Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DOGRU BESLENME ILE KANSERDEN KORUNMAK MÜMKÜN!

Kanser hastaliginin arastirilmasi ve alinacak önlemler konusunda olusturulan Meclis Kanser Arastirma Komisyonu Raporu, Türkiye’de kanserli hasta sayisinin yaklasik 400 bin oldugu, her yil 150 bin yeni kanser vakasi teshis edildigini isaret ediyor.

Raporda, Türkiye’nin dünyada kilolu nüfus orani en yüksek ülkelerden biri oldugu belirtilirken obezite ile mücadelenin, kanser önleme konusunda Türkiye’nin en önemli saglik stratejilerinden birisi olmasi gerektigi kaydediliyor. Anadolu Saglik Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmani Çagatay Demir, beslenme aliskanliklarinin kanser gelisimine olan etkisi ve dogru beslenme ile kanserden korunma yollari konusunda önemli bilgiler verdi.

Anormal hücrelerin kontrolsüz çogalmasi ve yayilmasi olarak tanimlanan kanser, ülkemizde 1970’li yillarda sebebi bilinen ölümler arasinda 4. sirada yer alirken, son yillarda kardiyovasküler sistem hastaliklarindan sonra 2. siradaki ölüm nedenidir. Kanserin olusumunda bir çok faktör etkili olup bu faktörler arasinda sismanlik, beslenme aliskanliklari, sigara, alkol, fiziksel aktivite, genetik yatkinlik, çevresel nedenler ve stres gibi etmenleri bulunuyor.

Kadin ve erkeklerde görülen kanser vakalarinin %35’i beslenme aliskanliklarina bagliyken, sisman bireylerde kanser görülme sikliginin iki kat daha fazla oldugu belirten Anadolu Saglik Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmani Çagatay Demir beslenme aliskanliklari ve kilonun sagligi önemli ölçüde etkileyen faktörlerin basinda geldigini söylüyor.

Sisman veya obez bireylerde basta meme, kolon, rahim (endometrium), özefagus (yemek borusu) ve böbrek kanserinin görülme riski ideal kilodaki bireylere kiyasla daha yüksek. Obezitenin, serviks, safra kesesi, lenfoma, yumurtalik, pankreas, tiroid ve prostat kanserlerinin de riskini arttirdigi biliniyor. Çesitli arastirmalar, kilo kaybinin, meme kanseri gibi bazi spesifik kanser türlerinin olusma riskini azalttigi kanitliyor.

Sebze meyve tüketmek kanserden korunmanin en kolay ve ekonomik yolu

Çagatay Demir, beslenme ve kanser iliskisine dikkat çekerek ‘‘Beslenme aliskanliklarinin kanser riski üzerinde etkili oldugu bir gerçek. Yüksek kalori aliminin obezite için risk faktörü olusturup, kanser riskini artirdigi kabul ediliyor. Bunun yaninda beslenmemizde yapacagimiz bazi degisiklikler ile kanser riskini azaltabiliriz. Örnek olarak, sebze ve meyve agirlikli bir beslenme düzeni, akciger, agiz, özefagus, mide ve kolon kanseri riskini düsürdügü biliniyor. Meyve ve sebzlerin yapisinda bulunan C vitamini, E vitamini, karotenoidler, diger birçok fitokimyasallar gibi bir takim antioksidan maddeler, metabolizma sonucu açiga çikan oksidan maddeleri etkisiz hale getirerek kanser gelisimini önlüyor. Oksidan maddeler ise hücre hasarina neden olarak kanser riskini artiyor. Kanserden korunmanin ve bu antioksidan maddeleri vücuda almanin en güvenli, kolay ve ucuz yolu taze sebze ve meyveleri tüketmektir’’dedi.

Yag miktarinin ve türünün de kanser olusumunu direk ve dolayli yoldan etkileyebildigini belirten Demir ‘‘Yüksek doymus yag tüketimi kanser risikini artiriyor. Yüksek yag tüketimi, diyetle fazla kalori alinmasina yol açarak obeziteyi ve obeziteye bagli gelisen kanser türlerini de beraberinde getiriyor. Buna karsi balikta bulunan omega-3 yag asidi, zeytin ve kanola yaginda bulunan tekli doymamis yag asitleri ve diger çoklu doymamis yag asitlerinin de kanser riskini azaltmaya yardimci oluyor.’’ diyerek sözlerine devam etti

Sosis, sucuk ve salam gibi islenmis et ürünlerinden uzak durun!

Sosis, sucuk, salam gibi birtakim islenmis et ürünlerinin de kanser olusumunu saglayan nitrit gibi bitakim koruyucu maddeler içeriyor. Bu gibi besinlerin yapisina renk vermesi ve tazeligini korumasi amaciyla konulan nitrit, vücutta nitrozaminlere dönüserek hücre hasarina neden oluyor. Bu nedenle bu besinler tüketilmemeli, tüketildigi taktirde, bu besinlerin zararli etkilerini azaltan C vitamininden zengin besinlerle alinmasi tavsiye ediliyor.

Anadolu Saglik Merkezi Diyet ve Beslenme Uzmani Çagatay Demir, beslenmenin yani sira besinlerin nasil pisirilmesine gerektigine dair de önemli açiklamalarda bulundu ‘‘Besinleri pisirme kanserden korunmak için dikkat edilmesi gereken bir baska önemli uygulamadir. Arastirmalar, yagda kizartma, atese yakin yapilan izgara islemleri gibi besinin hizli pismesini saglayan pisirme yöntemlerinin, kanser riskini arttiran birtakim kimyasal maddelerin açiga çikmasina neden oldugunu gösteriyor. Bu nedenle suda ve buharda haslama, buglama ve firinda pisirme yöntemleri daha az kimyasal açiga çikmasina neden olduklari için tercih edilmesi gereken pisirme yöntemleridir’’ dedi.

Beden kitle indeksini ideal degerlere çekerek kanserden korunabilirsiniz

Obezite bir çok kanser türünün olusmasinda etkili oldugu söyleyen Demir ‘‘Kilo durumunun saptanmasinda yaygin olarak kullandigimiz beden kitle indeksi (BKI) kilonun, boyun metre kare cinsinden oraniyla elde edilen bir degerdir. Bu degerin 18,5-24,9 arasinda olmasi ideal kilo, 25-29,9 arasinda olmasi kilolu, 30’un üzerinde olmasi obez olarak kabul edilir. BKI degerinizi 18,5-24,9 arasina çekerek ideal kiloya ulasabilir ve kanserden korunabilirsiniz’’ dedi.

Kanserden korunmak için Anadolu Saglik Merkezi Diyet ve Beslenme Uzmani Çagatay Demir’den beslenme tavsiyeleri;

 Besin çesitliligini saglayin, degisik türde ve renkte besinler tüketmeniz degisik çesitte vitamin ve minerallerden faydalanmanizi saglayacaktir. Örnegin günde 3 porsiyon meyve tüketiyorsaniz hepsinin rengi birbirinden farkli olmali.

 Günde 3 ana 3 ara olmak üzere toplam 6 ögünde beslenin.

 Seker ve tatli tüketimi mümkün oldugunca sinirlandirin, sütlü tatlilari tercih edin

 Meyve, sebze, tam tahil ürünleri ve baklagilleri tüketerek günlük posa alimini arttirin

 Günde en az 5 porsiyon taze sebze ve meyve tüketin

 Kabugu ile tüketilebilen meyve ve sebzeleri soymayin.

 Düsük yagli ve düsük kolesterollü besinler tercih edin

 Yüksek kalsiyumlu besinler tüketin

 Kati yaglardan uzak durun

 Tuz tüketimini azaltin

 Sucuk salam gibi islenmis et ürünlerinden uzak durun

 Vücut için birçok önemli görevi olan su tüketimini arttirin

 Etli sebze yemeklerinin içerisine ayrica yag eklemeyin, et yeterince yag içerir

 Içerigi bilinmeyen yüksek enerjili besinler tüketmeyin

 Fiziksel aktivitenizi arttirmaya özen gösterin

 Agiz ve dis sagligina dikkat edin

 Kesinlikle sigara içmeyin

 Besinleri dogru hazirlayin ve dogru pisirin

 Hizli kilo verdiren diyetlerden kaçinin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası