Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KALP SAGLIGINI TEHDIT EDEN ÜÇ GIZLI TEHLIKE!

Gida üreticileri tarafindan tatlandirici olarak kullanilan ve seker pancarindan elde edilen sekerden daha ucuz oldugu için tercih edilen misir surubu serbeti, kalp ve damar sagligini önemli ölçüde tehdit etmektedir.

Memorial Sisli Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Bingür Sönmez, misir surubu serbetinin kalp ve damar sagligi üzerindeki olumsuz etkileri hakkinda bilgi verdi.

Misir surubu serbeti kotasi Türkiye’de yüksek

Misir surubu, misir nisastasi islemden geçirilip glukoz ve fruktoza dönüstürülerek elde edilmektedir. Misir surubu seker pancarindan elde edilen sekerden daha tatli oldugu gibi, daha ucuz olmasi nedeniyle de maliyet açisindan tatli sektöründe imalatçilar tarafindan tercih edilmektedir. Batili ülkelerde misir surubu kullanimi için sinirli kota varken (ABD’de %2, Almanya’da %8, Fransa’da %5) Türkiye’de bu oran, %15’tir.

Misir surubu doymayan sismanlar yaratmaktadir!

Seker pancarindan elde edilen çay sekeri (sakaroz) bir molekül glukoz ve bir molekül früktozdan olusur (glukoz/froktoz orani yari yariya yani %50 / %50’dir). Misir surubunda bu oran fruktoz lehine artarak %80’i bulur. Fruktoz glukoza göre daha kuvvetli bir tatlandiricidir, fakat emilerek karacigere gelen fruktoz metabolize edilmek için insüline gerek duymaz ve çok azi kullanilan fruktoz hizla trigliseride dönüserek depo yag haline gelir. Fazla fruktoz kullanilan hayvan modellerinde obezite, diyabet, kan yaglari yüksekligi, karaciger yaglanmasi, yüksek tansiyon ve koroner kalp hastaliklari görülmüstür. Son 30 yilda seker pancarindan elde edilen seker yerine misir surubu serbeti kullanilmasi, obezite ve buna bagli olan hastaliklarin salgin seklinde ortaya çikmasina neden olmustur. Obezite sonucu olusan insülin direnci nedeni ile serbest kalan ve kullanilmayan insülin kan yaglarini sekere çevirip kullanmak yerine kan sekerine düsürerek reaktif hipoglisme ve açlik duygusuna neden olmakta ve sürekli yemek yiyen ve doymayan sismanlar yaratmaktadir.

Koladan gofrete tüm hazir yiyeceklerde var

Hazir satin alinan; bisküvi, kolali içecekler, sekerlemeler, çikolata, gofret, ucuz hamur isi tatlilar, hazir pasta ve keklerde suursuzca misir surubu serbeti kullanilmakta ve bilgi olarak sadece “Nisasta Bazli Sivi Seker” ifadesinin bas harfleri, “NBSS” hatta sadece “NBS” ibaresi bulunmaktadir.

Hazir yiyecekler suni tatlandirici deposu

Kimyasal tatlandiricilardan aspartam ve sakarin market raflarinda bulunan birçok yiyecekte (diyet kola, meyve sulari, hamur isi tatlilar, sekerlemeler, dondurma, reçel, jöle, marmelat, reçel, helva, sütlü tatlilar vb) kullanilmaktadir. Dünyada yaklasik 6000 hazir yiyecegin içinde aspartam bulunmaktadir. Yaklasik 4000 hazir yiyecekte de diger tatlandiricilar (asesülfam K, sakarin, sükraloz, tautamin vb) kullanilmaktadir. Sadece ilaç sektöründe kullanilmak için hazirlanan aspartamin bugün %95’i gida sektöründe kullanilmaktadir. Aspartam sekerden 200 kat daha fazla tat vermektedir. Diger tatlandiricilarda bu 300, 600, 2500 kat olabilmektedir. Türk Gida Kodeksinde 1 kg baklavada en çok 1 gr kullanilabilecegi belirlenmis olmasina ragmen bunun kontrolü yapilamamaktadir.

Aspartam hipoglisemiye neden olur

Vücuda alinan aspartam insülin salgilatmasina ragmen kanda bulunan insülin muhatap olacak seker bulamadigi için hipoglisemi olusmakta ve meydana gelen açlik duygusu daha çok yemek yemeye neden olmaktadir. Garip bir sekilde zayiflamak için yola çikilan bir kimyasal, farkinda olmadan daha çok yedirerek sismanlamaya neden olmaktadir.

Yiyeceklerdeki tuz tehlikesi

Çin lokantalarinda lezzet ve istahi arttirmak için kullanilan Mono Sodyum Glutamat (MSG) adli tuzun özel bir tadi ve kukusu yoktur. Tatli, tuzlu, eksi her türlü gidaya ilave edilmekte, istah ve doyma merkezi etkilenerek yenilen maddeden daha çok yenmesi saglanmaktadir. Hazir köfte, et suyu tabletleri, cipsler, hazir çorbalar, bisküvi, kraker, salsam, sosis, sucuk gibi sayilamayacak kadar çok yiyecegin içine konulmaktadir. Yüzde ve boyunda yanma, gerilme ve karincalanma, bas agrisi, bulanti, çarpinti uyuklama, halsizlik gibi masum belirtiler yaninda obezite yüksek tansiyon nedeni olarak kalp sagligini tehdit etmektedir. Hemen her yiyecekte bulundugu için “azi karar çogu zarar” düz mantigi geçerli degildir. Gün içinde üst üste alinan MSG miktarinin toplamini kontrol etmek mümkün degildir. MSG kalp sagligi disinda da birçok hastaliga da (Alsheimer, Parkinson, epilepsi, görme bozukluklarina neden olmaktadir.

METABOLIK SENDROM (ÖLÜMCÜL DÖRTLÜ):

Obezite: (bel çevresi için degisik rakamlar verilmesine ragmen erkeklerde 110 cm, kadinlarda 88 cm olmalidir. Son zamanlarda bel/kalça orani da kullanilmaktadir).

Yüksek Tansiyon: (120/80 mm Hg dan yüksek),

Kan yaglari yüksekligi

Diyabet (Kan sekerinin 100 mg dan yüksek olmasi).

Metabolik sendroma neden olan bu sorunlar, kalp sagligini da ciddi bir tehlikeye sokmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası