Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HASTA BINA SENDROMU EN ÇOK KADINLARI SEVIYOR

Dev plaza, lüks is merkezleri gibi kapali ofislerde çalisarak neredeyse gününüzün yarisini bu ortamlarda geçiriyorsunuz ve ofise girdikten sonra nedenini bilmediginiz bas agrilari, bas dönmeleri, yorgunluk ve nefes darligi sikayetleriniz basliyor. Hazirlikli olun modern çagin yaygin hastaligi olarak tanimlanan “hasta bina sendromu” ile karsi karsiyasiniz. Memorial Atasehir Hastanesi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Ilkay Keskinel, günümüz çalisan hastaligi “hasta bina sendromu” hakkinda bilgi verdi.

Bas agrisi, halsizlik ve cilt kurlugu görülebilir

Hasta bina sendromu, bazi tip binalarda yasayan ya da çalisan kisilerde ortaya çikan halsizlik, bas agrisi, sersemlik hissi, bulanti, cilt kurulugu, gözlerde batma, burunda tikaniklik ya da akma gibi belirtilerin toplamidir. Bu durumda, altta yatan baska bir hastalik söz konusu degildir. Kisi, binanin her yerinde ya da sadece bir bölümünde, hatta bir odasinda bu belirtileri hissedebilir. Yapilan çesitli çalismalarda, bu belirtilerin daha çok kadinlarda görüldügü saptanmistir.

Havanin girmedigi ofisler ortam kirliligi en fazla olan yerlerdir

Belirtiler, genellikle penceresi açilmayan, merkezi bir havalandirmaya bagli olan binalarda ortaya çikar. Günümüzde, özellikle ofis binalari giderek artan siklikta camlari açilmayacak sekilde insa edilmektedir. Bu tür binalarda disaridan içeriye sicak/soguk hava girmesi ve içerideki isitilmis/sogutulmus havanin disari çikmasi engellenerek enerji tasarrufu saglanmaktadir. Ancak, dis ortamla iliskisi tamamen kesilmis bu binalarda iç ortam kirliligi de artmaktadir.

Fotokopi makinesinden yayilan ozona dikkat

Hasta bina sendromunun ortaya çikmasina havalandirma yetersizliginden baska faktörler de yol açar. Örnegin, duvardan duvara dösemelerde kullanilan yapistirici maddeler, böcek ilaçlari, temizlik malzemeleri, ofislerde kullanilan fotokopi makinelerinden yayilan ozon, insaatta ya da izolasyon amaçli kullanilan sentetik materyallerden yayilan formaldehit gibi kimyasallar, ofislerdeki elektromanyetik radyasyon bu belirtilerin tetigini çekebilir. Belirtiler, genelde ofise geldikten birkaç saat sonra ortaya çikar, binadan ayrildiktan sonra düzelir.

Sigara da bir etkendir

Zamanimizin büyük bir kismini geçirdigimiz ortak yasam alanlarinda saglimizi olumsuz yönde etkileyen faktörler biri de sigaradir. Sigara da, pek çok zararli uçucu bilesigin bina havasina yayilmasina ve böylece iç ortamin daha da kirlenmesine katkida bulunur. Bakteri, virüs ve küf mantarlari, polenler, böcek gibi hayvanlarin çikartilari ise, binanin biyolojik olarak kirlenmesine neden olur.

Temizlik önemli

Hasta bina sendromunu engellemek için alinabilecek çesitli önlemler vardir. Örnegin, havalandirma sistemlerinin sik sik temizlenmesi ve filtrelerinin degistirilmesi, bina içinde sigara içilmesinin yasaklanmasi, hava temizleyici cihazlardan yararlanilmasi bu tedbirler arasinda sayilabilir. Fayanslardaki rutubetli bölgelerin degistirilmesi, halilarin yine nemden arindirilmasi yarar saglamaktadir. Sendromla ilgili sikayetler devam ettigi takdirde mutlaka bir uzman yardimi almaniz gerekmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası