Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Robotik cerrahi ile karin açilmadan miyomlarinizdan kurtulabilirsiniz

Her 4 – 5 kadindan birinde miyom görülür. Çogu zaman masum olan miyomlar tedavi edilmeden sadece takip altina alinir. Ancak bazi durumlarda miyomlar kisirliga ve tekrarlayan düsüklere neden olurlar. Bu durumlarda cerrahi girisimlere gerek duyulur. Gelisen teknoloji sayesinde miyomlar artik robotik cerrahi ile alinip hastanin kisa bir süre içinde rutin yasantisina dönmesi saglanir. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Prof. Dr. Fuat Demirci miyomlarda uygulanan robotik cerrahi ile ilgili en önemli sorulari yanitladi.

Miyom nedir?

Her 4 - 5 kadindan birisinde ya da bir miyom bulunmaktadir. Miyomlar genelde herhangi bir belirti vermezler ve rutin incelemelerde saptanirlar ve bu nedenle tedavi edilmeleri de gerekmez. Düzenli kontroller ile büyüklük ve durumlarinin takip edilmesi genelde yeterli olur. Bu kitleler menopoz sonrasinda durgun bir döneme girerler ve artik büyümezler, tam tersine küçülme egilimi gösterirler. Belirti vermeleri durumunda en sik karsilasilan yakinma adet kanamalarinin fazla olmasi ve buna bagli olarak gelisen kansizlik yani anemidir.

Miyom ne zaman ameliyatla alinmali?

Bazi durumlarda miyomlar rahmi büyüterek anormal kanamalara, basiya, agriya ve kisirliga neden olmaktadir. Bu durumlarda cerrahi girisimler kaçinilmaz hale geliyor. Laparaskopi ile yapilan miyom ameliyatlarinda karinda kesi olmamaktadir. Ama miyom rahim duvari içinde ise dikis atma güçlügü nedeni ile laparaskopi ile yapilamamakta, karin açilarak ameliyat yapilmaktadir.

Robotik cerrahi ne gibi avantajlar saglar?

Robotik cerrahi tüm bu dezavantajlari ortadan kaldirmakta ve karinda kesi olmadan kapali olarak her türlü miyom ameliyatini yapmaya olanak saglamaktadir. Robotik cerrahi ile rahim kata kat dikilebilmekte ve kesi olmadan ameliyat gerçeklestirilebilmektedir.

Jinekolojik ameliyatlarin % 95'i bu robotik cerrahi sistemle yapilabilmektedir. Robotik cerrahi sistem ile dokular 10 - 20 kat daha büyük üç boyutlu ve ayrintili görülebilmektedir. Bu sistemle el titremelerini ortadan kaldirmakta ve karnin yan alanlarinda el bileklerinin giremeyecegi alanlara aletler sokulabilmektedir. Robotik cerrahinin diger avantajlari agrinin daha az olmasi, ameliyat izinin daha az olmasi, hastanede daha az yatma süresi, infeksiyon riskinin azalmasi, karin içi yapisikliklarin daha az olmasi, iyilesmenin çok hizli olmasi, normal yasama ve ise çok daha erken dönebilmedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası