Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASK KANSERDEN KORUR!

‘Ask nelere kadir’ lafi romantik bir inanis degil bilimsel bir gerçek! Zira askin gücü kansere bile deva olabiliyor! Medikal Onkoloji Uzmani Dr. Teoman Yanmaz, “Asik olunca salgilanan melatonin, serotonin, adrenalin ve oksitosin hormonlari vücut direncini artirarak kanserden koruyor, tedavide basari oranini artiriyor” diyor

‘Çagin hastaligi’ haline gelen kanserden korunmada beslenmenin, rutin saglik kontrollerinin, radyasyondan, katki maddelerinden ve çevre kirliliginden korunmanin önemini artik neredeyse bilmeyen kalmadi. Oysa kanserden korunmada belki de en önemli etkenlerden biri; sevgi ve ask! Asik olunca gözlerimizin hatta cildimizin parlamasi, aslinda askla birlikte salgiladigimiz hormonlardan kaynaklaniyor. Iste asik olunca salgilanan bu hormonlarin, ayni zamanda kanserden koruyucu etkiye de sahip oldugunu belirten Medical Park Bahçelievler Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmani Dr. Teoman Yanmaz; “Yalnizca ask degil, sevginin her hali aslinda kanserden korur” diyor ve kanser-ask arasindaki iliskiyi söyle anlatiyor:

Çagin hastaligi kanser gerçegiyle ask arasinda bir iliski var mi?

Kanser maalesef günümüzde ‘çagin hastaligi’ haline geldi. Kendiniz, esiniz, dostunuz, yakin arkadaslariniz ya da onlarin yakinlari... Mutlaka tanidik birilerinde bu hastalik var. Bugüne kadar bu hastalikla ilgili yedigimiz, içtigimiz, giydigimiz, dokundugumuz, konustugumuz, hatta bulundugumuz ortamin tetikleyici bir faktör oldugu çok anlatildi. Ama askin etkisi pek de dile getirilmedi. Oysa ‘askin kanser üzerinde etkisi var mi’ sorusunun yaniti kesinlikle evet!

Ask ve sevgi kanser üzerinde nasil bir etkiye sahip?

Nicedir ask denince modern insan altindaki kimyasallara odaklaniyor. Yani asktan degil de asik oldugumuzda salgiladigimiz hormonlardan adrenalinden, serotoninden, oksitosinden ve melatoninden bahsediyoruz aslinda. Bunlarin tamami aski teskil eder mi, ask mi bunlara neden olur, bunlar mi aska; bilmiyoruz. Ama bildigimiz sey, ask dedigimiz durumlarda bunlarin da vücutta arttiginin tespit edildigi. Iste ask sirasinda salgiladigimiz bu hormonlar kansere de etki ediyor.

MELATONIN DIRENCI ARTIRIYOR

Nasil bir etki göstererek kanserden koruyor bu hormonlar?

Bunlarin bazilari yasam tarzimizi, bazilari biyoritmimizi dengeleyerek kanserden korunmada yardimci olurken; bazilari da kanser tedavisi sirasinda tedaviyi olumlu yönde etkileyecek ek faydalar sagliyorlar.

Asik olan insanin salgiladigi bu hormonlar faydali mi?

Çogunlukla evet . Her ne kadar fazlasi zarar dense de adrenalin vücudun zinde kalmasini sagliyor. Ani desarjlarda kalp hiziniz artiyor, çarpintiniz oluyor ve göz bebekleriniz büyüyor. Esas olarak her seye karsi tetikte oluyorsunuz. Kanserle iliskili olarak yaptigi en önemli metabolik aktivite birden fazla organi etkileyerek kan sekerini ve yag asitlerini arttirmak. Yani en zor durumlarda (örnegin kemoterapi alan hastalarda ya da yeterli besin alamayan ileri evre kanser hastalarinda) vücudun ihtiyaci olan enerjiyi temin ediyor.

Kanserden korunmada da bu hormonlarin olumlu etkileri var mi?

Tabii. Melatonin ve serotonin örnegin; özellikle de melatonin! Çok salgilandiginda vücudun direnci artiyor. Enfeksiyonlara karsi koruyucu oluyor. Hem immün sistem üzerine olumlu etkisi ar hem de antioksidan etkisi yüksek. Bu nedenlerle kanser riskini azaltiyor. Ama sadece kanser riskini azaltmakla kalmiyor; bir çalismada melatonin hormonunun kanserden ölümü de azalttigi gösterilmis. Yani kanser hastasinin ölümünü de önlüyor. Melatonin seviyesi az olan insanlar üzerine yapilan çalismalarda; özellikle yatak odasi isiklandirilmis olanlar ve gece vardiyasi yapilan islerde çalisanlarda, kanserin daha sik görüldügü saptanmis.

KARANLIGIN SIFASI

Melatonin hormonunun özellikle salgilandigi durumlar var mi?

Melatonin, karanlik ortami seviyor. Gece 23.00 – 05:00 arasi salinimi artiyor. Uyku da miktarini arttiriyor; ancak karanlik bir odada ve isiksiz ortamda bulunulacak. Zaten bu nedenle ‘çocuklarinizi bu saatlerde karanlik ortamda uyutun’ deniyor. Ne de olsa önlerinde çok uzun yillar var, biraz büyüyünce asik olmalarini ögütleyebiliriz!

Serotonin “mutluluk hormonu”nun nasil bir etkisi oluyor kanserden korunmada?

Serotoninin düzeyini direkt ölçemiyoruz ama metabolitlerini ölçerek düzeyi hakkinda fikir sahibi olabiliyoruz. Kendisinin direkt kanserle iliskisi hakkinda çeliskili sonuçlar var. Ama yoklugunun ya da eksikliginin kanserin en önemli zemin hazirlayici faktörü obeziteye neden oldugunu biliyoruz.

SEFKAT HORMONU KALKAN GIBI

Baska hormonlar da var mi kansere iyi gelen?

Oksitosini de bu gruba sokabiliriz. Buna ‘sefkat hormonu’ da deniyor. Dogumun baslamasini saglar, orgazm onsuz olmaz, bebek anneyi emdikçe annede oksitosin artar. Aslinda bu bahsedilenlerin hepsi askin degisik halleri zaten… Sevgilinin varligi, onunla geçirilen ya da geçirilecek zaman, bunlarin yarattigi gerçek üstü dünya.

Oksitosinin kanserle ilsikisi nasil?

Oksitosin esas olarak kisinin bilissel ve emosyonel fonksiyonlarini düzeltiyor. Yani insanin korku duygusunu azaltiyor, güven duygusunu arttiriyor, empati yetenegini gelistiriyor. Tabii bunlarin hepsi kisinin hastaliklara ve özellikle de kansere yakalanmasini önlüyor ve olustugunda da onlarla basa çikma gücünü arttiriyor.

Askin hormon salgilamak disinda bir etkisi yok mu?

Hormonlar disinda da açiklanamayan bazi seyler var askla ilgili. Mesela Israilli arastiricilar kadin gözyasinin erkegin testosteron düzeyini düsürdügünü ve prostat kanserine bu nedenle iyi geldigini saptadilar. Bu da askin bir etkisi iste!

ASK ACISI BIR MUAMMA

Karsiliksiz ask ya da ask acisi da ayni etkiyi yapar mi?

Aska sadece kimyasal bir gözle bakarsak olayin tamami neredeyse bundan ibarettir. Ama neredeyse diyorum; çünkü bu konularin içinde ask acisi yok, askini kaybetme korkusu yok ya da karsiliksiz ask durumu yok. Yani biz askin iyi yönünü ele alinca kanserden önleyici rolü bayagi belirgin görünüyor. Askin negatif yönü ise çok arastirilmis degil. Kimse görmek istemiyor herhalde!

Karsiliksiz aski engellemek mümkün olmadigina göre ne yapmak gerekir?

Aska sadece bu gözle bakmamak gerekir. Hayatta her sey fizik, kimya ve matematikle sinirli degildir. Özellikle asiklar açisindan bakinca! Kanserden korumasa hatta kansere neden olsa da ne sevdigimizden ne askimizdan vazgeçecek degiliz!

HORMONLARIN DANSI SAGLIGIN ANAHTARI

ADRENALIN: Vücudun zinde kalmasini sagliyor. Organizmayi acil harekete hazirliyor, acil enerji kaynagi sagliyor.

MELATONIN: Vücudun direncini artiyor. Enfeksiyonlara karsi koruyucu oluyor. Kanser riskini azaltiyor. Hücre yenileyici ve bagisiklik sistemi düzenleyici. Vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarliyor. Özellikle gece karanlikta salgilaniyor.

SEROTONIN: Diger adi ‘mutluluk hormonu’dur. Serotonin yükseldiginde moral düzelir, rahat uyku uyunur, istah azalir, ruh sagligi düzelir ve enerji artar. Serotonin düsüklügü ise sinirli, huzursuz ve depresif ruh hallerine neden olur, obezite, anoreksiya ve bulimia nevroza gibi yeme ve istah bozukluklarina neden olur.

OKSITOSIN: Kanserden koruyucu bir hormon. ‘Sefkat hormonu’ da deniyor. Dogumun baslamasini, orgazmi saglar. Döllenmeyi kolaylastirir, dogum olayina katkida bulunur ve emzirmeye yardimcidir. Güven duygusunu arttirip, korkuyu azaltir. Empati yetenegini arttirir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası