Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Agzin kokuyor farkinda misin ?

Agiz kokusu günümüzde medeni toplumlar da dahil olmak üzere oldukça yaygindir, ayni zamanda sosyal bir incinme sebebidir. Psikolojik problemleri beraberinde getirir. Hospitadent dis hastaneler grubu bu durumu ele alarak, agiz kokusu klinigi açti.

Agiz kokusunun sebep oldugu sosyal problemler biyolojik problemlerden daha fazladir. Hatta eger agiz kokusu sosyal bir problem olusturmasaydi belki de bir hastalik olarak görülmeyecek, tedavisi için gayret sarf edilmeyecekti. Çogunlukla agiz kokusunun nedeni ( % 90 ) oraninda agiz içi kaynaklidir.Diger sebepler ise mide-bagirsak yada üst solunum yolu rahatsizliklaridir.

Hospitadent dis hastaneler grubu doktoru, Murat aydin,” nefes kokmasi sorunu yasamak hiç de hos bir durum degil. Ancak zamaninda hekime basvuruldugunda ve dogru sebep tespit edildiginde bu hastaliga çözüm bulmak çok kolay!Halk arasinda “agiz kokusu” olarak bilinen “nefes kokusu”, eriskinlerin bir çogunda ömürlerinin bir bölümünde ya da sürekli olarak görülüyor. Zaten agiz kokmasi çocukluktan baslayan bir rahatsizlik degil. Daha çok yetiskin dönemde ortaya çikiyor. Iste yasamin bu evresinde karsilasilan agiz kokusu, bireylerin sosyolojik ve psikolojik hayatlarini olumsuz etkiliyor.” diyerek konu hakkinda bilgi verdi.

Doktor murat aydin , “Agiz içi kaynakli kokunun sebepleri hakkinda bilgi verirken hastanelerimize basvuran hastalarimizin çok kisa sürede bu kötü durumdan kurtulabilecegini belirtti.

Agiz içi kaynakli kokunun sebepleri;

Dis çürükleri,

1) Periodental ( dis eti ve çevre kemik dokusu ) hastaliklar,

2) Yetersiz agiz hijyeni,

3) Sürekli agiz kurulugu,

4) Kokulu yiyecekler,

5) Sigara kullanimi.

Agiz kokusu Tedavisi için;

1-Dislerinizi ve disetlerinizi koruyun

Dis çürükleri, dis eti iltihaplari agiz kokusunun en önemli nedenlerindendir. Agiz içi herhangi bir enfeksiyon bakteri üremesini artiracagi için daima agiz kokusuna neden olur. Dis ve dis eti hastaliklari önemli ölçüde kötü koku yapar. Bu sebeple dis hekiminizin önerilerini dinleyip mutlaka dis sagligi ve bakimina önem vermelisiniz.

2-Agizda var olan protez ve köprüleri kontrol ettirin

Agiz içindeki eskimis köprü ve dis protezleri zamanla gida birikmesine yol açacagindan kötü kokulara sebep olabilir. Bu durumlarda yenilenmesi gerekenleri degistirmeli, eksik olan dislerin yerleri için gerekli tedavileri yaptirmalisiniz. Agiz kokusu ile mücadelede disler ve dis sagligi ilk asamadir

3- Dis ipi kullanin

Dis ipi sayesinde firçanin çikaramadigi yerlerdeki bakteri ve yemek artiklarini sökebilirsiniz. Özellikle dis gövdeleri arasindaki dar bölgelerde biriken yemek artiklari hizli bakteri çogalmasina neden olabilir.

4-Tarçin kullanin

Içeceklerinizde ve uygun yiyeceklerinizde tarçin kullanabilirsiniz. Tarçin agiz içi bakterilerle mücadelede önemli bir silahtir. Eger varsa tarçinli sekersiz sakizlar da uygun bir öneri olabilir.

5-Daha fazla su için

Özellikle yasla artan vücut kurumasi pek çok yönden dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çok su içmek onlarca diger yararinin yaninda dilinizin kurumasini da önleyerek agiz kokusu ile mücadelede önemli bir silah olarak kullanilabilir. Su agiz içindeki bakterilerin minimumda tutulmasi için direk yardimcidir. Ayrica tükürük salgisini artirarak da yardimci olur.

6-Asla burnunuz tikali uyumayin

Sinüzit gibi hava yolu rahatsizliklari ve burun tikanmasina neden olan diger durumlar geceleri agizdan nefes almamiza neden olur. Bu durum agzi ve bogazi kurutarak bakterilerin üremesi için ideal bir ortam olusturur. Azalan tükürük salgisi durumu daha kötü hale getirir. Bu nedenle kesinlikle burnunuz tikali uyumamalisiniz.

7-Basit seker tüketiminizi azaltin

Beyaz un, beyaz seker, glukoz/fruktoz surubu ile tatlandirilmis tüm hazir gidalar agiz içindeki bakteriler için inanilmaz bir hazinedir. Bu tür sekerleri çok kolay kullanarak hizla çogalirlar. Basit sekerler (atistirmalik tüm sekerli gidalarda oldugu gibi) dis çürüklerine neden olur ve agiz sagligini büyük bir süratle bozarlar. Bu nedenle basit seker tüketiminizi azaltmalisiniz. Bu da su içmek gibi size onlarca yararin yaninda agiz kokunuzun azalmasina da yardim edecektir.

8-Lokmalari iyi çigneyin

Bu sayede yiyeceklerle tükürük salgisi iyice karisir ve agizda yemek parçasi kalma olasiligi düser. Daha çok çigneme hareketi daha çok bakterinin yerinden koparak mideye gitmesine yardimci olur.

9- Sakiz çigneyin

Tükürük agiz kokusu ile savasmanin en güçlü yoludur. Içinde yemek parçaciklarini yerinden söküp mideye gönderecek güçlü enzimler, güçlü bakteri öldürücü antibiyotikler vardir. Bu nedenle seker gibi bazi hastaliklarda, pek çok ilacin yan etkisi olarak ortaya çikan kuru agizlar daima kötü kokuludur. Sabahlari niçin agzinizin kötü koktugunu merak ediyorsaniz yanit buradadir; gece boyunca tükürük salgisi azalir ve agzinizin içindeki yemek parçaciklari uzun süre burada durur. Bakteriler de onlari afiyetle kullanir ve çürütür. Böylece sabahlari agziniz kötü kokabilir. Sekersiz sakiz çignemek tükürük salginizi artirarak agiz temizliginize yardimci olur. Nane sekerleri ve tatli sakizlar genellikle ise yaramaz ve durumu daha da kötülestirir. Ancak xylitol içeren sakizlar da bu konuda size yardimci olabilir.

10-Sigara içmeyin

Sigara içmek agiz kuruluguna neden oldugundan agiz kokusuna sebep olur. Ayrica diger bir agiz kokusu nedeni olan dis eti hastaliklarina da zemin hazirlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası