Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’de Kolon Kanseri Hastalari Tedaviye Geç Kaliyor

Sanofi-aventis’in destegiyle Türk Onkoloji Grubu tarafindan gerçeklestirilen KOLON-TÜRK Çalismasi’nin sonuçlari ABD’de Amerikan Klinik Onkoloji Dernegi ASCO’nun Gastointestinal Kongresi’nde açiklandi. Hastalarin üçte biri, kolon kanserinin habercisi olan diskilama aliskanliginda degisiklik, karinda siskinlik ve agri gibi sikayetleri önemsemiyor. Çalismanin koordinatörlerinden Prof. Dr. Faruk Aykan, “Bu çalisma ile Türkiye’nin ‘kolon kanseri haritasi’ çikarildi. Çalismaya göre her iki kanser de erkeklerde daha sik görülüyor”, Prof. Dr. Gökhan Demir, ”Hastalari üçte birini ameliyat edilemeyecek kadar geç dönemde yakaliyoruz” dedi.

Sanofi-aventis tarafindan desteklenen, Türk Onkoloji Grubu tarafindan gerçeklestirilen KOLON-TÜRK Çalismasi’nin sonuçlari ABD'de Amerikan Klinik Onkoloji Dernegi ASCO'nun Gastointestinal Kongresi'nde, poster çalismasi olarak sunuldu. 21 merkezde, 968 hastanin gönüllü olarak katilimiyla Ekim 2008-Ekim 2009 tarihleri arasinda yürütülen kayit çalismasinda hastalarin sigara, alkol, beslenme aliskanlari, yasam kosullari, hastaliklari ve aile öyküsü incelendi.

Amerikan Klinik Onkoloji Dernegi ASCO'nun Gastrointestinal Kongresi'nde poster sunumunu gerçeklestiren Istanbul Tip Fakültesi Onkoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Faruk Aykan, “Türkiye'de 7 bölgeden, 21 merkeze basvuran 968 kolon (kalin bagirsak)-rektum (kalin bagirsagin son 15 santimetrelik kismi) kanseri vakasiyla, ‘kolon kanseri haritasi' çikarildi. Ülkenin ilk ve en büyük kolon kanseri kayit çalismasina göre, her iki kanser de erkeklerde daha çok görülüyor” dedi.

ERKEKLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Prof. Dr. Faruk Aykan, arastirmada tip dünyasini sasirtan sonuçlar ortaya çiktigina dikkat çekti: “Arastirmaya göre, kolon-rektum kanseri vakalarinin yüzde 61'i erkek, yüzde 39'uysa kadin. Bu veri hekimleri sasirtti. Literatür bilgilerine göre; kolon kanseri kadinlarda (5 erkege karsilik 6 kadin), rektum kanseriyse erkeklerde (5 erkege karsilik 4 kadin) daha sik görülüyor. Erkeklerin aleyhine olan bu durumun sigaradan kaynaklaniyor olabilecegi tahmin ediliyor. Bölgelere göre bakildiginda da sürprizler var. Örnegin Karadeniz bölgesinde her iki kanser esit siklikta görülürken, Dogu Anadolu'da rektum kanseri yüzde 55, kolonsa yüzde 45 oraninda. Kesin bir yargi için erken, ileri arastirmalar yapilmalidir.”

KIRMIZI ET TÜKETIMI RISKI ARTIRIYOR

Beslenme tarzinin kolon-rektum kanseriyle iliskisi olduguna dikkat çeken Prof. Dr. Faruk Aykan, “Arastirmada genel olarak kabul edilen risk faktörü kirmizi et tüketimi, Dogu Anadolu Bölgesi’nde anlamli olarak yüksek. Tüm bölgelerde alkol, sebze ve meyve tüketimi açisindan bir fark bulunamadi. Rektum kanseri grubunda sigara içenlerin orani biraz daha fazla oldugu ortaya çikti” diye konustu.

HASTALAR BELIRTILERI ÖNEMSEMIYOR

Çalismanin sonuçlarina göre; hastalarin yüzde 15’i bir yil bekledikten sonra doktora gidiyor. Bilim Üniversitesi Tip Fakültesi'nden Prof. Dr. Gökhan Demir, hastalarin belirtileri dikkate almadigini belirterek “Hastalarin yüzde 46'sinin hastalik belirtileri bas gösterdikten sonra doktora basvurmak için dört aydan fazla bekledigi ortaya çikti. Diskilama aliskanliginda degisiklik, karinda siskinlik ve agri, büyük abdestten kan gelmesi gibi belirtiler hemoroid ve strese baglanarak doktorlara basvurulmuyor. Bu belirtiler kolon bagirsak kanseri habercisi de olabilir. Hastalarin üçte birini ameliyat edilemeyecek, geç dönemde yakaliyoruz. Halbuki erken tanida tamamen iyilesmek mümkün. Türkiye'de kolonoskopi gibi kanser tarama programlari maalesef yeterince yaygin degil” diyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası