Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASTIMA KARSI ELMA SUYU

Yapilan arastirmalar, elma suyu tüketiminin astim hastalarinin tedavi sürecini olumlu etkiledigini gösteriyor. Dünyada en sik karsilasilan kronik hastaliklardan biri olan astima karsi uzmanlar, antioksidan içerigi yüksek olan elma suyu tüketimini öneriyor.

Son yillarda giderek yayginlasan astim hastaliginin görülme sikliginda, besinler ve beslenme aliskanliklarinin önemli bir rol oynadigi tespit edildi. Uzmanlar bu hastaliga karsi, oksidatif hasari ve inflamasyonu azaltmasi nedeniyle antioksidan ve vitamin yönünden zengin meyve suyu özellikle de elma suyu tüketiminin artirilmasini öneriyor. Erciyes Üniversitesi Saglik Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Baskani Prof. Dr. Neriman Inanç, astim ile antioksidan iliskisinin Ingiltere’de 5-10 yas arasindaki 2 bin 640 ilkokul ögrencisi ile yapilan ve dünyanin astim ile ilgili önemli dergilerinden biri olan European Respiratory Journal’da yayinlanan arastirmada da açiklandigini söyledi.

Elma suyu meyvenin kendisinden daha etkili

Meyve suyu tüketen ve tüketmeyen ögrenciler arasinda yapilan arastirmanin sonuçlari hakkinda bilgi veren Prof. Dr. Inanç, her gün konsantre elma suyu tüketen çocuklarda nefes darligi sikliginin azaldiginin belirlendiginin ve elma suyu içmenin, çocuklari astim belirtilerinden korudugunun ortaya çiktigini ifade etti. Arastirma sürecinde, her gün en az bir bardak elma suyu tüketen çocuklarda, ayda bir bardaktan az tüketenlere göre nefes darligi ataklarinin daha az görüldügünün tespit edildigini belirten Inanç, yapilan diger çalismalarda da nefes darligi ve astim semptomlarina karsi elma suyunun meyvenin kendisinden daha etkili olabileceginin görüldügünü kaydetti.

Prof. Dr. Inanç, elma suyunun nefes darligi ve astim semptomlari üzerine tüm bu olumlu etkilerinden dolayi elma suyunun astimli bireylerde yeterli ve dengeli bir beslenme tablosu içerisinde her gün bir bardak tüketilmesini önerdi. Meyve suyunun içerigindeki vitamin, mineraller ve flavanoidlerle bagisiklik sistemini koruyucu özelik gösterdigine dikkat çeken Inanç, vücudun su dengesini koruyan, C vitamini, karotenoid ve fenolik bilesik içerikleri ile astim disinda bazi kanser türleri ile kalp hastaliklarina karsi koruyucu etkisi oldugunu da vurguladi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası