Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KILO KONTROLÜNDE DOGRULAR & YANLISLAR

Tüm dünyanin en büyük saglik probleminin basinda kilo fazlaligi, sismanlik geliyor. Herkes, yasaminin en azindan bir bölümünü, kilo kontrolü ile ugrasarak geçiriyor. Bazi kisiler ise yasaminin büyük bir bölümünü bu sorunla savasarak harciyor. Iste kalici kilo kontrolü için “yanlis” bazi inanislar ve yöntemlerle vakit kaybetmeyin. Kilo kontrolünde “dogru sanilan” öyle çok “yanlis” var ki! Iç Hastaliklar Uzmani Dr. Ayça Kaya bu konuda bazi basliklara dikkat çekiyor:

• Fazla kilolardan kalici olarak kurtulmak imkansizdir – Yanlis – Fazla kilolarinizdan kalici olarak kurtulmak çok kolay olmasa da imkansiz degildir.

• Sismanlik benim kaderim. – Yanlis – Kalici olarak fazla kilolardan kurtulmak mümkün. Öncelikle yapilmasi gereken, sismanlikla birlikte görülen hastaliklarin tedavisi ve bununla birlikte kisiye ömür boyu sürecek yeni bir davranis modelinin ögretilmesidir.

• Fazla kilo kozmetik bir problemdir. – Yanlis – Fazla kilo ve sismanlik muhakkak tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastaliktir.

• Fazla kilonun nedeni yerken asiriya kaçmaktir. – Yanlis – Fazla kiloluk çogu insanin düsündügünün aksine sadece asiri yeme ile açiklanamayacak kadar kompleks bir hastaliktir. Genetik yatkinlikla beraber bir çok metabolik hastalik bu rahatsizligin ortaya çikmasina neden olur. Düzensiz yasam tarzi da mevcut durumu daha da alevlendirir.

• Kisa vadede hizla fazla kilolardan kurtulmak mümkündür. – Yanlis – Bir an önce zayiflamak isteyen insanlar bazen sagliklarini bozma pahasina akla hayale sigmayacak yöntemleri deneyerek, kisa vadede kilolarini vermek isterler. Doktor tavsiyesi olmadan kullanilan tibbi olamayan zayiflama takviyeleri veya çok düsük kalorili diyetler ile zayiflasalar bile olagan yasam degisimlerinde eski kilolarina ve belki daha fazlasina yeniden kavusurlar. Dogrusu, bu konuya daha ciddi egilmektir. Fazla kilodan muzdaripseniz, her seyden önce sismanliga neden olan gizli metabolik hastaliklarinizin arastirilmasi gerekir. Bununla beraber metabolizma hizinizin ölçülmesi gerekir.

• Fazla kilolardan kurtulmak için ilk adres iyi bir diyetisyendir. – Yanlis – Tedavi edilmesi gereken bir hastalik olan fazla kilo sorununu çözmek için dogru adres doktordur. Gerekli tetkikleri yapip, tedavi yöntemine karar verecek olan doktordur. Diyetisyen ancak bu tetkiklerden, taninin belirlenmesinden ve tedavi yöntemine karar v erilmesinden sonra size doktorun verileri dogrultusundan beslenme önerileri getirebilir.

• Az beslenme ile kilo probleminden kurtulabiliriz. – Yanlis – Sismanliga neden olacak gizli bir metabolik hastalik var ise, istediginiz kadar az yemek yiyin, kalici kilo veremezsiniz. Hayat boyu sürecek bir beslenme sistemini benimseniz gerekir. Ancak bu beslenme sistemi içinde bazi akilli besinleri bilerek seçmek sismanlik dedigimiz hastalikla basetmede altin standartlardan biridir.

• Güne dengeli ve zengin bir kahvalti ile baslayin – Yanlis – Evet güne kahvalti ile baslayin ancak aç hissetmiyorsaniz bir meyvali yogurt da kahvaltidir unutmayin.

• Saatli olarak düzenli ve sik yemek yiyin – Yanlis – Yemegi saatle degil, vücudunuzdan gelen sinyallere göre yapin. Acikiyorsaniz mutlaka birseyler yiyin. Illa donanimli bir ögün olmasina gerek yok. 1 bardak ayran, 1 tane meyva, 1 avuç leblebi, yarim paket diyet bisküvi bile olabilir. Kendinize acikmaya karsi her zaman acil bir çikis yolu bulun.

• Birsey yiyeli bir saat bile olamadan açikiyorum. – Yanlis – Her acikma açlik acikmasi degildir. Bu susama duygusu da olabilir. Böyle durumlarda öncelikle büyük bir bardak su içip, bekleyin, hala açlik hissediyorsaniz o zaman yemek alternatiflerini düsünebilirsiniz.

• Yemege çorba ile baslayip, az yiyebilirsiniz. – Yanlis – Yemege çorba ile degil salata, yogurt ve su ile baslayin. Bir lokma salata, bir lokma yogurt, bir yudum su için. Salata ve yogurt bittikten sonra çorbanizi için. Çorbaniz bittikten sonra ana yemege geçin. Ana yemeginiz bittikten sonra kendinizi doymamis hissediyorsaniz, 1 bardak su için ve hala doymamissaniz 1 tane meyve yiyin. Bu tür yemek hem daha yavas yemenize neden olur hem de sizi daha uzun süre tok tutar.

• Yemek bir öfke terapisidir. – Yanlis – Öfkelendiginizde acisini buzdolabindan çikarmayin. Hemen kendinizi disari atin ve kedinize küçük bir sey satin alin. Bu kendinizi daha degerli hissetmenizi saglar ve daha mutlu olursunuz. Evden çikmak istemiyorum illa bir sey yemem gerekiyor diyorsaniz, 1 kase kuru visne öfke dindirmeye birebirdir. Hem yemesi zor bir besindir, hem de çekirdekleri ile çöp kovasina dogru basket oynayabilirsiniz.

• Atistirmadan TV seyredemiyorum. – Yanlis – Televizyon karsisinda mümkün oldugunca bir sey yememeye özen gösterin. Çünkü televizyon hem görme, hem de isitme duyumuza hitab eder. Üçüncü duyu olan tat duygusu kontrolümüz disina çikabilir. Bos bos televizyon seyredemiyorsaniz, yemek yerine sekersiz bitki çayi içmek de iyi bir alternatiftir.

• Alkollü içkileri çok seviyorum. – Yanlis – Alkol yeryüzündeki yagdan sonra en yüksek enerji içeren ikinci maddedir. Çok sevseniz bile tüketimine muhakkak sinirlama getirmeniz gerekir. Haftada 1-2 kadeh kirmizi sarap yetinmek yeterli olacaktir.

• Kilo vermeye yardimci bitkisel ürünler güvenlidir – Yanlis – Her bitkisel ürün yararli degildir. Vücudunuzun hangi takviyeye ihtiyaci oldugunu bilmeden alinan ürünler ve saglik bakanliginin denetiminden geçmeyen ürünlerin vücudunuza dogal olsalar bile zarari dokunabilir.

• Yürüyüs veya spor sirasinda daha fazla kilo vermek için vücuda naylon poset sarmak. – Yanlis – Sakin vücudunuza naylon poset sarmayin, doku zedelenmesi yapabilir.

• Mucize diyetler – Yanlis – Bugün için günümüz tibbinda sismanlik hastaliginin çözümü için ne yazik ki, mucize bir diyet, mucize bir ilaç ve mucize bir cerrahi yöntem yoktur. Saglikli ve kalici tedavi için çözümü tipta arayin.

• Kan sekerim düstü, tatli yemeliyim. – Yanlis – Kan sekeriniz düsüp, eliniz ayaginiz titriyorsa, asla tatli yemeyin, peynir ekmek daha iyi bir seçimdir. Tatli yiyebilecekler sadece insülin kullanan seker hastalaridir.

• Aç karnina spor daha çok kilo kaybettirir – Yanlis – Aç karnina asla spor yapmayin, en iyi zaman yemekten 1,5 – 2 saat sonrasidir.

• Sabahlari aç karnina limonlu su içmek zayiflatir – Yanlis – Limonun barsaklari çalistirici özelligi vardir, ancak soguk yada ilik suyun veya limonlu suyun zayiflatici hiçbir etkisi yoktur.

• Maydanoz suyu zayiflatir –Yanlis - Maydanozun idrar söktürücü etkisi vardir. Idrar kaybi nedeniyle insan kendini hafiflemis hisseder yoksa, kilo kaybina ve yag dokusuna hiç bir faydasi yoktur.

• Sauna gibi sicak ortamlarda terlemek zayiflatir – Yanlis – Sauna gibi sicak ortamlarda terleyerek kaybedilen yag degil, sudur. Bu gibi sicak ortamlar, organizmanin toksinlerden arinmasini, kaslarin gevsemesini, kirginligin atilmasini saglar ancak zayiflatmaz. Kilo kaybetme açisindan bakacak olursak, soguk sicaktan daha etkilidir.

• Makarna, pilav, ekmek gibi karbonhidratlar diyetten tamamen çikarilmalidir – Yanlis – Insan vücudu ana enerji kaynagi olarak karbonhidratlari kullanir. Zayiflayayim diyerek ekmegi, pilavi kesmek ve bu besinleri hiç tüketmemek vücuda dogru enerjiyi vermemek anlamina gelir. Vücutta enerji elde edbilmek için kas ve karacigerdeki glikojen depolarini kullanir yani sudan kilo verirsiniz, sismanliginizin nedeni olan yag dokusu oldugu gibi yerinde kalir. Normal beslenmeye geçtiginizde iki kat daha fazla kilo alirsiniz.

• Protein agirlikli yemek çok saglikli kilo kaybi saglar – Yanlis. Protein agirlikli beslenmede vücut proteinleri sindirmek için çok fazla enerji harcar ve zayiflama olabilir. Ancak proteinlerle birlikte çok fazla yag da vücuda girecegi için, kan yaglarinda yükselme ve korener kalp hastaliklari ortaya çikabilir, Gut hastaligi gelisebilir. Ayrica proteinler vücuttan atilmak için kemikten kalsiyum çeker ve bu da kemik erimesine neden olur. Bu durumda zayiflasaniz bile geri kalan hayatinizi hasta bir insan olarak yasarsiniz.

• Meyva yemekten 2 saat sonra yenir, yoksa bütün yenilenler yaga dönüsür – Yanlis Eger doymuyorsaniz ikinci tabak yemek yemek yerine, 1 tane meyva yemek daha az enerji alimina yani daha az yemeye neden olur. O nedenle doymuyorsaniz, ikinci tabak yemek yerine 1-2 tane meyva yemek daha iyi bir yaklasimdir.

• Çesitli diyetlerle bölgesel incelme mümkündür – Yanlis – Herkesin genetik olarak yag dokusunun fazla oldugu bir bölüm vardir. Kimisinde basenlerde, kimisinde göbek çevresinde, kimisinde kollarda olabilir. Direkt basen eritici veya kol inceltici bir diyet yoktur. Ancak saglikli beslenme ile birlestirilmis bir egzersiz plani uygularsaniz sorunlu bölgelerinizi nispeten daha iyi inceltmis olursunuz.

• Kilo almaya basladiniz mi, zayiflayamazsiniz – Yanlis – Hemen kilo almaya neden olan faktör bulunup düzeltilirse kalici bir sekilde zayiflarsiniz. Diger hastaliklarda oldugu gibi burada da erken teshis hayat kurtarir.

• Her tür hareket ve spor zayiflatir – Yanlis – Vücudun egzersiz ve sporla kilo vermesi için yag yakma formuna geçmesi gereklidir. Bu da ancak, minumum 18 ile 20 dakika süren düzenli bir egzersizle baslar.

• Seks kalori yakar – Yanlis – Seks kalori harcatmaz, kaslari gerer ama tek bir enerji harcamaniz mümkün degildir.

FAZLA KILOLARDAN SONSUZA KADAR KURTULMAK IÇIN YAPMANIZ GEREKENLER :

• Doktora basvurmaniz,

• Vermeniz gereken yag dokusunun belirlenmesi

• Metabolizma hizinizin ölçülmesi

• Sismanliga neden olan veya sismanlik ile birlikte görülen hastaliklarinizin ciddi tedavisine baslanmasi,

• Beslenme ve egzersiz konusunda egitilmeniz ve yasam tarzinizi degistirerek, hayat boyu sürdürmeniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası