla keyif almaya baslar.

• Yemek aralarinda çocugunuza seker, çikolata, pasta, kolali ve diger fazla sekerli içecekler kesinlikle vermeyin. Yarim su bardagi kutu meyve suyu içmesi bile onun istahinin kapanmasina neden olabilir.

YEMEK SIRASINDA…

• Yemek yedirmek için israr etmeyin, onu ödüllendirmeyin veya ceza vermeyin. Sanilanin aksine bu davranislar çocugun yeme aliskanliklarini olumsuz yönde etkiler.

• Çocugunuz yemek zamaninda mama iskemlesine oturarak ve aile sofrasina katilarak yemek yemenin sosyal bir olay oldugunu görerek ögrenmeli. Dikkatli olun, büyük kardeslerinin ve aile büyüklerinin sofraya oturmamasi, yemek seçmesi ve yemekleri begenmemeleri çocugunuzun yeme aliskanliklari üzerinde olumsuz etki yapabilir.

• Yemegi televizyon olmayan, dikkatinin dagilmayacagi sessiz bir ortamda yemek yedirin. Yemek zamaninin güzel geçmesine özen gösterin. Bir sarki ya da masalla bu süreci neselendirebilirsiniz.

• Çocuklar 1,5 yasindan sonra çatal kasik kullanabilirler, dolayisiyla bu yastan sonra kendi kendine yemesini desteklemek için kasigi agzina vermektense eline verip, yemesini bekleyin. Böylece yedigi yemekler konusunda karar verme insiyitafinin kendinde oldugunu düsünecektir.

• Tabagi tepeleme doldurmak görüntü açisindan itici gelebilecegi için porsiyonlari ufak tutun.

• Kolay çigneyebilecegi ve yutabilecegi besinleri tercih edin. Zorlamadan degisik yemek çesitlerine alistirarak tek bir besin türüne bagimli kalmasini önleyin. örnegin asiri miktarda süt tüketimi birçok besini reddetmesine yol açar.

• Çocugunuz sizin begendiginiz yemek düzenini ve çesidini benimsemek zorunda degil, kendi çesidini kendisinin bulmasina izin verin.

• Acele yedirmek, yemek yemege yeterli zaman taninmamasi ya da tam tersine yemek süresini çok uzatmak (yarim saat normal bir süredir) ve yemegi döktügünde tepki verilmesi çocugunuzu olumsuz yönde etkiler. Dolayisiyla bu tür davranislardan sakinin.

• Yemegin asiri soguk ya da sicak olmamasina dikkat edin. Ayrica birçok çocuk yemekte birbirine karismis seyleri reddeder, çok pisirilmis ve tadi bozuk yemekleri yemezler. Bu noktayi da göz ardi etmeyin.

• Bu yaslarda yemek seçme de sik rastlandigi için yemek çesidini artirin. Yemek istemiyorsa yiyecekleri önünden alin, tepki göstermeyin, korkutmayin. Tekrar yemek isterse ayni yiyecegi önüne koyun, tekrar istemezse bir ögün baska yemek vermeyin. Aliskanlik yaratacagi için yemedigi zaman aç kalacak endisesiyle süt ve sevdigi içecekleri vermeyin.

• Yemek yerken parmaklarini kullanmasina, yemeklerle oynamasina, etrafi dagitmasina göz yumun, engellemeyin.

• Doyduguna dair bir isaret aldiginiz an yemesini durdurun, son lokmasina kadar yedirmek zorunda degilsiniz.

SÜT IÇMEK ISTEMIYORSA

• Bazi çocuklar sütü soguk bazilari ise sicak ya da ilik sever. Çocugunuzun sütü nasil sevdigini deneyerek bulun.

• Sütü renkli ve desenli bardagin içine koyun ve bardagina renkli bir kamis yerlestirin.

• Sütlaç ve muhallebi gibi tatlilar yapin.

• Içmemekte direniyorsa siz de israr etmeyin, çünkü yogurt, peynir, et ve yumurta ile de çocugunuzun protein ihtiyacini karsilayabilirsiniz.

ET YEMEK ISTEMIYORSA

• Köfte sert geliyorsa, dolmalara kiyma ekleyin.

• Kirmizi et sevmiyorsa, balik ya da tavuk eti yedirmeyi deneyin.

• Makarna seviyorsa üzerine kiymali sos yapin.

• Çok sik olmamak kaydiyla kiymali börek yedirin.

• Yumurta sarisi, yogurt, süt ve peynir de et yerine geçebilir.

SEBZE YEMEK ISTEMIYORSA

• Salatalik ve havuç gibi sebzeleri çig olarak, çubuk biçiminde hazirlayin. Bu sekilde sunum çocugunuzun hosuna gidebilir.

• Sevdigi yemeklere, örnegin çorbalara, köftelere ya da soslara rendelenmis olarak sebze ekleyin, çocugunuz bunu fark etmeden yer.

• Evde siz de sebze yemekleri yiyin, böylelikle sizden görerek zamanla sebze yemeye alisir.

• Yememekte israr ediyorsa, meyveler de sebze yerine geçer. Istedigi meyveleri ya da meyve sularini verin.

HEP SEKERLI SEYLER YEMEK ISTIYORSA:

• Evde fazla sekerli besin bulundurmayin. Böylece kolayca bulup yiyemez.

• Meyveleri çocugunuzun ulasabilecegi bir yere koyun.

• Çikolata ve sekeri ödül olarak kullanmayin.

• Kurabiye ve kekleri meyveli yapin, böylece daha az seker kullanmis olursunuz.

• Sekerli gidalari yemek sonrasi verin. Kesinlikle ögün aralarinda atistirma niyetine vermeyin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası